Sosyal Medya

Reel sektör

Bloomberg:  Üçüncü Havalimanı satışa çıktı

Bloomberg.com haberine göre, İstanbul Havalimanı’nı işleten IGA Konsorsiyumu’nun “bazı üyeleri” 11 milyar dolarlık  paylarının bir kısmını satması için ABD menşeli…

Bloomberg:  Üçüncü Havalimanı satışa çıktı

Bloomberg.com haberine göre, İstanbul Havalimanı’nı işleten IGA Konsorsiyumu’nun “bazı üyeleri” 11 milyar dolarlık  paylarının bir kısmını satması için ABD menşeli Lazard LTD şirketine yetki mektubu verdi. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Lazard uzmanlarının halen IGA yetkilileri ile birlikte havalimanına değer biçme çalışmaları yürüttüğünü öne sürdüler. Bloomberg’e göre, Vinci SA, Aeroports de Paris ve Türk ortağı TAV Havalimanlari Holding AS, and Ferrovial SA potansiyel alıcılar arasında sıralanıyor.

 

IGA 6.4 milyar Euro ile Türkiye’de en fazla borç taşıyan özel sektör kuruluşu olarak anılıyor. 25 yıllık imtiyaz süresi zarfında ise toplam 22.1 milyar Euro kira ödemesi yapacak.

 

İsmini vermeyen ilgili partilerden birine göre imtiyaz sözleşmesinin ağır kira hükümleri alıcıları düşündüren bir husus.

 

Bloomberg’in sorularına e-maille cevap yollayan Deniz Invest uzmanları “Piyasa bu satış haberini olumlu karşılamaz, çünkü borç yükü ağır ve kira şartları çok çetin” yorumunda bulundular.

 

IGA Cengiz Insaat, Limak Holding, Mapa Insaat, Kalyon Insaat and Kolin Insaat gruplarından oluşuyor. Kalyon Insaat 35% ve Cengiz Insaat 25% paya çıktı.   Kolin Insaat  20% hissesini bu yıl satmıştı. Limak ve  Mapa’nın 20% hisseleri var.

 

Bloomberg’in eriştiği IGA sözcüsü satış haberini yalandı. İlgili olduğu iddia edilen kuruluşlar da yorum vermekten kaçındı.

 

ParaAnaliz’in özgün ve tarafsız haber ve yorumlarına erişmek için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler