Sosyal Medya

Güncel

Tarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyor

  Özel sektör borç batağında boğuluyor. Berat Albayrak ”kötü kredileri yapılandırdık” dese de, sahadan gelen haberler bu tespitle tutarlı değil.…

Tarımda bitmeyen kriz, beyaz ete yayılıyor

 

Özel sektör borç batağında boğuluyor. Berat Albayrak ”kötü kredileri yapılandırdık” dese de, sahadan gelen haberler bu tespitle tutarlı değil. Anadolu Birlik Holding’in 2 milyar dolar kredi borcu için yeniden yapılandırmaya başvurması sorunun devam ettiğini teyit ediyor. İnşaat durdu, Collezione’nin konkordatosu hazır giyimde cironun düştüğünün bir göstergesi.

Fakat asıl sorun Türkiye’nin en temel ekonomik sektörü olan tarımda. Çiftçi girdi maliyetleri ve düşen fiyatlardan dolayı gübre kullanımı ve tohum alımını azalttı. Besiciler sürülerin kesime yollamakla meşgul.  Sıra, beyaz ete geldi. Türkiye’nin Marmara ve Ege kentlerinde bazı tavuk yetiştiricileri 1 Şubat’tan itibaren kümeslerine civciv koymama kararı aldı. Bunun tavuk üretimini düşürmesi halinde beyaz fiyatlarında artış olabilir.

 

DHA’ya konuşan Yenişehir ve İznik Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Basri Lapacı, civciv bakımının maliyetinin arttığına, üreticilerin masrafları ödeyemez hale geldiğine dikkat çekti.

 

 

 

Lapacı, İzmir, Manisa, Balıkesir, Muğla, Bursa, Çanakkale, Uşak, Aydın ve Denizli kentlerinde kümeslere civciv koymayacaklarından bahsederken birliğin üretim kapasitesinin 2 milyon olduğunu dile getirdi.

 

Üreticilerin yüzde 90’ının borcu olduğunu, banka borçlarını ödeyemediğini dile getiren Lapacı, entegre tesislerin 2016’da fiyatları geri çektiğini, kendilerinin 2014’teki fiyattan satış yaptıklarını dile getirdi.

Birlik başkanı şöyle devam etti: “Şu an hayvanların altına yaydığımız kavuz geçen yıl 250 kuruş iken şimdi 750 kuruş. Elektriğe gelen yüksek zam, kömüre gelen yüzde 45’lik zam, akaryakıta gelen yüksek zamlar ve işçi maliyetine gelen yüzde 16’lık zamdan sonra tamamen çaresiz kaldık. Biz artık sesimizi duyurmak istiyoruz ve bundan başka da çaremiz kalmadı. Bizim bu uygulamamız Türkiye geneline yayılacaktır ve sıkıntıyı vatandaşımız çekecektir. Çünkü kırmızı ete gelen yüksek zamlardan sonra vatandaş protein ihtiyacını ucuz olduğu için beyaz etten karşılıyor.”

 

Lapacı, sorunun çözümü olarak Tarım Bakanlığı’nın onayladığı Etlik Piliç Yetiştiriciliği Tebliği’nin hayata geçirilmesini önerdi.

 

İş dünyasından ortak mesaj:  Zor dönemden geçiyoruz

 

Tarıma darbe üstüne darbe

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler