Sosyal Medya

Piyasalar

AKŞAM  BÜLTENİ:  TL toparlandı, BİST Gelişen Piyasaları yakaladı

TL dolara karşı bugün diğer Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerinden daha iyi performans gösterirken, BİST-100 Endeksi…

AKŞAM  BÜLTENİ:  TL toparlandı, BİST Gelişen Piyasaları yakaladı

TL dolara karşı bugün diğer Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) para birimlerinden daha iyi performans gösterirken, BİST-100 Endeksi  Kurban Bayramı farkını %2.8 civarında değer kaybı ile kapadı. Bankacılık Endeksi %5’ten fazla değer kaybıyla endekste başı çekti.  ABD’de getiri eğrisinin ters-yüz olması bank karlarını olumsuz etkileyecek kaygısı var, satışlar buna bağlı olabilir.   MSCI GOP Hisse Endeksi 5ci gün arka arkaya düşüş kaydederek son 2 ayın dibine geriledi.

 

Reuters  GOP ve Türk piyasalarında gelişmeleri şöyle yorumladı:

 

Türkiye piyasalarının kurban bayramı nedeniyle kapalı olduğu geçtiğimiz bir kaç günde küresel resesyon endişeleriyle global piyasalarda sert satış baskısı yaşanması bugünkü ilk işlem gününde Türkiye piyasalarına da yansıdı.

 

Tatil öncesi son hacimli gün olan 9 Ağustos’ta dört ayın en düşük seviyesinde 5.45 civarında işlem gören dolar/TL 5.63’ü test ettikten sonra 5.60’ın hemen altında denge bulurken BIST 100 endeksi ise günü %2.8’in üzerinde değer kaybı ile kapattı.

 

Türkiye piyasalarının tatil olduğu dönemde Arjantin ve ABD’de resesyon endişeleriyle tetiklenen küresel riskten kaçış bugün de devam etti. Çin’in, ABD’nin ithal 300 milyar dolar değerinde ürüne yönelik getirdiği son gümrük vergilerine karşı gerekli önlemleri almak zorunda kalacağını açıklaması dünya borsalarında satışa yol açtı.

 

Peso Arjantin’in 2001’de temerrüde düşmesinden bu yana görülmeyen satışlarda bu hafta şimdiye kadar dolar karşısında değerinin dörtte birini kaybetti. Arjantin’in Merval endeksi cumhurbaşkanlığı ön seçimlerinin yapıldığı Pazar gününden bu yana %34.47 geriledi. Peso dün dolar karşısında %7.14 düşüşle 60.2 seviyesinde kapandıktan sonra bugün kayıplarının bir kısmını telafi etti.

 

Analistler TL’de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesi ve TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

 

Capital Economics gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti William Jackson ABD tahvil getirilerindeki sert düşüşe dikkat çekerek TL’nin yüksek reel faiz nedeniyle “cazip” olduğunu ve bu nedenle satış baskısından daha az etkilendiğini söyledi.

 

ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge konusu da piyasalarda takip edilirken TSK’ın dünkü açıklamasına göre bölgede insansız hava araçları görev almaya başladı.

 

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL bu çeyrekte en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş de gözlenmişti.

 

Bu sayede TL bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi. DİBS piyasasında ise bugün anlamlı bir işlem olmadı.  Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise aynı gün spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi.

 

Işık FX’ten dolar/TL görünümü

FOREKS Haber Merkezi:  Hafta başında Arjantin’de yaşanan siyasi ve ekonomik karmaşanın  gelişmekte olan ülkeler üzerinde bulaşıcılık etkisi yaratabileceğine  yönelik endişeler ile birlikte baskılanan TL varlıkları, Borsaların  açılması sonrası toparlanmaya çalışsada küresel bazda yaşanan resesyon  endişeleri bu durumu kısıtlıyor. Özellikle ticaret savaşları konusunda  ABD ile Çin arasında yaşanan gerginliklerin yanı sıra Avrupa’dan gelen  olumsuz büyüme rakamları piyasadaki endişeleri derinleştiriyor.

Yurtiçinin gündeminde ise Suriye’de kurulması planlanan ‘’Güvenli Bölge’’ çalışmalarına yönelik gelişmeler gündemde kalmaya devam  ederken bugün İşsizlik rakamları takip edildi. Türkiye İstatistik  Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre Mayıs ayı İşsizlik Oranı  Nisan ayına göre yüzde 0.2 düşüşle yüzde 12.8 olarak gerçekleşse de  bir önceki yılın aynı ayına göre 3.1 puan artış gösterdi. Özellikle  turizm ve tarım sektörlerinin etkisiyle birlikte Mayıs ayında olumlu  bir rakam yakalansa da Tarım Dışında kalan İşsizik Oranı sayısı yüzde  15.00’da sabit kaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış İşsizlik Oranı  ise yüzde 13.8’den yüzde 14.0’a yükseldi.

Teknik olarak 5.61 direncinde  zorlanan kur tarafında kısmi geri çekilmeler görmekteyiz. Geri  çekilmelerin devamında ise 5.5725, 5.5500, 5.5375, 5.5000 ve 5.4800  ara desteklerini seyredebiliriz. TL lehine hareketlerin hızlanabilmesi  içinse 5.4640 desteğinin kırılması gerektiğini düşünmekteyiz. 5.61  direncinin geçilmesi ile birlikte yaşanacak yukarı yönlü ataklarda ise  5.6315, 5.6500, 5.6750 ve 5.6875 direnç seviyeleri ilk etapta önemli  olabilir.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler