Sosyal Medya

Güncel

Gündem: Sanayi üretiminde  gerilemenin sürmesi bekleniyor

Türkiye’de sanayi üretimi, perakende satışlar verileri ile İstanbul seçimleri gelişmelerinin takip edileceği yeni güne dolar/TL  5,81 seviyesinde başladı. Foreks anketinde…

Gündem: Sanayi üretiminde  gerilemenin sürmesi bekleniyor

Türkiye’de sanayi üretimi, perakende satışlar verileri ile İstanbul seçimleri gelişmelerinin takip edileceği yeni güne dolar/TL  5,81 seviyesinde başladı.

Foreks anketinde ekonomistlerin 2019 yılı Şubat ayı arındırılmış  sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde -5,3 yönünde oluşurken,  arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde -6,4 oldu.

TÜİK verileri saat 10.00’da açıklayacak.

 

Gündemdeki diğer başlıklar ise şöyle:

Dolar/TL bugün en düşük 5,7999, en yüksek 5,8088 seviyesini  gördü.

TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 24,36 oldu.

BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 23,06 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün gece Washington’da  ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile bir  araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Washington’da uluslararası  finansal kuruluşlarla çok verimli toplantılar yaptıklarını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı   Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin enflasyon hedeflenen seviyeye dönene kadar para politikasını gevşek tutma sözüne bağlı olduğunu  söyledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, fiyatların düşmesi halinde  Fed’in faizleri indirebileceğini ancak bunun en olası senaryo  olmadığını söyledi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed’in ekonomide daralmalar  ile mücadele etme kabiliyetini desteklemek için “iyi zamanlarda”  enflasyonun yüzde 2’nin üzerine gitmesine izin vermesi gerektiğini  savundu.

ABD, sübvansiyonları Çin ile süren ticaret müzakerelerinin ana  noktası olmaktan çıkarmayı değerlendiriyor.

TCMB özel sektörün uzun vadeli borcu, TÜİK perakende satış, ciro endeksleri (10.00), TCMB konut fiyatları (14.30) verilerini açıklayacak.

ABD’de sanayi üretimi (16.15), NAHB konut piyasası endeksi (17.00) verileri takip edilecek.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed Dallas El Paso Şubesi   tarafından düzenlenen bir etkinlikte soruları yanıtlayacak (21.00).

 

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler