Sosyal Medya

Reel sektör

Bloomberg:  Türk bankaları terliyor

  Bloomberg finans websitesi “Turkish Banks Sweat Under Rising Pile of Debt Restructurings” (Türk bankaları yükselen yeniden yapılandırma yığınının altında…

Bloomberg:  Türk bankaları terliyor

 

Bloomberg finans websitesi “Turkish Banks Sweat Under Rising Pile of Debt Restructurings” (Türk bankaları yükselen yeniden yapılandırma yığınının altında terliyor” başlıklı incelemesinde kredi yeniden yapılandırma kuyruğuna giren firmaların sayısının arttığını, bankaların ekonomideki kötü gidişat yüzünden yükselen batıkları karşılamakta zorlandığını ileri sürdü.

 

Haberin çarpıcı paragrafları şöyle

 

Bir türlü azaltılamayan borç yükünden kurtulmaya çalışan firmalar TL’nin değer kaybı ile finansman giderlerinin yeniden yükseldiğini gördüler.

Batık kredilerle uğraşan bankalar bu kez de dev şirketlerden gelen kredi yeniden yapılandırma taleplerini karşılamak zorunda kaldı. Resesyon ve %20’ye varan enflasyon yüzünden ekonomiye taze kredi akışı frenleniyor.

 

TL geçen Ağustos’un şokundan bir ölçüde kurtulsa da,   dolara karşı 2018 başından bu yana değerinin üçte birini yitirdi. Sonuçta, özel sektörün borç yükü GSYİH’nın %40’yla, Doğu Avrupa’nın en büyük 10 ekonomisinden misliyle yüksek (ortalaması %22, Bloomberg veri tabanı).

 

Bloomberg Intelligence’ten Tomasz Noetzel “Politik riskler ve duraksayan büyüme ortamında en büyük soru işareti Türk bankalarının takipteki alacaklarının ne ölçüde hızlanacağı” yorumunu yaptı.

 

Bu ortamda, bankaların bir de kredi yapılandırma talepleriyle  uğraşması işin tadını iyice kaçırdı. Başkan Erdoğan hükümetinin büyümeyi canlandırmak için bankaları çok düşük faizlerle kredi vermeye zorlaması hem banka, hem de borçluları strese sokuyor.

 

Başkan Erdoğan’ın Pazartesi günü İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için çağrı yapması da hükümetin iyice otoriterleştiği endişelerini depreştirdi. Noetzel’e göre bankaların yeni şokları göğüslemekte kullanacağı balatalar iyice yıprandı.

 

Yenilenebilir enerji şirketi Bereket Enerji Üretim AŞ 5 milyar dolar yeniden yapılandırma talebi ile bankaların kapısını çalan  yeni isim. Bu başvuru da eklenirse, bankaların üzerinde çalıştığı ya da sonlandırdığı yeniden yapılandırmalar bir yıl içinde 18 milyardan 28 milyar dolara yükseldi.

Sırada başka firmalar da var.  Çukurova Holding’in  Ziraat Bankası’ndan temin ettiği 10 yıl vadali 1.6 milyar dolarlık krediyi yeniden yapılandırması mümkün. Feribot şirketi IDO da 500 milyon dolar yeniden yapılandırma için Lazard Ltd ile anlaştı.

 

Sadece enerji sektörünün bankalara kredi borcu 51 milyar dolar olarak tahmin edilirken, batık krediler oranı da BDDK verilerine göre  Şubat sonunda bir yılda %2.95’ten %4.11’e çıktı ve yıl sonunda %6’ya varabilir. İstanbul’un 11 milyar dolarlık yeni hava limanı dahil, bütün mega-proje konsorsiyumları döviz cinsinden borçlu, fakat gelirleri TL cinsinden ya da olacak.

Fitch Ratings “TL’nin değer kaybı F/X cinsinden varlıkların bilançoda değerini (payını) artırarak, sermaye yeterlilik rasyolarını baskılıyor” yorumunda bulundu.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler