Sosyal Medya

Güncel

Tarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyor

  Özel sektör borç batağında boğuluyor. Berat Albayrak ”kötü kredileri yapılandırdık” dese de, sahadan gelen haberler bu tespitle tutarlı değil.…

Tarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyor

 

Özel sektör borç batağında boğuluyor. Berat Albayrak ”kötü kredileri yapılandırdık” dese de, sahadan gelen haberler bu tespitle tutarlı değil. Anadolu Birlik Holding’in 2 milyar dolar kredi borcu için yeniden yapılandırmaya başvurması sorunun devam ettiğini teyit ediyor. İnşaat durdu, Collezione’nin konkordatosu hazır giyimde cironun düştüğünün bir göstergesi.

Fakat asıl sorun Türkiye’nin en temel ekonomik sektörü olan tarımda. Çiftçi girdi maliyetleri ve düşen fiyatlardan dolayı gübre kullanımı ve tohum alımını azalttı. Besiciler sürülerin kesime yollamakla meşgul.  Sıra, beyaz ete geldi. Türkiye’nin Marmara ve Ege kentlerinde bazı tavuk yetiştiricileri 1 Şubat’tan itibaren kümeslerine civciv koymama kararı aldı. Bunun tavuk üretimini düşürmesi halinde beyaz fiyatlarında artış olabilir.

 

DHA’ya konuşan Yenişehir ve İznik Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Basri Lapacı, civciv bakımının maliyetinin arttığına, üreticilerin masrafları ödeyemez hale geldiğine dikkat çekti.

 

 

 

Lapacı, İzmir, Manisa, Balıkesir, Muğla, Bursa, Çanakkale, Uşak, Aydın ve Denizli kentlerinde kümeslere civciv koymayacaklarından bahsederken birliğin üretim kapasitesinin 2 milyon olduğunu dile getirdi.

 

Üreticilerin yüzde 90’ının borcu olduğunu, banka borçlarını ödeyemediğini dile getiren Lapacı, entegre tesislerin 2016’da fiyatları geri çektiğini, kendilerinin 2014’teki fiyattan satış yaptıklarını dile getirdi.

Birlik başkanı şöyle devam etti: “Şu an hayvanların altına yaydığımız kavuz geçen yıl 250 kuruş iken şimdi 750 kuruş. Elektriğe gelen yüksek zam, kömüre gelen yüzde 45’lik zam, akaryakıta gelen yüksek zamlar ve işçi maliyetine gelen yüzde 16’lık zamdan sonra tamamen çaresiz kaldık. Biz artık sesimizi duyurmak istiyoruz ve bundan başka da çaremiz kalmadı. Bizim bu uygulamamız Türkiye geneline yayılacaktır ve sıkıntıyı vatandaşımız çekecektir. Çünkü kırmızı ete gelen yüksek zamlardan sonra vatandaş protein ihtiyacını ucuz olduğu için beyaz etten karşılıyor.”

 

Lapacı, sorunun çözümü olarak Tarım Bakanlığı’nın onayladığı Etlik Piliç Yetiştiriciliği Tebliği’nin hayata geçirilmesini önerdi.

 

İş dünyasından ortak mesaj:  Zor dönemden geçiyoruz

 

Tarıma darbe üstüne darbe

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler