Sosyal Medya

Piyasalar

Bu hafta piyasalar:  Fed ve Osaka zirvesi

Asya açılışı ve haftanın gündemini Reuters şöyle özetledi     Asya borsaları Hong Kong hisse senetleri piyasasındaki yükselişten destek bularak…

Bu hafta piyasalar:  Fed ve Osaka zirvesi

Asya açılışı ve haftanın gündemini Reuters şöyle özetledi

 

 

Asya borsaları Hong Kong hisse senetleri piyasasındaki yükselişten destek bularak artıda seyrederken, yatırımcılar Fed’in Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararını bekliyorlar.

 

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının yanı sıra Ortadoğu’daki siyasi gerilim risk iştahını azaltarak kazanımları sınırlıyor.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi .MIAPJ0000PUS güne ekside başladıktan sonra yüzde 0.1 ekside seyretti.

 

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Kurulu (FOMC) yarın ve Çarşamba günü sona erecek.

 

Yatırımcılar Cuma günü açıklanan beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından bu toplantıda faiz indirimi beklentileri yüzde 20’ye doğru gerilerken, Temmuz toplantısında yüzde 85 olasılıkla faiz indirimi bekliyorlar.

 

Bu hafta Fed’e ek olarak Japonya ve İngiltere merkez bankaları da para politikası kararlarını açıklayacaklar.

 

FOREKS Haber Merkezi:  Fed’in faiz indirimi baskılarına direneceği öngörülüyor

 

Fed’in bu hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarında indirim yönündeki ABD Başkanı Trump’kan  ve bazı piyasa katkılımcılarından gelen baskıya direneceği öngörülüyor.

Bununla birlikte Fed’in bu yıl içinde bir faiz indirimine gidilmesinin  zeminini oluşturacak mesajlar vereceği de düşünülüyor.

Ekonomistler, Fed’in gösterge faiz oranı için yıl sonu tahminine ilişkin “dot plot’un artan sayıda politika yapıcının önümüzdeki aylarda  faiz indirimine kapıyı açık bıraktıklarını göstereceğini tahmin  ediyorlar.

Bunun yanı sıra FOMC açıklamasından gelecekteki faiz adımlarına  kapıyı açacak şekilde “sabırlı” ifadesinin de çıkarılacağı öngörülüyor.

Northern Trust baş ekonomisti Carl Tannenbaum yaptığı açıklamada, “Riskler artıyor olabilir ancak Fed üyelerinin kendilerini köşeye  sıkıştırmak isteyeceklerini düşünmüyorum. Piyasalar Temmuz ayında bir  faiz indirimine hazırlar ve eğer bunu alamazlar ise finansal şartlar sıkılaşır” diye konuştu.

FOMC kararları ve Fed üyelerinin ekonomik projeksiyonları Çarşamba  günü Türkiye saati ile 21.00’da açıklanacak.

 

IKON Menkul USD/TRY Paritesi Analizi: “USDTRY-Moody’s Açıklaması Sonrası 5.9259’a Kadar Yükseldi…

Türkiye’de Cuma günü takip ettiğimiz Nisan ayına ilişkin Cari  Denge 1.55 milyar dolarlık beklentiden daha az 1.33 milyar dolar açık  verdi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ise Cuma  akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredini notunu Ba3’ten B1’e  düşürdüğünü ve görünümün negatif olduğunu söyledi.

 

Ayrıca not  indiriminin ödemeler dengesi krizinin artmaya devam etmesini  yansıttığı ve Türkiye’nin uzun süreli ekonomik ve finansal oynaklık  dönemine karşı kırılgan olmaya devam ettiği ifade edildi. Bu kararın  etkisiyle USDTRY paritesi 5.9259 düzeyine kadar yükseldi.  Yükselişin  devamında 5.9700 ve 6.1490 direnç olarak izlenebilir. Geri  çekilmelerde ise 5.8400 ve 5.7500 destek oluşturabilir.

Destekler 5.8400-5.7500-5.6275

Dirençler 5.9700-6.1490-6.2930

 

 

ANALİZ:  Güçlü ABD verileri ve Fed kararı

 

FÖŞ Video:  Global durgunluk….

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler