Sosyal Medya

Reel sektör

Ekonomide daralma bitmiyor:  Perakende güveni Ocak’ta çöktü

Ankara menşeli araştırma kuruluşu TEPAV’ın aylık ölçümüne göte, Perakende Güven Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 13,3 puan, bir…

Ekonomide daralma bitmiyor:  Perakende güveni Ocak’ta çöktü

Ankara menşeli araştırma kuruluşu TEPAV’ın aylık ölçümüne göte, Perakende Güven Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 13,3 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 4,7 puan azaldı.  BloombergHT Ocak Tüketici  Güveni de %7.29 aylık daralma sergiledi. Hükümetin aldığı tüm tedbirlere rağmne, ekonomide harcamalar bıçak gibi   kesildi.

 

TEPAV:  Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla azaldı

 

Perakende güveni, Ocak ayında bir önceki aya göre 13,3 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 4,7 puan azaldı. Perakende güveninin geçen yıla ve geçen aya göre azalışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentilerindeki düşüş etkili oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörü, Ocak ayında perakende güveninde en fazla artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28’den daha kötü; Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

Ocak ayında -19,1 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 4,7 puan, geçen aya göre ise 13,3 puan azaldı. TEPE değerinin geçen yıla göre azalmasında geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki düşüş etkili oldu.

 

İleriye yönelik beklentilerin bozulması önemli bir sorun, perakendeci güvenini yitirirse, siparişleri düşürerek durgunluğun alt-sektörlere yayılmasına neden olabilir.

 

 

BloombergHT:  Mevcut durum algısı,  geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme

 

Anketi düzenleyen kurumdan gelen açıklama şöyle: Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7,29 düşüş göstermiş ve 66,94 değerini almıştır. Geçtiğimiz Eylül ayından sonra yükselişe geçen tüketici güveni Kasım ve Aralık ayında yatay seyretmişti. Ocak ayında tekrar bir gerileme yaşandı.

 

Endeksin detaylarına bakıldığında tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme olduğunu izliyoruz. Yerel seçimler öncesi iç siyasi gündem ve jeopolitik gelişmeler ile küresel piyasalarda Ocak ayı ortalarına kadar yaşanan oynaklık gerilemenin nedeni olabilir gibi görünüyor. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti  Endeksi’nin bir önceki aya göre yüzde 7,33 gerilemeyle 71,57 değerini aldığını görüyoruz. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi bir önceki aya göre hiç bir değişiklik göstermeyerek 59,05 değerini almıştır.

 

Vergi indirimi ve kredi faizlerinde kısmi gerileme ile Kasım dönemi ile artışa geçen tüketim eğilimi Ocak ayında mevcut durumunu korudu. Tüketim Eğilimi Endeksinin sınırlı da olsa artışını koruması, iç talep konusunda geçtiğimiz Ağustos –Ekim dönemine göre bir miktar daha pozitif bir duruma işaret ediyor.

 

 

FÖŞ anlattı:  Ocak sonunda Türkiye ekonomisi

 

Kaybettiklerimiz:  İnşaat ve enerji

 

İhtiyaç kredilerinde yeniden yapılandırma fayda eder mi?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler