Sosyal Medya

Raporlar

Sabah Raporu:  Dünya piyasalarının nabzı daha güçlü atıyor

Trump'ın iyimser açıklamaları alım getirdi, ama bu adamın ipiyle kuyuya inilmez ki?

Sabah Raporu:  Dünya piyasalarının nabzı daha güçlü atıyor

 

Wall Street’te ralli sonrasında, Asya borsaları dünkü sert düşüşün ardından ABD-Çin ticaret geriliminin şimdilik yatışabileceğine dair işaretlerin yatırımcı güvenini desteklemesiyle küresel borsalara paralel olarak yükselirken, güvenli liman tahviller düşüş kaydetti. Çin’de  şirket karlarının A/A yükselmesi borsalara destek verirken, Wall Street Journal anketinde resesyon beklentilerinin yükselmesi, temkinli olmayı gerektiriyor.

 

Türkiye’de dolar/TL güne 5.81-5.82 banında başlıyor. Altın spot piyasada 1.538 dolar/onsla yılların rekoruna koşuyor. Brent petrol 59 dolar civarında.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’le ticaret anlaşması olasılığını dile getirmesi ve Beijing’in anlaşmaya varma isteğinde samimi olduğuna inandığını söylemesi de piyasalardaki iyimserliği destekledi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ile Çin’in Cuma günü birbirlerinden ithal ürünlere ek gümrük vergileri getireceğini açıklamasıyla küresel piyasalarda dün sert satış baskısı görülmüştü.

 

Öte yanda, Trump’ın sözleri ile Çin’den gelen haberler uyuşmuyor. FOREKS’E göre, lobal Times gazetesinin baş editörü Hu Xijin, Çin’in pozisyonunun değişmediğini ve ABD’nin baskılarına boyun eğmeyeceğini söyledi.

Çin Komunist Partisi’nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesine  bağlı olarak çıkan Global Times’ın Wall Street tarafından yakından  takip edilen baş editörü Hu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Benim bildiğim kadarıyla, Çinli ve Amerikalı baş müzakereciler son  günlerde telefon görüşmesi yapmadılar. İki taraf teknik seviyede teması devam ettiriyorlar, bu da Başkan Trump’ın işaret ettiği kadar önemli  bir durum değil. Çin pozisyonunu değiştirmedi. Çin, ABD’nin baskısına  boyun eğmeyecek” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geni Shuang da Çin ile ABD arasında  telefon görüşmeleri yapıldığı konusunda bilgisi olmadığını ifade etmişti.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün %1.3 geriledikten sonra bugün %0.3 yükseldi. Shanghai Composite %1 yükseldi. Japonya’nın Nikkei endeksi %1.1, Güney Kore’nin KOSPI endeksi %0.8 yükseldi.

Hisse senedi piyasaları şimdilik destek bulmuş olabilir, ancak ticari kaygılarla sürekli dalgalanan riskli varlıklar için uzun vadeli görünüm zayıf kalmaya devam ediyor.

 

Türkiye piyasaları dün açıklanan iyimser Ağustos işdünyası güven anketlerinden destek alamadı. Artık siyasi gelişmeler izlenecek. Bugün Erdoğan-Putin görüşmesinden İdlib hususunda bir uzlaşma çıkması şart.

 

DÖVİZ

 

Yen, bazı yatırımcıların ABD-Çin ticaret savaşına kısa sürede bir çözüm bulunabilmesine ilişkin beklentilerini azaltmalarıyla yükseldi.

ABD hazine tahvil getirilerindeki düşüşün bazı yatırımcıların hala devlet tahvillerinin güvenli ortamını tercih ettiğini göstermesiyle dolar yen karşısında baskı altında kaldı.

Washington ve Beijing, ticaret gerilimini çözmek için müzakere masasına geri dönmeye istekli olduklarını gösterirken, bir yıldan fazla süren ve küresel büyümeye, şirket karlarına ve yatırımlara zarar veren anlaşmazlığın çözülmesine yönelik bir yol bulunmadığına dair kaygılar devam ediyor.

Yen Asya borsasındaki işlemlerde %0.4 artışla 105.73’e yükseldi. Dolar endeksi %0.06 düşüşle 97.960’a geriledi. ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi US10YT=RR Asya borsasındaki işlemlerde %1.5232’ye geriledi.

 

 

Kaynak:  Reuters, CNBC, FOREKS

 

Tahvil getirilerinde yükseliş trendi

TL tehlikeli eşikte

 

Global durgunluk ve Türkiye

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler