Sosyal Medya

Reel sektör

Ekonomide Bayram bereketi

Bayram ekonomiye 35 milyar TL katkı yapabilir

Ekonomide Bayram bereketi

Ekonomi Temmuz ayında tökezledi.  Takip ettiğimiz 5 güven endeksinden inşaat hariç dördü aydan aya gerileme kaydederken, ISO-Markit imalat sanayi PMI ve MÜSİAD SAMEKS bileşik PMI da gerilemeye katıldı.  Ancak, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili ekonomi haberleri, durumun Ağustos’ta değişeceğini ve bir miktar ivme kazanacağımızı gösteriyor.

Eylül ayında TCMB’den ek faiz indirimleri bu ivmeyi hızlandırabilir. Fakat, Gelişmekte Olan Piyasalar’dan kaçış ve S-400’lerle Suriye üzerinde odaklanna jeo-politik riskler henüz ekonominin sürdürülebilir büyüme patikasına girdiğini ilan etmek için erken olduğunu düşündürüyor.

 

İşte çeşitli sektörlerden Bayram müjdeleri

 

Turizm

Dünyanın önemli ‘mavi tur’ merkezlerinden biri olan Marmaris’te Kurban Bayramı tatili nedeniyle rezervasyon patlaması yaşanıyor. Yaklaşık 500 tekne, gulet ve motoryatın bulunduğu ilçede bir haftalık süren turlarda doluluk yüzde yüze ulaştı.  Kurban Bayramı sebebiyle ise Marmaris’te mavi tur yapan yaklaşık 500 tekne, gulet ve motoryatta yer bulmak imkansız. Günlük bin 500 liradan başlayan tur fiyatları, teknenin lüksü göre 300 bin liraya kadar çıkıyor.

 

İZMİR’in turizm merkezlerinden Çeşme, tatilcilerin akınına uğradı. Otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.  Kapadokya, Sinop, Marmaris, Erdek ve Afyonkarahisar’daki termal otellerden de %95-100 doluluk haberleri geliyor. Haziran ayında otellerin ortalama doluluk oranı sadece %50’ydi.

 

Taşımacılık

 

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Bayram boyunca yaklaşık 2 milyon yolcu taşımış olacağız” dedi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Bu bayramlarda otobüsler çok yoğun. Özellikle de Kurban Bayramı’nda. Tatil yörelerinde de özellikle otobüsler yoğun. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda otobüs seferleri normal zamanlarda günde bin ile bin 500 arasındayken, 7-8 günlük Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında tatillerde 2 bin ile 2 bin 500 arasında oluyor.

 

Eğlence sektörü

 

Tatil için Kuşadası’nı tercih edenlerin büyük bir kısmı, gece barlarda geç saatlere kadar eğlendi. Yabancı turistlerin tatillerine devam etmesi nedeniyle Ramazan’da kapanmayan bar ve diskoların da açık olmasıyla Kuşadası’nın eğlence yerleriyle ünlü Barlar Sokağı, Setur Marina AVM, Kaleiçi ve Yılancı Burnu’ndaki çok sayıdaki bar, disko ve beach club civar il ve ilçelerden eğlenmeye gelenlerle dolup taştı.

 

Özellikle Setur Marina AVM, Kaleiçi ve Barlar Sokağı’nda tüm barlar ile Jade Beach Club, Marin Bar, Next Club, Captain House, Hann Bar ve Nicci Club gibi eğlence yerleri tıklım tıklım dolarken, ortaya da renkli görüntüler çıktı. Tatilcilerin bir kısmı canlı müzik yapan barları tercih ederken, tatil için Kuşadası’nı tercih edenler ile çevre il ve ilçelerden gelenler, sabahın ilk ışıklarına dek barlarda eğlendi. Eğlence yeri sahipleri ise bayram tatili nedeniyle hareketli geceler yaşadıklarını söyledi.

 

35 milyar liralık bayram ekonomisi

 

Okulların açılmasından önceki en önemli tatil hareketinin yaşanacağı Kurban Bayramı, pek çok sektöre can suyu olacak. Perakendeciler yaz koleksiyonlarından ellerinde kalan ürünleri yazlık beldelerdeki mağazalarında indirimli fiyata eritmeye hazırlanırken, turizm sektörü ise en hareketli dönemlerinden birini geçirecek. Yazlıklarının yanı sıra otel ve pansiyonlarda konaklamak üzere 4.5 milyon kişi sahillere akın ederken, 5.5 milyon kişi de bayramı memleketinde geçirmek için yola çıktı. 10 günlük süreci kapsayan bayram döneminde konaklama, yeme-içme ve ulaşım harcamalarının toplam 10 milyar TL’lik ekonomi oluşması bekleniyor. 8-9 Ağustos’ta 1.000 liralık ikramiyeleri hesaplarına yatan emeklilerin bu dönemde yapacağı harcamaların pozitif etkisiyle, yaklaşık 200 sektörün toplam 35 milyar liralık ciro elde etmesi öngörülüyor.

 

Kaynaklar:  Hürriyet, Habertürk, Akşam

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler