Sosyal Medya

Reel sektör

DHL  Istanbul Havalimanına 135 milyon Euro yatırım yaptı

Kargo devi DHL Istanbul Havalimanından memnun

DHL  Istanbul Havalimanına 135 milyon Euro yatırım yaptı

Uzun zamandır kazalar, ertelenen seferler ve işletici konsorsiyum üyelerinin paylarını satmak istedikleri duyumları ile sarsılan Yeni Istanbul  Havalimanı sonunda dev bir yatırım cezbetti.   Hızlı taşımacılık devi DHP havalimanını bölgesel kargo merkezi olarak kullanacak.

İstanbul Havalimanı bölgesel bir taşımacılık merkezi olmayı hedefliyor.  Dünyanın dört bir yanından THY  ve özel Türk havacılık şirketleri seferleri vasıtasıyla taşınan yolcular, buradan Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya gibi lokasyonlara uçurulcak.

 

Uzun vadeli hedefin önemli bir parçası da transfer amacıyla İstanbul’a gelen yolcuların şehirde konaklayıp yüksek katma değerli turizme katkıda bulunması.  Havalimanı aynı zamanda kargo taşımacılığında da kritik bir rol üstlenecek.

 

Henüz havalimanında hacim diğer hedeflere yaklaşmaktan uzak, fakat kargo taşımacılığında önemli bir yatırım sevinç uyandırıyor.

 

Uluslararası hızlı hava taşımacılığı şirketi DHL Express Türkiye’nin Üst Yöneticisi (CEO) Claus Lassen, “İstanbul Havalimanı’nda 135 milyon avroluk yatırım yaptık ve 42 bin metrekarelik bir alana sahibiz.” dedi.

 

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Lassen, DHL Express olarak Türkiye’de çok iyi olduklarını söyledi.

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yatırımlarının bulunduğunu, İstanbul Havalimanı’nda da 135 milyon avroluk yatırım yaptıklarını belirten Lassen, “İstanbul Havalimanı’nda 42 bin metrekarelik bir alana sahibiz. Orada büyük bir tesisimiz var ve tam otomasyona sahip bir operasyon merkezi” açıklamasında bulundu.

 

Lassen, Türkiye’nin dünyada merkezi bir yerde olduğunu, kendilerinin de Orta Doğu ve diğer ülkelere Türkiye üzerinden hizmet vermeyi amaçladıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul, çok iyi bir lokasyonda. Çoğu yere 2-3 saat uzaklıkta ve bu mükemmel bir şey. Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’ya Türkiye üzerinden yakınız. Gerekli teknolojiye sahibiz. Kapasitemiz bir 40 bin metrekarelik alana daha yeter. Eğer büyümemiz gerekirse bunu yaparız. Türkiye’de 2019 yılının ilk yarısı çok iyi geçti. Şirket olarak çift haneli rakamlarda büyüyoruz. Bu büyümeyi ağırlıklı olarak ihracat oluşturuyor. 2019’un ikinci yarısında daha da büyüyeceğimize inanıyorum. Oldukça iyimseriz. Bir şey gerçekleşmediğinde farklı bir şey gerçekleşiyor. Biz iş insanıyız. Hepimiz ticaret yapmak istiyoruz. Hepimiz bir şeyler satmak istiyoruz. E-ticaret sektörünün özellikle bu sene Türkiye’de çok iyi büyüdüğünü gördük.”

 

DHL EXPRESS’İN ana merkezi Türkiye’ye çok güveniyor

İşlerinin yüzde 15’ini e-ticaretin oluşturduğunun altını çizen Lassen, “Bizim ana işimiz firmadan firmaya (B2B). B2B büyümeye devam ediyor. Türkiye’de ekonominin iniş çıkışlarına rağmen biz Türkiye’de iyimseriz” şeklinde konuştu.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist  

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler