Sosyal Medya

Reel sektör

Konkordatolar yeniden patlak verdi

Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi, TUIK’in hizmetler ve perakende sektörel endeksleri işdünyasında geleceğe güvenin arttığını gösterirken, resmi veriler tam…

Konkordatolar yeniden patlak verdi

Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi, TUIK’in hizmetler ve perakende sektörel endeksleri işdünyasında geleceğe güvenin arttığını gösterirken, resmi veriler tam zıttını rapor ediyor. Öncelikle, Mayıs ayında beyaz eşya  iç satışları Y/Y %20 gerileme kaydetti. İnşaatta ise sektörel güven endeksi bir kez daha düşerken, satış rakamları Mayıs itibarıyla yine geriledi.

 

Reel seköre güven gelmiş olabilir, ama ciro ve borç çıkmazı iyiye değil, kötüye gidiyor. Güne 2 önemli şirketin acı hikayesi ile başlıyoruz. Bunlar İnci Deri ve Anadolum İnşaat.

 

 

İnci Deri’nin iflası istendi

Türkiye ayakkabı sektörünün önde gelen isimlerinden İnci Deri Ayakkabı’nın iflası istendi. Türkiye genelinde 78 mağazası bulunan İnci’nin iflasını, İstanbul Güngören’de ayakkabı imalatı yapan imalatçı bir firma istedi. İflas talepli davaya, çok sayıda alacaklı müdahillik talebinde bulundu. Davacı firma sahibi, icraya koyduğu senetlerin ödenmediğini iddia ederken, İnci Deri adına yapılan savunmalarda ise davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

 

Diken.com.tr’de yer alan habere göre; şirket hakkında iflas talepli dava İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülüyor. Davayı, Güngören’de ayakkabı imalatı yapan Mass Ayakkabı San. ve Tic. Limited Şti’nin ortağı Servet Sorkuncuk açtı.

 

Dava dilekçesinde, İnci Deri’nin 3 milyon liralık borcunu ödemediği belirtildi.

 

Sorkuncuk dilekçesinde, “İnci Deri, yüzlerce firmadan aldığı malları sattı. Stokta malı yok. Borçlu taraf, kötü niyetli olarak ödemeyi yapmıyor. Alacağımızı istediğimizde, bizi, konkordato ilan etmekle tehdit ediyorlar” iddiasına yer verdi.

 

Sorkuncuk’un açtığı davaya göre ödenmeyen senetler icraya konuldu. Bakırköy İcra Müdürlüğü’nde açılan icra takiplerine ilişkin bilgi, dava dosyasına girdi.

 

Sorkuncuk, İnci Deri Ayakkabı’nın iflasına karar verilmesini istedi.

 

Söz konusu davaya çok sayıda firma ve işçi de müdahillik talebinde bulundu. Üstündağ Ayakkabı ve Ayakkabı Malzemeleri Ltd Şti, TMT Grup Promosyon Makine İthalat ihracat Şti, Ederned Kurumsal Çözümleri AŞ ve Yapı Kredi ve ING Bank, müdahillik talep eden şirketler arasında yer aldı.

 

Şirketlerin yanı sıra, ücretlerini alamayan işçiler de dosyaya sunduğu dilekçelerle müdahillik talebinde bulundu.

 

Öte yandan, İnci Deri’nin ödenmeyen çok sayıda senedi protesto edilirken, şirketin çok sayıda aracı üzerinde haciz kararının olduğu görüldü. İnci Deri AŞ adına yapılan savunmalarda ise davanın reddine karar verilmesi istendi.

 

 

Anadolum İnşaat da ciro daralmasına dayanamadı

 

Konut satışlarındaki düşüşle beraber konkordato ilanlarına inşaat sektöründen bir yenisi geldi. Kocaeli merkezli Anadolum İnşaat’a üç ay geçici mühlet kararı verildi.

 

Krizin en çok etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektöründen bir konkordato ilanı haberi daha geldi.

 

Merkezi İstanbul’da bulunan, Kocaeli’de de bazı konut projeleri yapan Anadolum İnşaat adlı şirket, konkordato istedi.

Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi, Anadolum İnşaat Anonim Şirketi hakkında üç ay süre ile geçici mühlet kararı verdi.

 

Konkordato ilan eden Anadolum İnşaat, yüzlerce projeye imza atmıştı.

 

FÖŞ yazdı:  Konkordato ve iflaslar bitmez

 

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı ekonomi finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler