Sosyal Medya

Güncel

Batıklar akaryakıta sıçradı

Şubat güven endeksleri ekonominin tüketim cephesinde daralmanın sürdüğünü gösterdi. Tüketici güveni, perakende ve inşaat  güven endeksleri gerilerken, hizmet güven endeksinde…

Batıklar akaryakıta sıçradı

Şubat güven endeksleri ekonominin tüketim cephesinde daralmanın sürdüğünü gösterdi. Tüketici güveni, perakende ve inşaat  güven endeksleri gerilerken, hizmet güven endeksinde artışın önemli bir nedeni kamu alımları olabilir. Şirketler çok borçlu yakalandıkları bu ekonomik bunalımda bir de yetersiz ciro sorunu ile yüzyüze geldi. Sonuç olarak, kredi yapılandırma talepleri hızla artarken, konkordato başvuruları ve iflasların önü alınamıyor.

 

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre akaryakıt istasyonu sahipleri son dönemde ekonomik sıkıntılardan dolayı iş yerlerini teker teker satmaya başladı. 46 bayi ise iflas etti.

 

Son günlerde Pamukkale Turizm’in ardından, Ulusoy Seyahat’in de iflasına karar verilirken, konkordato mevzuatında yapılan zorlaştırıcı revizyona rağmen, Anadolu’da, özellikle Kocaeli’de konkordatolar sürüyor.

 

Akaryakıt satışlarında darboğaz

 

Akaryakıt sektörü zor bir dönemden geçiyor. Sektör kâr marjlarının azaldığından şikayet ederken internette ortalama 500 akaryakıt istasyonunun satışta olduğu görülüyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, “Akaryakıt istasyonlarının mevcut kâr marjı ile ayakta kalması imkansızı başarmak ile eş değerdir” diyor.

 

 

 

İstanbul’da akaryakıt istasyonu satan Uğur Karapınar yaptığı açıklamada, “Eskiden akaryakıt istasyonu günlük 20 bin litre satarken bu rakam son zamanlarda çok düştü. Bununla birlikte elektrikli ve hibrit özellikli araçlara rağbet çoğaldı. Bu nedenle istasyon sahipleri elindeki mülkleri bir an önce çıkarmak istiyor.” dedi.

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş ise akaryakıttaki kar marjlarından yakınarak, “Akaryakıt istasyonlarının mevcut kâr marjı ile ayakta kalması imkansızı başarmak ile eş değerdir. Bugün itibarı ile dağıtıcı ile bayiye litrede brüt 63 kuruş kâr kalmaktadır. En adil paylaşım olan yüzde 50-50’de bayiye brüt 31.5 krş/lt kalmaktadır. Litre başına maliyetler ise bu rakamdan yüksektir.

 

Litre başına maliyetlerimiz, POS 13 kuruş, personel ve genel gider 14 kuruş, nakliye 11 kuruş, zorunlu istihdam 2 kuruş, toplam: 40 kuruş… Bu rakamlarla bir istasyonun hayatını idame ettirmesi artık mümkün değildir. Bu rakamlarla istasyon sahibinin ailesine bakabilmesi hiç mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 

En kısa sürede POS komisyonlarının aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Aktaş, “Kısa sürede bankaların fahiş POS komisyon oranları aşağı çekilmeli, zorunlu tutulan ama işlevi olmayan istihdam edilen müdürlerin zorunluluğu kaldırılmalı ve en önemlisi kar marjlarımız ivedilikle artırılmalıdır. Yoksa adım adım gelmeye başlayan konkordato ve iflaslar sektörümüzde de görülmeye başlanacaktır. 46 bayi ve 5 dağıtıcı firma konkordato veya iflas etti” diye konuştu.

 

 

Ulusoy da iflas etti

 

Türkiye’de en köklü otobüs firmaları arasında yer alan Ulusoy Seyahat’in marka hakkını alan ve konkordato başvurusu sonucu 3 ay mühlet verilen Ulusoy Ulaşım hakkında iflas kararı verildiği açıklandı. Bununla beraber dev firma resmen batmış oldu.

 

 

Kocaeli’nde 5 şirket konkordato ilan etti!

 

Kocaeli Gazetesi’ne göre, 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından ilimizde faaliyet gösteren Arı Arıtma İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Oğul Enerji Anonim Şirketi, RDF Kontamine Atık Bertaraf Ve Geri Kazanım Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, SRF Entegre Atık Yönetimi Anonim Şirketi ve ZEUS Enerji Sanayi Ticaret Anonim Şirketi hakkında 1 yıl süreyle konkordato ilan edildi. Şirketlere geçici komiser olarak Ednan Ayvaz, Şakir Süloğlu ve Barış Küçük atandı.

 

İflas ve konkordatolar sürüyor

 

Özel sektörü yoğun bakıma yolladık

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler