Sosyal Medya

Reel sektör

Krediler kesildi, konkordatolar arttı

Kredi akımı kesilince konkordato haberleri de yeniden manşetlere çıkmaya başladı.  Tüm Anadolu basınını tarama şansımız yok, fakat edinebildiğimiz bilgiler bunlar:

Krediler kesildi, konkordatolar arttı

ParaAnaliz konkordato haberlerini yakından takip ediyor, çünkü bunlar özel sektörün sağlığı konusunda en güncel bilgileri içeriyor. Doğal olarak her konkordato özel sektörün zor durumda olduğunun işareti sayılamaz. Pazarı teknoloji nedeniyle daraldığı, ya da kötü yönetildiği zaman da firmalar batar. Fakat, konkordatoların belirli sektör ve illerde yoğunlaşması büyük ihtimalle tüm ekonomiyi vuran şokların habercisidir.

Konkordatoların başlıca nedeni de kredi akımının kesilmesidir.  Kar etmese dahi bankadan yeni kredi alan ya da vadesini uzatan şirketler iflas veya konkordatoyu bir süre erteleyebilir.

 

Özel bankalar kredi veremiyor

Türkiye’de halihazırda acı bir kredi  kuraklığı yaşanıyor. Hükümetten gelen “ricalara” ve TCMB’nin munzam karşılıklar kararnamesini değiştirerek kredi veren bankaları ödüllendirmesine rağmen, özel bankalar yeni kredi veremiyor.  Bunun nedenlerini ParaAnaliz şöyle açıkladı:

Banka karlılıkları ciddi tehdit altındayken, Bloomberg News’in haberine göre, BDDK çok akılcı bir kararla bankalara bazı enerji projelerine sağladıkları kredileri takipteki krediler olarak yazmalarını istedi.

Bankaların batıkları artarken 2 milyar dolar daha eklenirse, kredi verme iştahı durur. Eğer BDDK’nın henüz yalanlamadığı bu duyum doğrusya, özel bankalarda takipteki alacak oranı %6’ya kadar yükselebilir. 3Ç’de provizyon yani karşılık olarak kardan düşülecek miktar da bir kez daha yükselir.

 

Ek olarak ekonomide kredi riski yükseliyor. Yani, bankalar portföylerine baktıklarında geri dönmesi zor alacakların oranında artış seziyorlar.

 

Kredi akımı kesilince konkordato haberleri de yeniden manşetlere çıkmaya başladı.  Tüm Anadolu basınını tarama şansımız yok, fakat edinebildiğimiz bilgiler bunlar:

 

Büyük otel projelerini de hayata geçiren Poyraz İnşaat’ın konkordato istediği açıklandı

 

Rusya’da Dedeman Park Moskova, Voronej Hotel, Lazurnaya Hotel; Türkmenistan’da Avaza Hotel ve Türkmenbaşı Hotel, Antalya’da Renaissance Antalya, Ankara’da Segah Hotel’in yanı sıra, çok sayıda AVM, fabrika, konut, hastane, öğrenci yurdu projelerinde alt yüklenici olarak çalışan Rüzgar İnşaat’ın konkordato istediği açıklandı.

 

Şirketin devam eden projeleri arasında, Rusya’nın Kazan bölgesindeki Shamovskaya Hotel de yer alıyor.

 

Elektromekanik taahhüt işleri konusunda 30 yılı aşkın deneyime sahip olan şirket 1985 yılında Ankara’ da kuruldu. Poyraz İnşaat, yurtiçi ve yurtdışı elektromekanik projelerde Türkiye’nin en önemli taahhüt şirketlerinde alt yüklenici olarak biliniyor.

 

Kaynak:  Turizm Güncel

 

Otomotifte konkordatolar başladı

Otomotif satışlarında yıl boyunca süren daralmanın yan sanayiye etkilerini bu haberde görüyoruz:

 

Konya’nın en önemli firmaları arasında yer alan İsfur Otomotiv, konkordato ilan etti. Edinilen bilgilere göre; firmaya geçici konkordato komiseri olarak Mali Müşavir Mustafa Eyyup Özbay atanırken alacaklılarına da önemli duyuru yapıldı.

 

Kaynak:  Milli Gazete

 

 

Affan Holding:  Kurdaki yükselişe dayanamadık

Affan Yatırım Holding AŞ’nin yanı sıra 10 grup şirketi ile bu şirketlerin yetkilileri Şeyhmuz Özkan, eşi Leyla Özkan ve Şayçerez Buratekin adına konkordato talep edildi. Dava dilekçesinde, kurda yaşanan ani yükseliş ve kredi faizlerindeki artışın, şirketlerin mali dengesini bozduğu kaydedildi.

Şirketlerin hacizlere karşı korumaya alınması talep edilen dava dosyasına göre, grup şirketlerinin toplam borcu 85.509.718 TL.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Affan Holding avukatı Mehmet Yıldırım, konkordato kararı ile birlikte şirketlerin yeniden toparlanabileceğini işaret etti. Av. Yıldırım, dava dilekçesinde, kurlarda yaşanan yükselişlerin mali dengeyi olumsuz etkilediğine işaret etti.

Kaynak:  Ulusal Kanal

 

İnşaatta sıkıntı büyük

Emlak Kulisi’nin haberine göre inşaat sektöründe, her türlü yapının kaba, ince, elektro-mekanik ve çevre düzenlemesi imalatlarında anahtar teslimi hizmet veren Tek Yapı İnşaat ve Ticaret A.Ş., konkordato talep etti.

 

“Yeşil Bina” sertifikalı binalar inşa etmek ve bu konuda öncü firmalar arasında yer almayı hedefleyen Tek Yapı İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi yaşadığı mali sıkıntıları aşamayınca konkordato müessesesi için mahkemeye müracaat etti.

Kaynak:  Samanyolu Haber

 

Anadolu’nun sanayi beşiği Denizli de zorlanıyor

 

Denizli’de konkordato ilan edenlere bir yenisi daha eklendi. Denizlispor’da 2 dönem başkanlık yapmış olan Hasan Kıbrıslıoğlu şahsına ve sahibi olduğu Kıbrıslıoğlu İletişim Hizmetleri Şirketi konkordato ilan etti.  Konuyla ilgili yapılan bildiride;  Hasan Kıbrıslıoğlu ve Davacı Kıbrıslıoğlu İletişim Dayanıklı Tüketim Malları Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi hakkında 21/08/2019 tarihinden başlamak üzere 3 Ay Süre İle Geçici Mühlet Kararı verildi.

Kaynak:  Denizli24 Haber

 

 

Video:  Kışın  durgunluk geliyor

 

Özel bankalar kredi vermiyor

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler