Sosyal Medya

Ekonomi

Perakende çöktü

  Cuma ekonomiden kara haberlerin geldiği gün olarak akıllarda kalacak. Önce, tüm kötümser beklentileri aşan bir işsizlik verisi ile üzüldük,…

Perakende çöktü

 

Cuma ekonomiden kara haberlerin geldiği gün olarak akıllarda kalacak. Önce, tüm kötümser beklentileri aşan bir işsizlik verisi ile üzüldük, ardından da, TUIK Ocak ayı perakende satış endekslerini açıkladı. Hanehalkı tüketimi açısından kritik bir eş zamanlı gösterge olan perakendenin TL100 milyara yaklaşan bütçe harcamaları, KDV-ÖTV indirimleri ve asgari ücrette %26 zamma rağmen, Ocak’ta çok cılız bir toparlanma kaydettiğini, yıllık bazda ise tam anlamıyla çıktığını not ettik:

TUIK bülteninden satır başlarını paylaşalım:

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %10,3, otomotiv yakıtı satışları %2,8 azaldı.

Ocak’ta zam ve teşviklere cılız tepki

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,3 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,5, otomotiv yakıtı satışları %4,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı seviyede kaldı.

Perakendeci kar edemiyor

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %17,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %10,6, otomotiv yakıtı satışları %7 arttı.

Anılan dönemde TÜFE takriben %20, Yİ-ÜFE ise %33 olarak gerçekleşmişti.

Perakende ciro bir önceki aya göre %2,4 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %2,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,5, otomotiv yakıtı satışları %5,3 arttı.

AVM ciroları da geriledi

AVM Perakende Ciro Endeksi Aralık ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2018 Aralık döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 15,9 artış kaydederek 320 puana ulaştı.

AVM’lerdeki perakende ciro endeksinin ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre endeks, 2019 Ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 9,4 artış kaydederek 267 puana ulaşırken, 2018 aralık ayına göre ise yüzde 16,6 azaldı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler