Sosyal Medya

Raporlar

TEPAV:  Perakendeciye güven geldi

TEPAV Araştırma Enstitüsü’nün 113 aydır yayınladığı Perakende Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 4.4 puan artış kaydetti. TEPAV’ın…

TEPAV:  Perakendeciye güven geldi

TEPAV Araştırma Enstitüsü’nün 113 aydır yayınladığı Perakende Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 4.4 puan artış kaydetti. TEPAV’ın anket notu şu şekilde:

Perakende güveni, Mayıs ayında bir önceki aya göre 4,4 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,4 puan arttı. Perakende güveninin geçen yıla ve geçen aya göre artışında, önümüzdeki 3 ayda satış beklentisindeki yükseliş etkili oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörü, Mayıs ayında perakende güveninde en fazla artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.

 

Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla arttı

 

Mayıs ayında -15,6 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 2,4 puan, geçen aya göre 4,4 puan arttı. TEPE değerinin geçen yıla ve geçen aya göre artışında önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki iyileşme etkili oldu.

 

 

ANALİZ:  Ramazan ve turist etkisi

 

Nisan ayında düşük seyreden TEPAP perakende güven endekesinde Mayıs’ta gözlenen toparlanma Ramazan-Bayram alışverişleri ve Nisan’da %24 artan turist girişleri ile bağlantılı olabilir. Artışta yiyecek, içecek ve tütün ürünlerinin başı çekmesi  bu gözleme destek veriyor.

 

Elimizdeki diğer güven endeksleri ve bir ay geriden takip eden AVM ciroları, beyaz eşya  ve otomotif satışları gibi verilerde henüz bir canlanma işareti yok.

 

Bu durumda endeksin Haziran ayında yeniden gerilemeye başlaması muhtemel.

 

Zamanında tarafsız haberler ve gündemi aydınlatan yorum ve analizlere erişmek için ParaAnaliz’i Faceook’ta takibe alın.   Sayfamız BilgeEkonomist, işte linki.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler