Sosyal Medya

Reel sektör

ANALİZ:  İnşaat sektöründe daralma Haziran’da da sürdü

Temmuz konut satışları sektöre biraz moral getirdi, ama daralma sürüyor

ANALİZ:  İnşaat sektöründe daralma Haziran’da da sürdü

TUIK tarafından derlenen yapı ruhsat verileri bize inşaat sektörünün faaliyet düzeyi hakkında kesin olmasa da önemli ipuçları veriyor.  Teorik olarak, her yapı ruhsatı alan binayı tamamlamaz.  Yine “teorik olarak” Türkiye’de kaçak inşaat da var. Fakat, yıllar içinde aynı yöntemle derlenen yapı ruhsat istatistikleri inşaat sektöründe aktivitenin trendi hakkında nadir öncü göstergelerimizden biri.

TUIK’in bugün açıkladığı veriye göre Haziran’da Y/Y metrekare olarak %60 daralan yapı ruhsatları inşaat sektöründe darboğazın sürdüğünün en somut kanıtı.

 

Fakat, elimizde başka veriler de var. İlkin, Temmuz’da  konut satışlarının yükselmesi çok olumlu, fakat bu talep ancak fiyatlar reel olarak %15  düştükten sonra oluştu. Hablbuki inşat maliyetleri yıllık bazda %20-25 düzeyinde yükseliyor, yani inşaatçının kar marjı daraldı.  İnşaat ciro istatistikleri ise ilerki günlerde “yeni konkordatolar yaşanabilir” diye fısıldarken, ünlü markalı konut müteahhiti Ali Ağaoğlu’nun nakit sıkıntısını aşmak için lüks arabalarını satışa koyduğu iddia edildi:

 

TUIK:  Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %60,1 azaldı

 

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %60, yüzölçümü %60,1, değeri %50, daire sayısı %66,3 azaldı.

 

Yapı ruhsatı verilen binaların 2019 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında;

 

Yapıların toplam yüzölçümü 30,5 milyon m2 iken bunun 13,6 milyon m2’si konut, 11,7 milyon m2’si konut dışı ve 5,2 milyon m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

 

Kullanma amacına göre 17,8 milyon m2 ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3,9 milyon m2 ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izledi.

 

Yapı sahipliğine göre özel sektör 22,4 milyon m2 ile en büyük paya sahip oldu. Bunu 7,4 milyon m2 ile devlet sektörü ve 673 bin m2 ile yapı kooperatifleri izledi. Daire sayısına göre ise, toplam 119 bin 982 dairenin 106 bin 448’i özel sektör, 12 bin 80’i devlet sektörü ve bin 454’ü yapı kooperatifleri tarafından alındı.

 

 

İnşaat sektöründe ciro %26,8 azaldı

 

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %26,8 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %6,1 azaldı.

 

Ali Ağaoğlu arabalarını satıyor iddiası

 

OdaTV’ye göre  Ali Ağaoğlu’nun garajındaki beş lüks otomobili satışa çıkardığı gündeme geldi.

Bir süredir mali sıkıntı içinde olduğu belirtilen Ağaoğlu, 300 bin lira ile 3.7 milyon lira arasında değişen fiyatlardaki otomobillerin satışı için İstanbul Avrupa yakasındaki bir galeriyi yetkilendirdi.

Özellikle son altı ayı aşkın bir süredir Ağaoğlu İnşaat yaşadığı mali sıkıntılarla gündemde.

 

 

Temmuz konut satışları

Video: Konut ve inşaatta çöküş var

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler