Sosyal Medya

Piyasalar

Sabah Bülteni:  Hazine ihaleleri, Fed tutanakları ve risk iştahı

Reuters:  Hazine’nin eli rahat, ama faizler yükseldi   Hazine’nin dünkü ihalelerde kamuya yüklü satışları sonrası iki yıllık gösterge tahvil faizi…

Sabah Bülteni:  Hazine ihaleleri, Fed tutanakları ve risk iştahı

Reuters:  Hazine’nin eli rahat, ama faizler yükseldi

 

Hazine’nin dünkü ihalelerde kamuya yüklü satışları sonrası iki yıllık gösterge tahvil faizi dün ikincil piyasada yükselirken, sakin seyir gözlenen dolar/TL bu sabah 5.30 seviyesinin altında bulunuyor.

 

Piyasalar bu akşam açıklanacak olan Fed tutanaklarını beklerken, yurtiçinde ise saat 1000’da tüketici güven endeksi, saat 1730’da ise merkezi yönetim borç stoku açıklanacak.

 

Asya borsaları ABD ile Çin’in bir yıla yakın süredir aralarında devam eden ticaret gerilimini giderecek bir anlaşmaya varacağına ilişkin devam eden beklentilerin etkisiyle yükselişini sürdürdü.

 

Dolar bugün açıklanacak Fed tutanakları öncesinde ABD’de Hazine tahvil getirilerindeki gerilemeye nedeniyle dar bantta işlem görürken, küresel risk iştahının güçlendi.

 

Dün yüzde 0.4 gerileyen dolar endeksi .DXY ise bugün yatay seyrederek 96.451’de bulunuyor.

 

Yatırımcılar Fed’in bu akşam yayımlayacağı Ocak ayı para politikası toplantısı tutanaklarını bekliyorlar. Fed’in para politikasında gevşemeye işaret eden toplantının tutanakları bu yıl faiz artırımı yapılıp yapılmayacağı konusunda yatırımcılara fikir verecek. Tutanakların Fed’in devasa bilançosunu ne kadar süre daha bu şekilde taşıyabileceği konusunda da ipuçları vermesi bekleniyor.

 

New York Fed Başkanı John Williams Reuters ile dünkü söyleşisinde, ABD’de faizlerin şu anda bulunduğu seviyeleri makul bulduğunu, ekonomik büyüme veya enflasyon beklenmedik bir şekilde hızlanmadığı sürece faiz artırımına ihtiyaç görmediğini söyledi.

 

Williams, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil portföyünü küçültmeye gelecek yıl da devam edeceğini ifade etti.

 

Ahlatçı Yatırım’ın notunda dün TL’de yaşanan dalgalanma ile birlikte dolar/TL’nin 5.32’nin üzerini test ettiği ancak TL’de toparlanma isteği ve küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kayıpları sonrasında kurun gerilediği belirtilerek, “Bugün piyasalar Fed toplantı tutanaklarını izleyecek. Dolar/TL’nin 50 günlük hareketli ortalaması olan 5.3136 fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olabilir…Bu seviye altında 5.2660, 5.2500 destek seviyeleri izlenebilir” denildi.

 

Dün 5.30-5.3225 bandında hareket eden ve saat 1723’te 5.3000/5.3027 seviyesinde olan dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 0858’de 5.2890/5.2960 seviyesinde bulunuyor.

 

Dün aynı saatte 5.6472/5.6514 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 5.6426/5.6504, dün 5.9987/6.0009 seviyesinde olan euro/TL ise 5.9983/6.0102 seviyesinde.

 

Tahvil bono piyasasında ise dün yüzde 18.31 seviyesinden açılan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ihalenin ardından yükselerek spot kapanışta son işlemde yüzde 18.68 seviyesindeydi. İhalede gösterge tahvilin faizi yüzde 18.34 seviyesinde oluştu.

 

Önceki gün spot kapanışta son işlemde yüzde 14.92 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 14.94, valörde yüzde 15.18’e kadar yükseldikten sonra son işlemde yüzde 15.13 seviyesindeydi.

 

Hazine dün gerçekleştirdiği iki ihalenin ardından Şubat ayı borçlanma programını öngörülerine yakın tamamlarken, analistler yurtdışı kira sertifikaları ile de birlikte Hazine’nin finansman konusunda elini oldukça rahatlattığını belirtti.

 

Hazine bu ayki ihalelerde kamuya daha fazla satış yaparken, bu durum ihalelerin ardından ikincil piyasada faizlerin de yükselmesine neden oldu.

 

Bu ayki dört ihalede Hazine 8.6 milyar TL’si piyasadan, 6.3 milyar TL’si kamudan, 1.48 milyar TL’si kira sertifikası yoluyla olmak üzere 16.4 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.

 

 

QNB Finansbank’tan DİBS ve döviz öngörüleri

 

 

Haber kaynaklarına göre ABD, ticaret görüşmeleri kapsamında Çin’in Yuan’ın değerini düşürmesini etkisiz hale getirme amaçlı olarak para  birimini sabit tutması istedi. Diğer yandan her iki ülke arasında  ticaret müzakereleri devam ederken, ABD Başkanı Trump görüşmelerin iyi  gittiğini açıkladı. Bu gelişmelerin etkisiyle bu sabah Asya borsaları  olumlu bir seyir izliyor.

BIST 100 Endeksi’nin ise buna paralel güne  hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 100.600 desteğine  geri çekilen endeks gelen tepki alımları ile 101.250’nin üzerinde  kapanış gerçekleştirdi. 101.250 destek konumunda iken, 102.750’nin  üzeri 103.500 direncine yönelim açısından takip edilebilir. Endeksin  orta-uzun vadeli görünümü için 100.600 seviyesinin üzerinde kalması  önemli. Bu seviye stop loss olmak üzere mevcut pozisyonların  korunmasını öneriyoruz.

Hazine ihalelerinin ardından tahvil faizlerinde yükseliş  yaşandığını görüyoruz. Gösterge tahvilde %19 kısa vadeli destek  konumunda. 10 yıllık tahvilde ise %15 seviyesi civarında denge arayışı  beklenebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,63 seviyesine gerilerken,  eurobond piyasasında yataya yakın bir seyir yaşanması muhtemel.

Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında yataya yakın  seyrederken, dolar kuru sıkışma hareketini sürdürmekte. 5,27-5,32  bandı takip edilecektir. Euro kurunda ise 6,00 seviyesi üzerinde 6,05  direnç konumunda. EUR/USD paritesinde ABD-Çin görüşmeleri etkili  olmakta. 1,1350 ve 1,1430 direnç seviyeleri olarak izlenmeli.

Petrol fiyatlarında belirgin bir değişiklik yok, Brent petrol 66  dolar varil seviyesi üzerinde. Altın fiyatlarında ise yükseliş  sürüyor, dolar ons bazında 1340 seviyesi aşılarak 10 ayın zirvesi test  edildi. 1350 sonraki direnç konumunda. Gram TL bazında ise 230 direnci  kısa vadeli hedef olarak takip edilecektir.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm 100.600 üzerinde olumlu.

Hisse yoğun fonlarda gerilemelerde pozisyon artırılabilir. Ağırlıklı  olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski  almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih  edebilir.

 

A1 Capital:  Küresel Piyasalar Alıcılı Kapanırken Borsa İstanbul’da Bu Rüzgara Kapılır mı?

 

ABD Başkanı Trump’ın aylarca piyasaları korkulara sürüklediği 1 Mart için görüşmelerin ABD’de devam ettiği haftada 1 Mart Sihirli Bir Tarih Değil açıklamaları ardından borsalarda korkular yerini yeniden yükselişlere bırakırken BİST100 endeksinde ise 101.700 desteğinde tutunma gayreti devam etti. BİST100 haftanın ikinci işlem gününü % 0,01 değer artışıyla 101.743 puandan tamamlarken bu yükselişte geçen haftadan bu yana hızla değer kaybeden madencilik sektörü hisselerindeki %2,40 değer artışı etkili oldu. Almanya hariç Avrupa borsalarındaki satıcılı seyir ve Euro/Dolar paritesindeki 1,13 altında devam eden satıcılı görünüm etkisiyle 112.400 üzerine geçemeyen endekste teknik düzeltme hareketi devam ediyor. Bugün içeride Tüketici Güven Endeksini Küresel Piyasalarda ise FED Ocak Ayı Toplantı Tutanaklarını takip ediyoruz.

BİST100

Endekste Vergi Dairesine gönderilen bilançoların kar-zarar rakamları etkisini göstermeye devam ederken küresel piyasalarda yaşanan toparlanmadan negatif ayrışma devam ediyor. 102.400 direncini aşmakta zorlanan endekste S&P Türkiye Değerlendirmesi ardından Dolar/TL’de 5,30 üzerindeki seyir ve Bankacılık sektöründe Zorunlu Karşılıklar indirimi ardından yaşanan satıcılı görünüm devam ederken Hazine’nin Zorunlu Karşılık ardından yaptığı ihalelere yoğun katılım ve gerçekleşen faiz rakamı da piyasadaki nakidin yön arayışının da endekste baskı yarattığını ve S&P yatırımcı sunumunda dikkat çeken “Türkiye’nin acil finansmana ihtiyacı yok” açıklamasıyla birlikte bugünkü itfa ile bu durumun dengeleneceğini de notlarımıza ekleyelim.

Endekste 102.400 seviyesinin aşılması durumunda 103.500 yeniden hedef değer olurken geri çekilmelerde 100.200 önemli destek konumunu korumakta.

Manşette Neler Var

  • Asya Borsaları alış ağırlıklı ABD Borsalarında ise yükselişlerle kapanış gerçekleşti. Avrupa borsaları ise Almanya hariç düşüşle kapandı.
  • Japonya’nın ihracatı Ocak’ta beklenenden fazla düştü.
  • ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Trump yönetiminin Suudi Arabistan’a “son derece hassas” nükleer teknoloji transferi gerçekleştirme planına soruşturma açtı
  • ABD, Çin’den Yuan’ın değerini sabit tutmasını istedi.
  • AB/Juncker: Brexit’in ertelenmesine karşı çıkan yok.
  • Trump, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına dair zamansal baskı olmadığını açıkladı.
  • ABD Başkanı Trump: 1 Mart ABD-Çin Ticaret Anlaşması İçin Sihirli Bir Tarih Değil.
  • AB Komisyonu Başkanı Juncker: Trump Ticaret Müzakerelerinde Oto Vergilerinde Israrcı Olacaktır.
  • Hazine 2 Yıl Vadeli Tahvil İhalesinde Bileşik Faiz %18,34
  • FED/Master: “Gelecekteki politika yolunda daha az kesinlik var bu yüzden iletişimimizin değişmesi gerekiyor”

 

 

Kaynaklar:  Investing.com, günlük bültenler, FOREKS

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler