Sosyal Medya

Reel sektör

Konkordatolar  tam yol devam

  Biraz sonra açıklanacak TUIK Haziran Ekonomik Güven Endeksi ay bazında yükselecek. Devamını diler, saygıyla yanaklarından öperiz. Fakat, sahadan gelen…

Konkordatolar  tam yol devam

 

Biraz sonra açıklanacak TUIK Haziran Ekonomik Güven Endeksi ay bazında yükselecek. Devamını diler, saygıyla yanaklarından öperiz. Fakat, sahadan gelen haberler niyetlerle icraatın örtüşmediğini gösteriyor. Güne 2 konkordato haberiyle başlıyoruz—derin üzüntü içinde.

 

64 yıllık Hakan Çanta’dan konkordato talebi

 

Geçen yıl Rusya’da yapılan ‘Dünya Kupası’nın lisanslı ürünlerinin bir bölümünü üreten Hakan Çanta, konkordato talep etti. Mahkemeye yapılan başvuruda, şirket hakkında konkordato kararı verilmesi durumunda yaşanan mali zorluğun aşılabileceği kaydedildi.

 

Hakan Çanta San ve Tic. AŞ’nin yanı sıra şirketin sahipleri Ahmet Hacısoyu, Nabi Ümitvar ile Yılmaz Kerim için konkordato talepli dava açıldı.

 

Dava geçen 20 Haziran’da Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açıldı. Dava dilekçesinde, şirketin mali darboğaz yaşadığı kaydedilerek, konkordato kararı ile zorlu sürecin aşılabileceği kaydedildi.

 

Hakan Çanta’nın temeli 1955’te atıldı. 1980’lerin ikinci yarısıyla bilinirliği arttı. Ahmet Hacısoyu, yeğeni Nedim Ümitvar ile Hakan Çanta’yı yeniden ayağa kaldırdı. Marka, ilk lisans sözleşmesini 1995’te Walt Disney ile imzaladı.

 

Hakan Çanta, 2017’de FIFA ile anlaşma imzaladı. Rusya’da düzenlenen ‘Dünya Kupası’nın lisanslı ürünlerinin bir bölümünü üreten şirket, ürün satışını onlarca ülkede yaptı. Av. Şevket Çelik, bir çok şirketin nakit akışının bozulduğunu belirtti. Av. Çelik, 2019’un ikinci yarısının zorlu geçmesini beklediklerini söyledi.

 

Kaynak: Patronlar Dünyası

 

 

 

 

Beykent Okulları kapandı

 

Türkiye’nin köklü özel eğitim kurumlarından Beykent Okulları’nda sancılı günler yaşanıyor. İki yıl önce işletme hakkı devredilen Beykent’in, Edirne, İstanbul Beylikdüzü, Şişli ve Bahçeşehir şubeleri art arda kapandı. Yüzlerce veli, gelecek yıl için ödenen paraların iadesini isterken, sorumlular hakkında ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

 

Adem Çelik’e ait Beykent Özel Eğitim Ve Spor Tesisleri Ticaret AŞ tarafından işletilen Edirne ve Beylikdüzü Beykent’teki Beykent kolejlerinin işletme hakkı iki yıl önce Ufuk Akçekaya’ya ait Balkan Eğitim Hizmetleri ve Tic. AŞ’ye devredildi. Taraflar arasında ‘master franchise sözleşmesi’ imzalandı. Yeni şirket, kısa süre içinde Florya, Şişli, Bahçeşehir ve Bakırköy’de yeni şubeleri hizmete aldı.

 

İki üç ay önce sorunlar baş göstermeye başladı. Öğretmen maaşı ödemesinde gecikme bir süre sonra, okulların genel giderlerinin karşılanamamasına dönüştü. Öğrencilerin bazı dersleri boş geçmeye başladı.

 

Veliler, erken kayıt nedeniyle geçen şubat ayında ödedikleri paraların iadesini isterken sorunun büyüklüğü de ortaya çıktı. Muhatap bulamadıklarını belirten aileler, Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyet başvuruları yaptı.

 

 

 

Kaynak:  Diken

FÖŞ yazdı:  Konkordato ve iflaslar bitmedi, bitmez de

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler