Sosyal Medya

Güncel

3 milyar TL’lik yeni portföy şirketi yolda: Hedef sorunlu krediler

Türkiye’nin iki bağımsız portföy yönetim şirketi Actus ile İstanbul Portföy birleşmek için imzaları attı. Şirketlerin birleşmesiyle 3 milyar TL’nin üzerinde…

3 milyar TL’lik yeni portföy şirketi yolda: Hedef sorunlu krediler

Türkiye’nin iki bağımsız portföy yönetim şirketi Actus ile İstanbul Portföy birleşmek için imzaları attı.

Şirketlerin birleşmesiyle 3 milyar TL’nin üzerinde bir portföy büyüklüğüne ulaşılarak Türkiye’nin en büyük yerli sermayeye sahip bağımsız portföy yönetim şirketi olacağı belirtildi.

Yeni şirket kurulacak yeni fonlar kapsamında, Türkiye’de sorunlu şirket kredileri için de fon kurmayı planlıyor.

Her iki kurum yabancı kurumsal yatırımcı portföyü ile yeni fonlara yurt dışından da yatırımcı getirmeyi hedefliyor.

Geçen yıl Ağustos’ta TL’deki sert değer kaybının ardından çok sayıda şirket nakit akışını kontrol etmekte zorlanmış ve finansal anlamda sıkıntıya düşmüştü. Bu süreçten şirket kredi yeniden yapılandırmaları ekonomi gündeminin ilk sırasında yer almıştı. Bankaların takipteki kredi oranı yüzde 4.1 seviyelerine ulaşırken, BDDK bu sene rasyonun yüzde 6’ya kadar çıkabileceğini açıklamıştı. Öte yandan çok sayıda yabancı finans kurumu da bankalardaki sorunlu kredilerin alınması ile ilgileniyor.

Reuters ‘da konuya dair yer alan haberde, yeni dönem hedeflerle ilgili dün akşam düzenlenen toplantıda konuşan Actus Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, birleşmenin tamamlanmasının ardından yeni fonların kurulacağını belirterek, “Fonlardan birisi bankaların kredilendirdiği ancak dönüşünde sorun yaşadığı finansman güçlüğü yaşayan değerli şirketlere gerekli finansmanı sağlayan bir fon olacaktır” dedi.

Global Yatırım Holding iştiraki Actus Portföy Yönetimi ve İstanbul Portföy birleşme konusunda imzaları atarken, sürecin sonunda iki şirket resmen İstanbul Portföy çatısı altında birleşmiş olacak. Şirketin Genel Müdürü Barış Hocaoğlu olacak. Birleşme sonrasında Actus Portföy Yönetimi ortakları yeni yapıda yüzde 33.25 pay sahibi olacak. Global Yatırım Holding’in ise ayrıca şirketin yüzde 40 hissesini almak üzere opsiyonu bulunacak.

Birleşmenin ardından yedi farklı emeklilik fonunu yöneteceklerini belirten Hocaoğlu, “Girişim sermayesi olarak baktığınızda sektörün yatırım yapmış girişim sermayesinin sanırım yüzde 60-70’i bizde olacak. Özel portföy yönetimi dediğimiz tarafta hem kurumsal hem de bireysel sözleşmelerde adetlerde çok büyük oluyoruz” diye konuştu.

Hocaoğlu 3 milyar TL’lik portföyün 1.5 milyar TL’sinin yabancı yatırımcılara ait olduğunu ifade etti.

Sorunlu krediler hedefte

Hocaoğlu, birleşmenin tamamlanmasının ardından yeni fonların kurulacağını belirterek, “Biz kredisi verilmiş, değerli ama ödeme zorluğuna düşmüş şirketlerin yeniden yapılandırılmasına, onlara sermaye katkısı, yeni kredi sağlanması ve mevcut kredilerinin yapılandırılması yoluyla değer yaratılmasına odaklanacağız” dedi ve ekledi:

“Bankaların kredilendirdiği ama dönüşünde sorun yaşadığı yerlerde, şirketin bir kısım hissesinin satın alınması, fona devri, borç yapılandırması yoluyla finansman sağlamayı hedefliyoruz. Bu yolla şirketin sorunlu alanın dışına çıkarılması hedefleniyor. Yurt dışından da bu alana yatırımcı gelecek.”

İstanbul Portföy Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Ensari, TÜBİTAK’ın hem Actus’un hem de İstanbul Portföy’ün birer fon kurmasını onayladığını belirterek, “TÜBİTAK yılda arge yatırımı yapan girişimcilere 2- 3 milyar TL’lik destek veriyor. Bu programla üniversitelere destek verip, onların bir fona yatırım yapmalarının önünü açtı. Actus’un onaylanan fonu üniversite- sanayi işbirliği sağlamaya dönük projelere destek sağlayacak. İstanbul Portföy’ün fonu ise ilaç ve medikal teknolojiler konusunda… İki fonun toplam büyüklüğü 250- 300 milyon liraya ulaşacak” dedi.

İstanbul Portföy Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Deriner de, girişim sermayesi tarafında iki şirketin toplam 500 milyon TL’lik yatırım yaptığını belirterek, sektörün toplam büyüklüğünün ise 700- 800 milyon lira olduğunu söyledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler