Sosyal Medya

Güncel

Ticari Emlak:   Çöküş devam ediyor

Cushman and Wakefield  İstanbul Alışveriş Caddeleri raporunun 4. Yayınını kamuoyuna sundu. İstiklal Caddesi’nin gleceği karanlık görünürken, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi…

Ticari Emlak:   Çöküş devam ediyor

Cushman and Wakefield  İstanbul Alışveriş Caddeleri raporunun 4. Yayınını kamuoyuna sundu. İstiklal Caddesi’nin gleceği karanlık görünürken, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi ilerde eski itibarına kavuşabilir. Fakat boş dükkan sayısı azalmıyor, yabancı markalar çekiliyor.

Yine C&W’nin Dünya’yla paylaştığı bir rapora göre, 2018Ç4’te  Türkiye genelindeki ofis kiraları döviz bazında ortalama yüzde 20 düşerken, perakende pazarında da yüzde 25 civarı bir azalma kaydedildi.

 

 

3 ana caddede 2018 sonu manzarası

 

2016’ya kıyasla, 2017’de yaya trafiği hafta içi İstiklal Caddesi’nde %11, Bağdat Caddesi’nde %27, Nişantaşı Bölgesi’nde %19 azalmıştır. Haftasonu ise İstiklal ve Bağdat Caddeleri aynı oranlarda ziyaretçi sayısında düşüş deneyimlerken, Nişantaşı Bölgesi ikincil sokaklardaki yeni nesil kafe ve restoranların artmasıyla %12 oranında yaya trafiği artışı yakalamıştır.

  • 2016 yılından beri tüm caddeler toplamında boş olan 91 mağazanın ancak 43’ü 2017 itibariyle kiralanabilmiştir.
  • Kiralama işlem hacmi 3 senedir benzer seviyelerde seyretmektedir: 2015 yılında toplam 112 kiralama işlemi,  2016 yılında 105 ve 2017 yılında ise 3 bölge toplamında  109 kiralama işlemi gerçekleşmiştir.
  • Yalnız bazı geçici olarak kapalı kalmış mağazaların yeniden açılmaları bu verileri kısmen yanıltıyor. Bu  mağazaları dikkate almadığımız zaman İstiklal  Caddesi’ndeki kiralama işlem hacminin son 3 yılda  sert bir düşüş sergilediğini görüyoruz.
  • 2016 yılında gerçekleşen yeni kiralama işlemlerinin %19’u yeme içme sektörüne aitken, 2017 yılında bu oran işlemlerin yaklaşık dörtte biri (%23) olarak gerçekleşmiştir.
  • 2016 yılında 141 mağazada faaliyet gösteren uluslararası marka sayısı, 2017 yılı itibariyle %7 düşüşle 132’ye  gerilemiştir.

 

İstiklal Caddesi’nin bugün itibariyle ciddi bir sıkıntıdan geçtiğini söylemek haksızlık olmayacaktır. …. (d)eğişen ziyaretçi profili sebebiyle değişen perakendeci yapısı, yükselen boş mağaza sayısı ve en önemlisi gelecek dönemde başlayacak olan Atatürk Kültür Merkezi projesinin 2019 yılına kadar sürecek olması, İstiklal Caddesi’nin önceki haline dönebilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Bağdat Caddesi ve Nişantaşı Bölgesi ise, İstiklal Caddesi’ne kıyasla kentsel yenileme çalışmalarının zamanla azalmasıyla orta vadede tekrar güçlerine kavuşabilecek görünüyorlar.

Özellikle artan yeme içme sektörü ilgisi, tüketicilerin yalnızca alışveriş yapmak için değil, caddeyi yaşayabilmek ve sosyalleşebilmek için gerçekleştirdiği ziyaretleri eski trendine dönüştürebileceği sinyallerini vermektedir.

 

Ticari emlak pazarı:  Gelecek güneşli olabilir, ama kiralar göçtü

 

Uluslararası ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield, 2018 yılı dördüncü çeyrek Türkiye raporunu yayımladı.

 

Yılın ilk üç çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre cadde mağazaları ve ofislerde kiralar yüzde 22’ye varan oranlarda gerilemişti. Bu eğilimin sürdüğünü gösteren dördüncü çeyrek rapor sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki ofis kiraları döviz bazında ortalama yüzde 20 düşerken, perakende pazarında da yüzde 25 civarı bir azalma kaydedildi.

 

Dünya’nın aktardığı rapora göre; 2018 sonu itibariyle kurdaki yüksek dalgalanma ve enflasyonun çift haneli seviyelerde devam ettiği ekonomik koşulların ardından, arsa fiyatlarının, döviz cinsinden düşmesi ve kiralar üzerindeki yükselen baskının devam etmesi bekleniyor.

 

Bununla birlikte, yeni İpek Yolu projesinin de dahil olduğu küresel ticaret rotalarının doğuya kaydığı ve ayrıca Türk Akımı gibi projeler ile birlikte bölgenin enerji koridoru haline gelmesiyle bu dönemde Türkiye’nin bir lojistik merkezine dönüşmesinin mümkün olduğu öngörülüyor.

 

Ayrıca rapor, küresel e-ticaret şirketlerinin Türkiye pazarına girerek, stratejik yatırımlar yaptığı bir dönemde, artan perakende ve elektronik ticaret satışlarının hem nitelikli depolara hem de kentsel lojistik çözümlerine yönelik talebi daha da artıracağını öngörüyor.

 

 

Kaynak:  T24.com.tr

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler