Sosyal Medya

Piyasalar

Piyasa Stratejisi:  Borsa’da ralli sürer mi?

Global… G20 zirvesinden çıkan olumlu mesajlar hisse piyasalarında risk alma iştahına önemli ölçüde katkı sağlarken, Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam…

Piyasa Stratejisi:  Borsa’da ralli sürer mi?

Global…

G20 zirvesinden çıkan olumlu mesajlar hisse piyasalarında risk alma iştahına önemli ölçüde katkı sağlarken, Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verileri söz konusu iyimserlik açısından soru işaretlerine neden oldu.

Fed’den faiz indirim beklentilerini azaltan söz konusu istihdam verileri sonrasında hisse piyasalarında volatilite kısmen yükseldi. Haftanın son işlem gününde gerek gelişmiş ülke gerekse de gelişmekte olan hisse piyasaları endeksi %0.4 oranında değer kaybetti.

 Yakın vadede küresel risk alma iştahı açısından ABD kaynaklı veri ve haber akışı önemini koruyor. Bu paralelde 10-11 Temmuz tarihlerinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ve 11 Temmuz tarihli ABD TÜFE verisi takip edilecek. Fed toplantısın ise 31 Temmuz tarihinde gerçekleşeceğini hatırlatalım. Öncesinde yeni haftaya hisse piyasalarında Deutschebank kaynaklı haberlerle zayıf bir başlangıç yapılmış durumda.

Lokal…

 

Yurtdışı gündemde Fed’e ilişkin beklentiler öne çıkarken, yurtiçinde yaklaşan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ve ABD ile ilişkiler önceliğini korumakta. Hafta sonunda TCMB’de yaşanan başkan değişikliği lokal gündemde öne çıkarken, TL tarafındaki dalgalanma hisse piyasası açısından haftanın ilk işlemlerinde volatilitenin bir miktar yükseleceğine işaret ediyor. PPK toplantısının 25 Temmuz tarihinde gerçekleşeceğini hatırlatalım.

Mevcut haber akışı içinde rölatif bazda Türk bankalarının USD bazında gelişen ülke bankalarına göre kısa vadeli görünümde aşırı alım bölgeye girmesi, göreceli zayıflığı gündeme getirecektir. Bununla birlikte olası düzeltme süreci durumunda XBANK/MSCI G.O.Ü. Bankacılık endeksi rölatif görünümünde oluşmaya başlayan dip formasyonun korunup korunmayacağını da izleyeceğiz

 

BİST100 endeksi teknik görünümünde son bir haftada 98,500-100,500 aralığında oluşan sıkışmanın ardından yeni haftada açılışın 99,261 seviyesi altında fiyat boşluğu ile açılması halinde dönüş formasyonu riskinin oluşacağını belirtelim. Bu açıdan olası fiyat boşluklu açılış sonrasındaki işlemlerde söz konusu boşluğun kapanıp kapanmaması kısa vadeli görünüm adına belirleyici olacaktır.

Fiyat boşluğu oluşması ve kapanamaması halinde 98,300-98,000 bölgesindeki kısa vadeli yükselen trendin kırılması ve ilk aşamada 96,500-96,000 aralığına yönelik baskı oluşturması beklenebilir.

Aynı teknik görünüm içinde fiyat boşluğunun oluşmaması ve kısa vadeli yükselen trend bölgesi (98,300-98,000) bölgesi üzerinde kalınması halinde ise 100,000- 100,600 dirençleri geçtiğimiz hafta olduğu gibi sıkışıklığın aşılması adına izlenecektir. 102,000 bölgesi güçlü direnç bölge olup haftanın ilk yarısında doğrudan söz konusu dirence yönelik fiyatlamalarda kar satışı tarafında yer alınabileceğini öngörmekteyiz.

 

Özgür Yurtdaşseven,

Yatırım Danışmanlığı – Birim Müdürü, Garanti BBVA

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler