Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Hisse senedi stratejisi:  En kötüsü geride kaldı

Orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf olmasına karşın BIST’de toparlanma devam edebilir

Hisse senedi stratejisi:  En kötüsü geride kaldı

İş Yatırım bugün Ekim strateji raporunu yayınladı. Saygın araştırma ekibi BIST 100 için 12 aylık teorik hedef değer öngörüsünü %2 yükselterek, 126K seviyesine çekti.

 

“En Kötüsü Geride Kaldı” başlıklı rapordan önemli paragraflar şöyle:

 

Kısa Vadede Olumlu Görünüm

 

Global risk algısı ve enflasyondaki düşüş faiz indirimlerine alan yaratıyor.

 

TCMB’nin fonlama faizini son iki ayda 750 baz puan indirmesine karşın, küresel risk algısının ve enflasyondaki gerilemenin desteği ile TL’de değer kaybı yaşanmadı. FED’in faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın varlık alımlarına yeniden başlayacağını açıklaması, ve Çin -ABD ticaret görüşmelerinin Ekim ayında devam edecek olması küresel risk iştahını destekleyen temel unsurlar.

Öte yandan Ağustos enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalmasının ardından yıl sonu tüketici enflasyonu tahminimizi %12.5’e çektik. TCMB’nin bundan sonraki faiz indirimlerinin yavaşlayacağına işaret etmesi ve dolayısıyla TL üzerindeki baskının azalması da enflasyondaki gerilemeye yardımcı olacaktır. Nitekim enflasyon tahminimiz için en önemli risk faktörü hızlı faiz indirimleri ile kurda yaşanabilecek sert bir yükseliş.

 

Orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf olmasına karşın BIST’de toparlanma devam edebilir

 

Orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf olmasına karşın, GOÜ benzerlerine göre iskontonun halen yüksek seviyelerde olması ve faiz oranlarındaki gerileme BIST’in performansını kısa vadede olumlu etkilemeye devam edebilir. Ağustos ayında 0.23 desteğinden dönen MSCI TR / MSCI GOÜ rasyosunun ay başında gördüğü 0.26 seviyesine tekrar yükselebileceğini düşünüyoruz. Bu da yaklaşık %8 oranında bir göreceli performansa işaret ediyor. Makro tahminlerde yaptığımız son revizyonlardan sonra şirket değerlemelerinden yola çıkarak hesapladığımız BIST 100 için 12 aylık teorik hedef değer %2 yükselerek, 126K seviyesine geldi.

 

Faiz düşüşünden en olumlu etkilenecek sektör bankacılık

 

Türk bankaları halen gelişmekte olan ülke benzerlerine göre %50 iskontolu işlem görüyor. Faizlerdeki düşüş bir yandan bankaların spreadlerini olumlu etkilerken, bir yandan da öz sermaye maliyetini düşürerek değerlemeleri yukarı çekiyor. En Çok Önerilenler listemizdeki banka ağırlığını %26’dan %30’a yükseltiyoruz. Sorunlu inşaat ve enerji kredilerinin yıl sonuna kadar takibe alınmasının öngörülebilirliği arttıracağından orta vadede olumlu olacağını düşünüyoruz. Listeye dün eklediğimiz Ülker (ULKER.IS) ve Vakıfbank’ın (VAKBN.IS) dışında Garanti Bankası (GARAN.IS), Tüpraş (TUPRS.IS), Tük Telekom (TTKOM.IS), Anadolu Grubu Holding (AGHOL.IS), ve Kordsa’yı (KORDS.IS) listede tutmaya devam ediyoruz.

 

TEB Yatırım:  BDDK kararı banka hisseleri için olumsuz

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler