Sosyal Medya

Reel sektör

Krediler istop, konkordatolar devam

Ucuz kredi ekonomide yavaşlamaya fayda etmez!

Krediler istop, konkordatolar devam

 

Bankaların faiz indirmeye başlamasından önceki son veri haftasında krediler nerdeyse külliyen durdu. Krediye susayan özel sektörden ise yeni konkordato haberleri ve sistemden yoğun şikayetler geliyor. Hükümetin bankalarda biriken ödenmesi güç kredileri tasfiye etmek için kamu kaynağı kullanmayı reddetmesi de özel sektör borç sorununu içinden çıkılmaz hale getiriyor.

 

Yukardaki tablodan görüleceği üzere, son veri haftasında toplam krediler sadece %0.2 artarken, 8 haftalık ortalama kredi daralması da %0.2 olarak gerçekleşti. Mevism ve kur etkisinden arındırılmış 13 haftalık hareketli ortalama kredi büyümesi yıllık  sadece %1.4 oldu, yani enflasyonun nerdeyse 11 puan gerisinde kaldı. Bankaların takipteki alacakları ise TL117 milyara çıktı.

 

Kredi faizlerinde indirim sorunu çözmez

Ekonomide sorun arz değil talep eksikliği. Yüksek işsizlik, enflasyonun erittiği reel harcanabilir gelir ve hala süren siyasi güvensizlikten dolayı hanehalkı alışveriş yapamaz hale geldi. Nitekim son bir yılda tüketici kredileri %1.1 daraldı. Bu kaldıraç azaltma önlenemediği sürece, talep olmayan iş kolunda şirketlere ucuz kredi fayda etmez.

 

Hükümet sorunun bu boyutunu anlamazdan geliyor. Şirkete bedava kredi verseniz dahi, mal ve hizmetlerini satamayacağına inanmışsa, niye o krediyi istihdam, ham madde tedariki ve yatırımda kullansın?

 

Nitekim, yılbaşından bu yana açıklanan sayısız teşvikli kredi paketlerine karşın,  Türkiye imalat PMI Temmuz’da 47.9’dan 46.7’ye geriledi.  SAMEKS bileşik PMI da aylık 2.8 puan düşerek ekonomik faaliyetteki yavaşlamayı teyit etti.

 

Konkordato ve şikayetler tam yol

 

Son bir hafta içinde önce Kayserili Boldera Mobilya konkordato talep etti. Mahkeme, mali sıkıntı yaşayan şirkete 3 aylık mühlet verdi, komiser ataması yaptı. Yarım asırlık şirketin ürünleri Türkiye genelindeki 300 bayide satılıyor. Şirket 22 ülkeye de ihracat yapıyordu.

 

Sonra, Antalya’nın yerel gazetesi Günhaber’in aktardığı bilgilere göre Antalya’nın en büyük inşaat firmalarından Ulu İnşaat, konkordato talebinde bulundu. İnşaat, turizm, tarım ve iş güvenliği alanlarında faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde barındıran firma, Antalya’daki yatırımlarıyla tanınıyordu. İnşaat faaliyetlerinin durmadığı Ulu İnşaat’ta taahhütlerin aksamadan devam edeceği belirtilirken, Antalya 1. Asliye Ticaret Mahkemesi konkordato talebi üzerine haciz takibi yapılmaması için 3 ay süreyle geçici mühlet kararı verdi.

 

Makaleyi  uzatmamak için Denizli ve Kocaeli gibi konkordatodan içi çürüyen güzide sanayi kentlerimizden gelen haberleri paylaşamadık.  Fakat, yürürlükteki konkordato hukuksal yapısının tüm özel sektöre zarar verdiğini en uzman ağızdan dinleyelim:

 

Gürsel Baran:  Şirketler iş yapamaz hale geldi

 

Türkiye’de uygulanan konkordato yönteminin, piyasa oyuncularını ‘iş yapamaz’ hale getirdiğine dikkat çeken Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, alacaklılarını tahsil edemediği için iflasın eşiğine gelen firmalar olduğunu bildirdi.

 

Konkordatoya giden iş adamlarının villasında oturmaya ve lüks araçlarına binmeye devam etmesini eleştiren Baran “AB ülkeleri konkordato ilan etmek isteyenin öncelikle bütün mal varlığına el koyarak, ona asgari ücret bağlıyor. Diğer taraftan, bütün borçlarını üstleniyor ve ödüyor. Böylece suistimallerin önüne geçilmiş oluyor”dedi.

 

Piyasalarda kimsenin birbirine güveninin kalmadığını kaydeden Baran “Çek ödenmediğinde, hiçbir yaptırım gücü yok. Yasalarımız borcunu ödemeyenlerden yana. Öyle olunca da kimse borcunu ödemiyor” diye konuştu.

 

 

Sözcü’nün “Konkordato ilan edenlerin piyasaya zarar verdiği konuşuluyor. Duyum alıyor musunuz?” sorusuna Gürsel Baran şu cevabı verdi:

 

“Son zamanlarda konkordato ilan eden firmaların sayısı arttı. Biz de piyasalardan bu yönde duyum alıyoruz”.

 

Her konkordato bankaların ekonomide risk algısını yükselterek düzenli kredi akışını yavaşlatıyor, özel sektör borçları bilançolarda birikerek tıkanma yaratıyor. Bankalarda biriken ödenmesi güç alacakları tasfiye etmek için kamu önderliğinde ve iyi fonlanmış bir yeniden yapılandırma planı şart!

 

 

FÖŞ anlattı:  Kredi siteminin işlevi ve sıkıntıları

 

FÖŞ:  Ekonomide Temmuz soğukları

ParaAnaliz’in tarafsız, özgün ve sizin gündeminizi yorumlayan özgün içeriğine sürekli erişmek için bizi Facebook’ta   takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler