Sosyal Medya

Reel sektör

Anadolu’dan yükselen konkordatolar

Cirolar tedarikçi ve kredi ödemelerini yapmaya yetmiyor. Anadolu'da özel sektör konkordato kıskacında.

Anadolu’dan yükselen konkordatolar

Şirketler satış yapıp ciro elde edemiyor. Temmuz’da gerileyen TUIK Tüketici Güveni de hane halkının elini cebine atmadığını gösterdi.  TUIK’e göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,1 arttı. Yİ-ÜFE %25 olunca, %14 ciro artışı kar marjının daralması ve firmaların tedarikçi ve bankalara ödeyeceği nakit akımının daralması anlamını taşıyor. Büyük kentlerde  mukim büyük firmalar bankalarla anlaşıp borçlarını ötelerken, Anadolu’dan konkordato dalgası yükseliyor:

 

Has Makina konkordato ilan etti

ABD ile patlak veren yaptırım krizinin ardından TL’nin aşırı değer kaybetmesi şirketlerin kabusu haline gelmişti. Krizin tırmanmasıyla şirketler çıkışı konkordatoda aradı. Binlerce şirket konkordato ilan etti.

Birçok şirket için ise konkordato da yetmedi, konkordatoları iflas ilanları takip etti. Kriz derinleşerek devam ediyor ve her geçen gün iflas ve konkordato ilan eden şirketlere bir yenisi ekleniyor.

Kocaelikoz isimli yerel bir internet sitesinde yer alan habere göre Merkezi Çayırova’da bulunan Has Makina adlı şirket, konkordato istedi.

Şirket için üç ay geçici mühlet kararı verildi. Girdiği darboğazdan çıkmayan şirket başvurusunu Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yaptı.

Konkordato başvurusunu değerlendiren Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi, Has Makina Anonim Şirketi hakkında üç ay süre ile geçici mühlet kararı vererek, geçici komiser olarak mali müşavir Sebahattin Bal’ı atadı. Firma ile ilgili diğer duruşma 7 Ekim’de yapılacak. (Kaynak: Haberdar)

 

Konya’da icra dosya sayısı patladı

Türkiye ekonomisinde yaşanan kötü gidişat icra dosyalarının sayısına da  yansıdı. Kimi firma kendini korumaya almak için konkordato ilan ederken kimi firma ise alacağını almak için icra takibi başlatıyor.  Konya Barosu Başkanı Av. Mustafa Aladağ’ın gazetemize verdiği bilgilere  göre Konya’da açılan icra dosya sayısı 2018 yılına oranla yüzde 10 civarında artarken, 2019 yılının ilk 7 ayı içerisinde işleme konulan icra dosya sayısı 85 bini geçti.

 

İcra dosyalarının ağırlıklı olarak banka kredi borçları, elektrik faturası ve telefon faturası borçlarından oluştuğunu belirten Aladağ, “İcra dosyalarını incelediğimiz zaman açılan dosyaların genellikle bankaların girişim varlık şirketine devir dosyaları, kredi borçları, elektrik ve telefon borçlarından oluştuğunu görmekteyiz. Bunların dışındaki icra dosyaları ise ticari dosyalardan oluşuyor” şeklinde konuştu.  Konya’da ticari dosyaların içerisinde en çok inşaat sektörüne yönelik icra dosyası açıldığını belirten Aladağ, “İnşaat sektöründe çok net bir sıkıntı görünüyor. Bunu da icra dosyalarında görebilmekteyiz. Ticari icra dosyalarında inşaat sektörü birinci sırada yer alıyor” ifadesinde bulundu. (Kaynak:  Anadolu’da Bugün)

 

Kocaeli Tıp Merkezi konkordato ilan etti

İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi adıyla faaliyet gösteren, Yaşar Ellialtı’nın sahibi olduğu özel Kocaeli Tıp Merkezi’nin uzun süredir maddi zorluklar yaşadığı biliniyordu. Özel Kocaeli Tıp Merkezi, Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulunmuştu. Mahkeme, hastanenin konkordato şartlarını taşıdığına hükmederek konkordato talebini kabul etti.

 

Konkordato nedeni ise şöyle açıklandı:  Ülkemizde yabancı piyasaların manipülasyonları nedeni ile son dönemde piyasalarda yaşanan nakit akışı sıkışıklığı, TL’de yaşanan aşırı değer kaybının piyasa faizlerini öngörülebilir düzeyin çok üzerine çıkarması ve dövizin iki kata yakın değer kazanması firmamızın nakit akış tablosuna olumsuz yansımıştır. Müvekkil öncelikle hizmet verdiği hastalarını, alacaklılarını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Firmamızın gecikmiş bir banka ödemesi dahi mevcut olmayıp tüm mal varlıkları borçlarını karşılayacak seviyededir. Global ve yerel piyasalarda yaşanan olumsuzlukların yansıması müvekkilimizi bu sürece zorlamıştır.

 

Konkordato mühleti içerisinde özellikle çok az sayıdaki Ulusal Sermayeli Bankalara ve piyasaya olan borçların ödenmesi sureti ile hastalarımızın mağdur olmaması için her türlü önlemler alınacaktır. Müvekkilimiz polikliniği ve hastanesinde tüm Doktorları ve 291 personeli ile sorunsuz biçimde hizmet vermeye devam etmektedir”  (Kaynaklar:  Kocaeli basını)

 

Özgün, gündemi açıklayan ve tarafsız haber ve yorumlar için ParaAnaliz’i Facebook’ta takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler