Sosyal Medya

Reel sektör

Bankalarda DEMSA şoku

Tatil sabahı dev bir şirketin daha zorda olduğunu üzülerek paylaşıyoruz

Bankalarda DEMSA şoku

Linkteki analizde Temmuz ayında kredi sirkulasyonunun durduğunu, bu durumun da konkordatolarda artışa yol açtığını iddia ettik. Borçlu şirketlerin alacaklılarıyla sorunları konkordatolarla sınırlı değil, iflas ve icra haberleri de  var. Özel sektörün borç yükünün iyice taşınmaz hale geldiğini şöyle anlattık.

 

İstanbul Yaklaşımı konkordato darboğazına tek çare değil.  Ekonomi yeniden iç talep üretip, enflasyonla mücadelede kayda değer mesafe alınıp kredi faizleri düşmeden bu hastalık iyileşmez. Ama bir yerden başlamak lazım, bize göre de önce geçmiş hesapları sıfırlayacak İstanbul Yaklaşımı doğru çare.  Ama, bir an önce hayata geçmezse, yukarda andığımız TL400 milyar “zordaki kredi” çığ gibi büyüyebilir.

Pazartesi sabahı bankacılar  lüks perkande devi DEMAS şokuyla uyandı. SÖZCÜ Gazetesi’ne göre:   Lüks perakende devi Demsa’nın 348 milyon liralık borcunun yapılandırma taksitlerini ödeyemediği için yeniden icra takibi başlatıldığı belirtiliyor.

 

Haberden alıntılar yapacağız, fakat güvenilir duyum mahiyetinde olduğunu, DEMSA veya alacaklı bankalardan tekzip gelirse derhal sizlerle paylaşacağımızı da ekleyelim:

 

 

Türkiye’nin önde gelen gruplarından olan lüks perakende devi Demsa’nın 348 milyon liralık borcu, yapılandırma taksitlerinin ödenememesi ve teminat açığının kapatılamaması nedeni ile tekrar icra işlemleri yolu ile takip edilmeye başlandığı konuşuluyor. Geçen yıldan bu yana önde gelen bankalardan biri ile borç yapılandırma sürecini yürüten grubun, kur ve faiz yükü nedeniyle artan borçları ve teminat açığını kapatamaması yani borca karşılık ilave teminat verememesi ve anlaşmada belirtilen ödemeleri yapamaması nedeniyle, banka avukatlarının icra işlemlerine Demsa dosyasını raftan indirerek, tekrar başladığı öğrenildi.

 

Taahhütleri yerine getiremedi

 

Banka avukatlarının ayrıca haciz edilen malların muhafaza ve satış işlemlerini de başlattığı konuşuluyor. İlave icra ve haciz işlemlerinin de sürdüğü belirtiliyor. Demsa’nın son olarak karşılaştığı durumla ilgili olarak, şirketin en büyük borçlu olduğu bankaya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre Demsa, bir miktar ödeme ve ilave teminat vermeyi taahhüt ederek, krizi çözmeye çalışırken, kurlar yükseldi ve faizler arttı. Bu gelişme şirketin borç yükünü yeniden hızla artırdı. Demsa bu arada verdiği taahhütleri yerine getiremedi, ilave teminat bulamadı. Bunun üzerine en büyük alacaklı durumdaki banka, daha önce durdurduğu icra işlemlerini yeniden başlattı.

 

Kulislerde konuşulanlara göre, Demsa’nın bankalardaki riski 2 milyar doları buluyor.

 

Alıntıdır, haberin tamamı bu linkte

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler