Sosyal Medya

Reel sektör

Beyaz eşya satışları Mart’ta da toparlanamadı

ÖTV-KDV indirimi fark etmedi. Beyaz eşya da gelirlerdeki durgunluğun kurbanı oldu. Türkiye’nin gözbebeği işkollarından beyaz eşya-elektronik eşyada da Mart ayı…

Beyaz eşya satışları Mart’ta da toparlanamadı

ÖTV-KDV indirimi fark etmedi. Beyaz eşya da gelirlerdeki durgunluğun kurbanı oldu. Türkiye’nin gözbebeği işkollarından beyaz eşya-elektronik eşyada da Mart ayı kötü geçti.

 

Yatırım Finansman haberi şu şekilde: Mart ayında  toplam beyaz eşya satışları bir yıl öncesinin aynı dönemine göre %5 daralma kaydederken, dış satışlarda yavaşlama dikkati çekti. Anılan dönemde iç satışlar sadece %1 daralarak dibin yakın olduğunu anımsattı. Yılın ilk çeyreğinde iç satışlar %7 daraldı. İhracatta ise Batı Arupa ekonomisinin yaşadığı durağanlık olumsuz etkisini hissetiriyor. Mart’ta değer bazında A/A %6 daralan satışlar, bir ay önce de %2 daralmıştı.  Yılın ilk çeyreğinde ihracat daralması %4 olarak gerçekleşti.

 

Toplam değer bazında beyaz eşyada ilk çeyrekte kötü bir sezon geride kaldı.  Çeyreklik daralma %4’ü buldu.

 

Analiz:  İç tüketim hastanede

 

Konut, otomotif ve beyaz eşya satışlarının ilk çeyrekte zayıf seyri   hanehalkının tüketim gücünün azaldığının somut bir göstergesi. Üstelik, bu daralma kamu harcamalarının tarihi düzeylere eriştiği ve enflasyonun tanzim satışlar gibi yöntemlerle suni olarak baskılandığı bir dönemde gerçekleşti. Mart-Nisan Ekonomik Güven Endeksi ve Tüketici Güven Endeksi’nde gözlenen yükseliş yılın ikinci çeyreğinde hanehalkının daha fazla harcama yapacağının göstergesi olabilir.

Öte yanda, kurda seçim öncesi başlayan hareketi yakından takip etmemiz gerekecek. Eğer kalıcı olursa enflasyona yansıyarrak bir kez daha tüketim iştahını köreltebilir. Asıl soru işareti ise hükümetin kontrolden çıkan bütçe açığını nasıl disiplin altına alacağı. Harcama kesintilerinin tüketim etkisi sınırlı kalabilir. Fakat bütçe açığı ek vergilerle telafi edilecekse, tüketimde toparlanma beklemek gerçekçi olmayacak.

 

 

FÖŞ yazdı:  Tüketiciye kredi haram

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler