Sosyal Medya

Reel sektör

Haziran beyaz eşya satışları:  Toparlanma yok

Konut, otomotiv, beyaz eşya, hepsi alarm veriyor.

Haziran beyaz eşya satışları:  Toparlanma yok

Ekonominin üretim tarafından göreceli olarak olumlu veriler akarken, tüketici hala elini cebine atmadı. Bugün açıklanan TUIK Temmuz Tüketici Güven Endeksi 2 puan kadar düşerken, seviye olarak hane halkının daha fazla harcama yapmaya hazır olmadığının işaretini verdi.

Haziran konut satışları da 62 bin üniteye kadar düşerek, sektörü saran derin durgunluğun habercisi olmuştu. Tüketici kredileri son bir yıldır artmıyor.

 

Bugün açıklanan  Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre Türkiye’deki beyaz eşya satışları Haziran’da yıllık bazda yüzde 4.0 artışla 531 bin 283 düzeyinden 554 bin 974’e ulaştı. Beyaz eşya satışları, yılın ilk altı ayında ise (Ocak-Haziran) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.0 düşüşle 3 milyon 222 bin 371 bin düzeyinden 2 milyon 944 bin 342 adede geriledi.

Sektörün değerlendirme toplantısında konuşan TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, Haziran’da satışlarda görülen artışta ÖTV muafiyetinin sona ermesi öncesi öne çekilen talebin etkili olduğunu belirterek, “ÖTV muafiyeti olmasaydı yılın ilk yarısında gördüğümüz yüzde 9 daralma çok daha şiddetli olabilirdi. Beklentimiz, son çeyrekte bu daralma yüzde 20’ye gidebilir. Yılı yüzde 15 daralma rakamı ile bitirebiliriz” dedi.

ÖTV desteğinin kalıcı hale getirilmesini isteyen Dinçer, “ÖTV çok önemli bir destekti. Beyaz eşya sektöründe ÖTV’nin tamamen kalkmasının gerektiğini düşünüyoruz. Beyaz eşya lüks değildir, temel ihtiyaçtır” dedi ve ekledi:“ÖTV’nin ikinci yarı için kalkmasını talep ediyoruz. Devletin de bazı sıkıntıları olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak ÖTV kalktığında daha fazla satış yapılacağı ve daha fazla KDV anlamında katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Devlete ihtiyaçlarımızı ilettik. Önümüzdeki dönemlerde TBMM’de değerlendirileceğine ve pozitif çıktıları olacağına inanıyoruz.

Sektörün üretiminin yüzde 75’ini ihraç ettiğinin altını çizen Dinçer, iç pazardaki daralmaya karşın bu sayede ayakta kalmayı başardıklarını sözlerine ekledi.

TÜRKBESD verilerine göre buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın olmak üzere beyaz eşyanın dört ana grubu üretimi, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.0 düşüşle 1 milyon 871 bin 873 düzeyinden 1 milyon 763 bin 940 düzeyine geriledi. Beyaz eşya üretimi, yılın ilk altı aylık döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.0 düşüşle 12 bin 91 bin 89 düzeyinden 12 milyon 8 bin 985 adete indi.Beyaz eşya ihracatı Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.0 artışla 1 milyon 456 bin 327 adet düzeyinden 1 milyon 524 bin 92’ye yükseldi. Aynı dönemde beyaz eşya ithalatı ise yüzde 75 düşüşle 38 bin 232 düzeyinden 9 bin 596 adete geriledi.

 

Kaynak:  Halk TV, Beyaz eşya satışları çakıldı: Yüzde 9 azalma, alıntıdır

 

 

Tüketici güveni toparlanamıyor

 

Reel ekonomiden yükselen çığlık:  Bütün organlar felç oldu

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler