Sosyal Medya

Piyasalar

Gelişen Piyasalar haftayı hüzünlü bitirdi

Euro/dolar kritik 1.10 desteğinin altına gerilerken, dolar Türkiye haricinde Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerine karşı da değer kazanıyordu

Gelişen Piyasalar haftayı hüzünlü bitirdi

Perşembe günü tarihi zirvesini egale eden dünya borsaları, Cuma günü bir nefes alıyor.  Ticaret Antlaşması konusunda bir türlü beklenen müjdenin gelmemesi ve ABD’den son dönemde açıklanan oldukça güçlü verilerin Fed’in faiz artırımlarına ara verdirteceği beklentisi ile TSİ 19:00’da Wall Street borsaları hafif satıcılı, Euro-bölgesi (EB) benchmark hisse endeksi Stoxx600 ise günü %0.22 kayıpla kapatmıştı.

ABD-EB faiz farkı ve Almanya’da koalisyonun sürüp sürmeyeceğine dair belirsizlikler eşliğinde Euro/dolar kritik 1.10 desteğinin altına gerilerken, dolar Türkiye haricinde Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerine karşı da değer kazanıyordu.

Tahvil faizleri Gelişmiş Ülkeler genelinde çok hafif bir yükseliş trendinde, ancak uzmanlar ani bir ayı pazarı beklemiyor. Petrol OPEC’in gelecek hafta yapacağı toplantıda üretim kotalarını artırmayacağı beklentisi ve Irak ve İran’da sonu gelmeyen gösteriler eşliğinde Kasım ayını da prim yaparak ve (Brent) 63.5 $/varil seviyesinde kapatıyor.  Arz bol, ancak jeo-politik risklerin tırmanması Brent’in $70/varili zorlaması sonucunu getirebilir. 1.450 $/ons civarına kadar gerileyen altın ise Fed’in faizleri sabit tutacağı algısı ve Ticaret Savaşları’nı biteceği umudu yüzünden satış yiyor.  Fazla uzun süreceği düşüncesinde değiliz.

GOÜ benchmark hisse endeksi MSCI Latin Amerika açılışında %1 değer kaybederek bu hafta 4ci kez geriledi. Yukarda kaydettiğimiz Ticaret Savaşları ve Fed kaygıları yanında Kolombiya, Bolivya, Venezuela ve bölgemizde İran, Irak ve Lübnan’da bitmeyen gösteriler de hisseleri olumsuz etkiliyor. Çin’in yanında Hint ekonomisi de yavaşlıyor.  3Ç2019 büyümesi 23 çeyrekten sonra ilk kez %5’in gerisine düştü.  BİST-100 de günü %0.22 kayıpla kaparken, bazı uzmanlar bankalarda açığa satış yasağı yüzünden yatırımcıların diğer likiditesi olan hisseleri sattığından şikayetçi. Banka karları da geriliyor.

Commerzbank FX stretejisti Thu Lan Nguyen  “Piyasa hissiyatı önümüzdeki günlerde de kırılgan olacak. Çin Trump’ın Hong Kong’ta göstericilere destek veren yasaları imzalamasından hoşnutsuz, kısa vadede Ticaret Barışı’nın gecikmesi olasılığı kaygı uyandırıyor” yorumunu yaptı.

Hong Kong hisseleri GOP’lar arasında değer kaybında başı çekerken, protestocular hafta sonunda yine sokaklarda olacaklarını ilan ettiler.

TL ise Ekim’de artışa geçen dış ticaret açığı ve BDDK verilerine göre geçen yıla göre %10 düşen banka karlarından olumsuz etkilenmedi. Reuters’e konuşan uzmanlara göre, TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu’nda vadettiği daha hızlı  kredi genişlemesi yatırımcıları tatmin etti.

TD Securities GOÜ strateji direktörü Cristian Maggio  “TCMB halen genişlemeci bir para politikası uyguluyor, dolayısıyla gözler kredilerin bu politikaya ayak uydurmasında (paralel olarak genişlemesinde) olacak” yorumunu yaptı.

GOÜ FX son 3 haftadır dolar karşı değer kaybediyor.

Tüm riskli varlıklarda önümüzdeki 2 hafta çok kritik. 15 Aralık’ta Trump’ın Çin’e uygulayacağı $156 milyarlık yeni gümrük vergileri devreye girecek. Bu süre zarfında ya Ticaret Antlaşması, ya da gümrük vergilerinin ötelenmesi şart. Aksi halde, riskli varlıklar hayal kırıklığı yaşayacak. Johnson’ın Tory’lerinin parlamento seçimlerinde  salt çoğunluk elde edememesi de düşük de olsa bir risk. Fakat en büyük tehlike, Avrupa’da çekirdek enflasyon hızlanırken, ABD Ekim tarım dışı istihdam istatistiktlerinde ücret artışlarının da buna ayak uydurması olur.

Riskli varlıklar Noel Baba Rallisi ile Yıl Sonu Bozgunu arasında kararsız bekliyor.  Noel Baba’nın bu sene çoraplara hediye doldurması olasılığı her geçen gün düşüyor.

 

2020’de dünya: Daha Sıcak, Daha Yavaş, Daha Tehlikeli

 

Merkez bankaları artan risk iştahı hakkında endişeli

 

FÖŞ: Gelişmekte Olan Ülkelerin Dramı

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler