Sosyal Medya

Raporlar

AVM ciroları artık enflasyonla baş edemiyor

İnşaat ve konut sektöründe sert daralmayı bu satırlarda sık sık dile getirdik.  Bu daralmaya dün iki darbe daha geldi. Birincisi,…

AVM ciroları artık enflasyonla baş edemiyor

İnşaat ve konut sektöründe sert daralmayı bu satırlarda sık sık dile getirdik.  Bu daralmaya dün iki darbe daha geldi. Birincisi, artık AVM ciroları enflasyonla dahi başedemiyor. Yani, AVM’lerde dükkan satın almak veya kiralamak şirketler için karlı değil. İkincisi, AVM’ler bu şartlarda kar edemiyor, dolayısı ile en geç 2 yıl içinde yeni AVM yatırım ve inşaatlarında kayda değer daralma beklenir.

 

Şimid bu çıkarımları Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi  sonuçları ile kanıtlayalım. Aralık ayı ve 2018 toplu sonuçları şöyle:

 

Aralık’ta ciro ancak enflasyonu karşıladı

 

AVM Perakende Ciro Endeksi Aralık ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2018 Aralık döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 15,9 artış kaydederek 320 puana ulaştı.

AVM Perakende Ciro Endeksi verileri dördüncü çeyrek bazında geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 17,7 artış gösterdi. Endeks, 2018 dördüncü çeyrek döneminde 253 puan yükseldi.

 

AVM Perakende Ciro Endeksi verileri yıllık bazda da geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 20 artış gösterdi. Endeks, 2018 yılında 258 puana ulaştı.

 

 

Ocak sonuçları:  Çok sert daralma

 

Ocak ayında AVM ciroları ise Hürriyet’ten alalım:

 

AVM’lerdeki perakende ciro endeksinin ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre endeks, 2019 Ocak döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 9,4 artış kaydederek 267 puana ulaşırken, 2018 aralık ayına göre ise yüzde 16,6 azaldı.

 

AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar, Ocak 2019’da İstanbul’da bin 278 TL olurken Anadolu’da ise 848 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise ocak 2019’da bin 20 TL olarak hesaplandı.

 

Ocak ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 21,5’lik bir artış kaydetti. Yine geçen yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki metrekare verimliliği hipermarket kategorisinde yüzde 19,6, yiyecek-içecek kategorisinde yüzde 18,8, giyim kategorisinde yüzde 15,7, ayakkabı kategorinde yüzde 6,6 ve diğer alanlar kategorisinde yüzde 3,1 artış gösterdi.

 

Ocak 2019 verilerine göre, bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 4,5’lik bir düşüş yaşandığı görüldü.  AVM Endeksi Ocak 2019 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, organize perakende sektörünün Türkiye’nin lokomotiflerinden olduğunu dolayısıyla ciroların yukarı hareketini yatırımcılar olarak kendilerinin de önemsediklerini belirtti.

 

ANALİZ:  Oldukça kötümser bir  manzara

Aşağıda sunduğumuz Alişveriş Merkezleri ve Yatırımcıları websitesinde kopyaladığımız çeyreklik bazda grafik de, AVM’lerde alışverişin nasıl bir daralmaya girdiğini çok açık ortaya koyuyor, 3-4Ç ciroları arasında gerileme var:

 

 

Ayrıca dükkan karlılığı açısından çok daha gerçekçi bir gösterge olan metrekare başına cirolar da Haziran 2018’den bu yana en düşük düzeyine indi.

Bir ayrıntı daha verelim, AVM cirolarının bir kısmı sürekli yeni açılan AVM’lerde gelen rakamların etkisiyle şişiyor. Yani, veri döneminde açık olan AVM’ler aslında rakamlarda işaret edilenden daha az ciro elde etmiş olabilir.

 

Fitch:  Perakendenin zor yılı

 

İnşaat çöküyor, Türkiye’yi peşinden sürüklüyor

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler