Sosyal Medya

Raporlar

Piyasalarda Trump kabusu

SP500 aylık %6.5 kayıpla yılın en kötü ayını geride bırakırken, DJ30 altı haftadır aralıksız gerileyerek  2011’den bu yana en kötü…

Piyasalarda Trump kabusu

SP500 aylık %6.5 kayıpla yılın en kötü ayını geride bırakırken, DJ30 altı haftadır aralıksız gerileyerek  2011’den bu yana en kötü performansını sergiledi. WTI ve Brent petrol sırasıyla %5.5 ve %2.5  değer kaybetti. Trump’ın gazabına maruz kalan Meksika pezosu ise %3.2’den fazla düştü, fakt sarsıntı diğer Gelişmekte Olan  Ülke para birimlerine  yayılmadı.  Para hızla başta ABD devlet tahvilleri, risk içermeyen mali varlıklara ve altına kaçarak piyasalarda  panik atağının başladığı işaretini verdi.

Tüm dünya için temel borçlanma kriteri olan ABD 10 yıllık DİBS’in getirisi %2.13’e düşerek 2014’ten bu yana en sert aylık hareketini sergiledi. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi günü %0.29 primle kapattı, fakat International Institute of Finance kayıtlarına göre, Mayıs’ta Gelişmekte Olan Ülkelerden (GOÜ) 13.4 milyar dolar sıcak para  kaçtı.

 

Bu paniğin başlıca nedeni Trump. Meksika sınırına duvar örmek için gerekli bütçeyi Kongre’den kopartamayan Başkan, Meksika göçe  engel oluncaya kadar kademeli olarak cezai  gümrük vergisi uygulayacağını beyan etti.  10 Haziran’da başlayacak ilk turda tüm Meksika ithalatına %5 ek vergi salınacak. Ekime kadar oran %25’e yükselebilir. Meksika karşılık vermeyeceğini açıkladı, fakat Kanada, ABD ve Meksika arasında imza ve onay sürecinde olan yeni serbest ticaret antlaşması rafa kalktı diyebiliriz.

 

Çin resmi imalat sanayi PMI verisi bir kez daha daralma/genişleme sınırı olan 50’nin altında kalarak dev Asya ekonomisinin Ticaret Savaşı’ndan olumsuz etkilendiğini anımsattı. Beijing bir dizi ABD şirketini “tehlikeli entiteler” listesine (kara listeye) alabileceğini açıklarken, basında da ABD’ye “ayağınızı denk alın” uyarıları havada uçuşuyor.

 

Zaten henüz Ticaret Savaşı’nın ilk turunun yarattığı darbelerden toparlanamayan dünya ekonomisi ek gümrük vergileri yüzünden bir miktar daha ivme  kaybedebilir. Bir ikinci tehlike ise mali piyasalarda yaşanan paniğin psikoloji, servet etkisi ve sabit sermaye yatırımları isteksizliği vasıtasıyla ekonomiye ikinci bir darbe vurması. Nitekim borsalar yanında ABD’de düşük kredi notlu junk tahvillerin riskini ölçen CDS göstergesi de 3 haftanın zirvesine çıkarak reel ekonomiye sıçırayacak şokların başladığını gösterdi.

 

Bu karamsar şartlar altında türev piyasalar artık Fed’den bu yıl 2 kez 25 puan faiz indirimi bekliyor. Fed Başkan Yardımcısı Clarida da ilk kez ekonominin ek parasal desteğe ihtiyacı olabileceğini ifade etti.  Öte yanda Nisan’da yıllık %1.6’ya yükselen ABD çekirdek Tüketici Harcamaları Deflatörü ve ithalat vergilerinin enflasyonist etkisi Fed’i bir süre daha vitesi boşta tutmaya zorlayabilir.

 

Zaten, piyasaları ürküten unsurun siyasi belirsizlik olduğu bir ortamda düşük faizlerin harcamalar üstünde olumlu etkisi de tartışılır.

 

En son olarak da Mayıs paniğinin Trump kaynaklı olmasına rağmen ABD dolarının yıl başından bu yana değer kaybetmediğinin altını çizmek lazım. Eğer GOÜ yavaşlar, yani şirketlerin cirosu azalır, fakat dolar faiz ödemelerinin değeri sabit kalırsa, finansman zorluğuna düşebilirler.

 

Ancak henüz en kötümser senaryoya yazılmak için erken. ABD’de Çin ve Meksika’ya salınan ek gümrük vergilerine gittikçe yükselen bir tepki var.  Ay sonunda Osaka’da yapılacak G20 zirvesinde dünya liderleri ile görüşecek olan Trump’ın yeni tavizler kopartması ya da muhataplarının misilleme tehditleri karşısında geri adım atması da bir olasılık.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler