Sosyal Medya

Güncel

2019 AVM ve ticari emlak pazarı:  Bizi neler bekliyor?

  JLL’in Türkiye 2018’i kapsayan Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Raporu yayınlandı.  AVM, lojistik ve ticari emlak pazarını değerlendiren rapora göre,…

2019 AVM ve ticari emlak pazarı:  Bizi neler bekliyor?

 

JLL’in Türkiye 2018’i kapsayan Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Raporu yayınlandı.  AVM, lojistik ve ticari emlak pazarını değerlendiren rapora göre,  AVM’lerde zor bir yıl bekleniyor. Ticari emlakta ise yatırım fırsatlar oluşmaya başladı. Rapordan kritik paragraflar şöyle:

 

Perakende çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor

 

İthal girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle başta yabancı markalar  olmak üzere piyasada genel bir fiyat artış baskısı oluşmuştur.  Perakendecilerin önemli bir kısmı tüketicilerin tasarruf eğilimini göz önüne alarak fiyat artış kararını vermiştir.

 • Ertelenen ya da TL’nin değer kaybından daha düşük gerçekleştirilen fiyat artışları perakendecilerin birim karını olumsuz etkilemiştir.
 • Ödeme zorluğu yaşayan ya da konkordato ilan eden tedarikçiler ile perakendeciler nedeniyle perakende pazarındaki tedarik zinciri  olumsuz etkilenmiştir.
 • Kira kontratlarının TL’ye çevrilmesinin yanı sıra enerji ve işgücü maliyetlerindeki kayda değer artış nedeniyle alışveriş merkezi  yatırımcılarının giderlerinin gelirlerinden daha yüksek bir oranda  arttığı gözlenmiştir.
 • Bazı perakendeciler; belirli ‘ciro/kira’ hedefleri belirleyerek verimsiz mağazaları kapatma kararını daha agresif bir şekilde uygulamaya başlamıştır.
 • Tüketicilerin tasarruf eğilimi, ‘outlet’ konseptindeki alışveriş merkezlerinin başarılı bir yıl geçirmesine olumlu katkıda bulunmuştur.

 

 • Özellikle tedarik zinciri konusunda sorun yaşayan kadın giyim ve erkek giyim ile deri-ayakkabı markalarının reel bazda ciro düşüşü 2018’de devam etmiştir.
 • Enflasyondan arındırıldığında dahi kayda değer bir ciro seviyesi yakalayan hipermarketler, geçtiğimiz yılın en iyi performans gösteren sektörlerinden biri olarak öne çıkmıştır.
 • Özellikle Anadolu’daki alışveriş merkezlerinde ‘fast-food’ olarak isimlendirilen yeme içme mekanlarının alışveriş merkezi ziyaretçileri tarafından ilgi görmeye devam ettiği gözlenmiştir

 

 

AVM inşaatı sürecek

 

31 Mart’ta düzenlenecek yerel seçimler, TL’nin değeri ve enflasyon oranı gibi siyasi ve makroekonomik faktörler perakende piyasasının önümüzdeki yıl performansında etkili olacaktır.

 • Bazı perakendecilerin 2018 yılında başladığı mevcut mağazaların optimizasyonu sürecinin 2019 yılında da devam etmesi beklenmektedir. Diğer yandan, mağaza kapatma dahil operasyonel optimizasyonu gerçekleştiren ve finansal yapısını sağlamlaştıran perakendecilerin 2019 yılında daha sağlıklı bir büyüme ivmesi yakalayacağı öngörülmektedir.
 • 2018 yıl sonunda açıklanan asgari ücret artışı nedeniyle alışveriş merkezlerini en önemli gider kalemlerinden biri olan işgücü maliyeti kayda değer bir oranda artacaktır.
 • Gelecek yıllarda açılacak yeni alışveriş merkezi projelerinin sayısında beklenen kademeli düşüş nedeniyle mevcut alışveriş merkezlerinde yeniden kiralama; eskiyen alışveriş merkezlerinde ise yenilenme süreçleri önümüzdeki yıllarda da gündemdeki yerini koruyacaktır.

 

 

Ticaret Emlak’ta  kapasite fazlası ve yatırım fırsatları

 

 • 2018 yılında gerçekleşen ofis kiralama işlemleri genel olarak şirketlerin operasyonlarını küçültmesi ve çalışan sayılarını düşürmesinin yanı sıra kişi başına düşen alanı azaltarak verimi artırma ve kira bedelini düşürme gibi maliyet odaklı hedeflerden kaynaklanmıştır.
 • Ofis kirasını azaltmak isteyen şirketler özellikle Ataşehir’deki yeni ve modern ofis binalarını tercih etmiştir. Ataşehir’in öne çıkmasında beyaz yaka çalışanların ikamet ettiği bir bölge olmasından kaynaklı konum avantajı, ulaşım olanaklarının artması, gelişmiş yeme-içme seçenekleri ve çevresindeki bölgelere kıyasla daha prestijli olmasının yanı sıra modern ofis stokunun MİA’ya göre daha düşük kira seviyesinden kiralanması etkili olmuştur.
 • Uzak Asya menşeli şirketlerin İstanbul’a olan ilgisinde artış gözlenmiştir. Makroekonomik belirsizliklerin etkisiyle piyasayı öngöremeyen yabancı şirketler genellikle hazır ofisler aracılığıyla Türkiye’ye giriş yapmayı tercih etmektedir.

 

Merkez bankası ekonomistlerinden: Konut arzı bize ne söylüyor?

 

IMF:  Türkiye konut fiyat artışlarında dibe indi

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler