İnşaatta yürek yakan kavga: Çimentoya zam

Ekonomide yılın ilk manşetlere çıkan kavgası en sıkıntılı sektör inşatta başladı. Çimentoya %40 zam yapılacak duyumları üzerine, MÜSİAD  ve İnşaat…
13:161 Ocak 2019
İnşaatta yürek yakan kavga: Çimentoya zam
Ekonomide yılın ilk manşetlere çıkan kavgası en sıkıntılı sektör inşatta başladı. Çimentoya %40 zam yapılacak duyumları üzerine, MÜSİAD  ve İnşaat…

Ekonomide yılın ilk manşetlere çıkan kavgası en sıkıntılı sektör inşatta başladı. Çimentoya %40 zam yapılacak duyumları üzerine, MÜSİAD  ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) isyan etti.  Çimento üreticileri artan maliyetler sonucu bir miktar zammın kaçınılmaz olacağını vurgularken, %40  haberini yalanladı. Çimentocular  sürekli zamlanan elektrik fiyatları ve işçilik ücretlerinden şikayet ediyor. Türkiye’nin sanayileşme hamlesiyle özdeşleştirilen müesselerden bir olan Çorum Çimento Fabrikası (Kuruluş:  1957) da Yeni Yılda kapılarını kapayarak son kalan 20 işçiyi tasfiye etti.

 

“Zero sum” yani kazananı olmayan  bu kavgada ya ağır yaralı inşaat hastanelik olacak, ya da çimento üretimi düşecek. Her iki durumda da istihdam azalacak.

 

Nerden çıktı bu çimentoya %40?

 

Bir çok kaynakta benzeri  yer alan bu haber ya da duyumu Yeni Mesaj haber sitesinde muhabir  Recep Bahar’ın  kaleminden yansıtıyoruz:  “İnşaat sektöründe ‘temel girdiler’ roket hızıyla yükseliyor. İnşaat ruhsatı alırken ödenen belediye harçlarına yaklaşık yüzde 23 zam gelirken, başta demir ve çimento olmak üzere girdi maliyetleri de rekor oranda artıyor. Asgari ücretin artışıyla birlikte sektörde ‘istihdam maliyeti’ de yükselecek. İnşaat girdi maliyetleri içinde zam rekortmeni demir…

 

Demirin fiyatı 2018’de yüzde 100’den fazla artış gösterdi. Özellikle banyoda kullanılan armatürler gibi demirle bağlantılı ürünlerin fiyatları da benzer şekilde arttı.

 

Maliyetler artarken, konut fiyatları düşüyor. Bu nedenle 13 Ağustos’taki kur atağından bu yana İstanbul’da sadece 3 projenin tanıtımı (lansmanı) yapıldı. Söz konusu üç projenin de küçük çaplı projeler olması dikkat çekiyor. Kısaca dev konut şirketleri bile yeni projeye başlamak için kendilerinde yeterince cesaret bulamıyor.

 

 

Elektriğe fahiş zam gelince…

 

Zor durumda olan inşaat sektörü için bir acı haber de çimento üreticilerinden geldi. Çimento şirketleri yeni yılla birlikte ürünlerine yüzde 25-40 arasında zam yapacak. Çimento, Türkiye’de en fazla elektrik tüketen sektör olarak biliniyor.

 

Son 4 ayda elektriğe yüzde 50 oranında zam gelince, işin doğrusu aslında bu zam da kaçınılmaz oluyor!

 

 

 

 

Haberdar:  Müteahhitlerden zamma tepki: Zaten duran sektörde iş bırakma çağrısı yapabiliriz

 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yeni yılda çimento sektörünün zam yapmasını kabul edemeyeceklerini, fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacaklarını ve yine çözüm bulunmazsa iş bırakma çağrısı yapabileceklerini belirtti.

 

 

 

Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, mevcut ekonomik şartların doğurduğu ağır maliyetlerle mücadele eden sektöre bir darbenin de en önemli tedarikçi konumunda olan çimento sektöründen geldiğini vurguladı.

 

 

Tellioğlu, “Bu duruma hükümetimiz izin vermemelidir. Bu fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacağız, buradan da çözüm bulunamazsa zaten duran inşaat sektöründe üyelerimize tamamen iş bırakma çağrısı yapabiliriz” değerlendirmelerinde bulundu.

 

MÜSİAD: Sektör çok zor durumda kalır

 

 

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin, çimento maliyetinin inşaat maliyetinin yüzde 7-8’i kadar olduğunu, inşaat sektörünün zor günler geçirdiği şu dönemde bu zam kararı ile sektöre ilave ağır yük yüklemenin doğru olmayacağını söyledi.

 

Yeltekin, Türkiye’de bir çimento kartelinin oluştuğuna ve firmaların farklı zamanlarda farklı oranlarda fiyat artışı açıklayarak rekabet hukukunun önüne geçmeye çalıştığına dikkat çekti ve alternatifi olmayan ürünlere yapılan zamların sektörü çaresiz bıraktığını söyledi.  Yeltekin, Hükümetin devreye girmesini ve bu yapılan fahiş zam oranlarına müdahil olmasını beklediklerini kaydetti.

İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018’de satış fiyat artışına gitmediğini hatırlatan Yeltekin, “Bu zamla sektör çok daha da zor durumda kalır” dedi.

 

Çimento Müstahsilleri Derneği:  %40 zam yok…amma

 

Çimentoya 2019’da yüzde 40 zam yapılacak haberleri ile ilgili olarak Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nden (TÇMB) açıklama yapıldı.

 

Bölgesel ekonomik dalgalanmalardan dolayı kurlarda yaşanan artışlar, enerji maliyetleri, hammadde ve finansman maliyetleri üzerinde domino etkisi yarattığı ve çimento sektörünün de bundan etkilendiğini belirten TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir; bu gelişmelere rağmen çimento fiyatlarında Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na verilen destek sebebiyle, normal şartlar altında maliyet artışları nedeniyle, yıl içerisinde yapılması gereken fiyat düzenlemeleri yapılmadığını söyledi.

 

Elektrik maliyetlerinin son iki yılda yüzde 76, kömür maliyetinin yüzde 182, petrokok maliyetlerindeki artışın yüzde 170, 2016 yılının başından kasım 2018’in sonuna kadar olan sürede üretici fiyat endeksinin ise yüzde 73 arttığını hatırlatan Nihat Özdemir; “Buna paralel olarak, 2019 yılında yapılması planlanan fiyat düzenlemeleri gündeme geldi. Bu şartlarda maliyet artışlarına rağmen Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacağız.” dedi.

 

 

NE KADAR zam yapılacağına açıklık gelmezken,  Sabancı Çimento Grubu da söze katıldı:

 

Sabancı Holding, son günlerde çimento sektöründeki fiyat artışları hakkında çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada, “Bilindiği gibi çimento üretiminin ana girdilerine yıl içinde gelen artış nedeniyle fiyat ve üretim maliyeti arasındaki makas üretici aleyhine daralmıştır. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na topluluk olarak verdiğimiz destek sebebiyle, normal şartlar altında maliyet artışları nedeniyle, yıl içerisinde yapılması gereken fiyat düzenlemeleri yapılmamıştır” denildi.

 

Açıklamada, mevcut durumda işlerin sürekliliği ve küresel pazarlardaki rekabetçi konumun korunabilmesi için Ocak 2019’dan itibaren bazı fiyat düzenlemelerinin kaçınılmaz hale geldiği ifade edilerek, “Ancak ülkemiz ekonomisine destek için topluluğumuz haberlerde bahsi geçen yüzde 40 oranında bir zam yapmayı planlamamaktadır.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:161 Ocak 2019
Paylaş Tweet