Sosyal Medya

Reel sektör

Hükümet tarımda kolları sıvadı:  Su devrimi başlıyor

Tarım sorunlarına iddialı bir yaklaşımla el atıldı

Hükümet tarımda kolları sıvadı:  Su devrimi başlıyor

 

Türkiye erozyon ve kentleşmeye yüksek miktarda tarım arazisi feda eden bir ülke.  Ek olarak köyden kente göç ve bir türlü çiftçiye refah getirmeyen tarımsal ürün fiyatları da sektörde büyük sıkıntılara yol açıyor.  Tarım Bakanlığı arazi kaybı ve düşük verimlilikle mücadele için 2 kampanya sürdürüyor. Bunlar bölük arazilerin toplulaştırılması ve yeni sulama teknolojileri ile çorak arazilerin tarıma kazandırılması.

 

Yeni Şafak Gazetesi’ne göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, modern tarımda yağmurlama ve damla sulama gibi modelleri kullanarak su tasarrufu sağlayacak. Modern sulama sistemleriyle 2 milyon hektar alan daha tarıma açılacak. Birleştirme çalışmaları kapsamında da 2023 yılına kadar 8,5 milyon hektara ulaşılması hedefleniyor.

 

 

Tarım arazilerinin daha etkin ve verimli kullanılması için ‘toplulaştırma’ çalışmalarına geçen yıl 500 bin hektar daha ekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, suyun toprakla daha çok buluşması için de kolları sıvadı. Su tasarrufu için yağmurlama ve damla sulama gibi modern sulama sistemleri yaygınlaştırılıp 2 milyon hektar alan daha sulamaya açılacak. Böylece 2 milyon hektar tarım arazisi üretime kazandırılmış olacak.

 

1.8 milyon hektar daha birleştirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin daha fazla kullanılabilir olması için çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar 6,1 milyon hektar alanda toplulaştırma yapıldı. Geçen yıl sonu itibarıyla yaklaşık 500 bin hektar alanda daha toplulaştırma çalışması tamamlandı. Toplamda 6,7 milyon hektara ulaşan toplulaştırılan arazi büyüklüğünde hedef 2023’e kadar 8,5 milyon hektar alana ulaşmak. Bu söz konusu dönemde 1.8 milyon hektar arazinin daha toplulaştırılması anlamına geliyor.

Araziye sulama entegresi

Arazi toplulaştırma çalışmalarına sulama yatırımları ile entegre bir şekilde devam edilecek, tescil işlemlerinin hızlandırılması için düzenlemeler yapılacak. Sulama alanlarının genişletilmesi amacıyla yatırımlar öncelendirilerek sürdürülecek, suyun kalite ve miktar olarak korunması ve etkin kullanımına yönelik çalışmalara devam edilecek.

 

Toprağın haritası çıkarılacak

Tarımda suyun verimli kullanılmasına yönelik su tasarrufu sağlayan yağmurlama ve damla sulama gibi modern sulama sistemleri yaygınlaştırılacak. 2 milyon hektar alan sulamaya açılacak. Tarım arazilerinin korunması, etkin kullanımı ve yönetimi sağlanacak. Ülke genelindeki toprağın detaylı etütleri, haritalanması ve sınıflandırılması yapılacak. Tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanım baskısını azaltacak düzenlemeler tamamlanacak ve denetimler artırılacak.

 

Mazot ve gübre maliyetleri dikkate alınacak

Bitkisel üretimin sürdürülebilirliğini teminen girdi destekleri, başta mazot ve gübre olmak üzere maliyetlerdeki değişimler dikkate alınarak belirlenecek. Başta yüksek katma değerli tıbbi ve aromatik bitkilerde olmak üzere, ürün güvenilirliği, çeşitliliği ve üretimini artırmak amacıyla, iyi tarım uygulamaları, organik tarım, sözleşmeli üretim, kümelenme, araştırma, pazarlama ve markalaşma faaliyetleri desteklenecek.

 

Kaynak:  Yeni Şafak, Tarımda su devrimi

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler