Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım’dan yeni portföy önerisi:  Giyimden çık, holdinge gir

Tekfen Holding’i portföyümüze ekliyor, Mavi Giyim’i portföyümüzden çıkarıyoruz. Tekfen Holding hisselerini en beğendiğimiz hisseler listesine ekliyoruz. Son bir aylık dönemde…

Ak Yatırım’dan yeni portföy önerisi:  Giyimden çık, holdinge gir

Tekfen Holding’i portföyümüze ekliyor, Mavi Giyim’i portföyümüzden çıkarıyoruz.

Tekfen Holding hisselerini en beğendiğimiz hisseler listesine ekliyoruz. Son bir aylık dönemde Tekfen Holding hisseleri endeksin %6 altında performans gösterdi. güçlü gelmesini beklediğimiz 1Ç19 sonuçlarının hisse için kısa vadeli katalist olabileceğini düşünüyoruz. Hissenin mevcut seviyelerinin pozisyon arttırmak için uygun olduğunu düşünüyoruz.

Mavi hisseleri, en beğendiğimiz hisseler listesine eklediğimizden bu yana endeksin %16 üzerinde performans gösterdi. 1Ç19 karlılığı 2018’de TL’nin değer kaybı sebebiyle oluşan yüksek maliyetlerden olumsuz etkilenecek. Dolayısıyla, bu durumun hisse üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyoruz.

Değişiklikler sonrası en çok beğendiğimiz hisseler: Aselsan, Ford, Garanti, Koza Altın, Pegasus, Selcuk Ecza, Tekfen Holding ve Vakıfbank olarak sıralanmaktadır.

 

 

ASELSAN’a bakış

Aselsan 2019 da cirosunda %40-50 bandında büyüme, VAFÖK marjının %19-21 aralığında ve yatırım harcamalarını 1 milyar TL tutarında olmasını bekliyor. Artan işletme sermaye ihtiyacı var. Yılın ikinci çeyreğinde ticari alacakların azalması veya alternatif fonlama kaynakların devreye giriyor olması gerekiyor. Siparişler bakiyesi 2017 sonundaki 6,8 milyar dolardan 2018 sonunda 9,1 milyar dolara yükseldi ve 2019 da daha da büyümesi bekleniyor.

Şirketin Türkiye’de taşeronluk yaptırdığı geniş bir ekosistemi var. Bunun sayesinde Aselsan’ın siparişler bakiyesi kapasite kısıntısına maruz kalmadan büyümeye devam edebiliyor. Bu ekosistem de kendisi büyümeye devam ediyor. Büyüme stratejisinin bir parçası olarak şirket 1.200 yeni personel alımı planlıyor; bu da mevcut personel sayısını %18 oranında arttıracaktır. Bu yeni alınacak personelin bir kısmı mevcut durumda taşeron olarak çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı tıbbi cihazlarla ilgili ihale açmayı planlıyor. Bu ihale 10 yıllık alımları kapsayacak ve basında çıkan haberlere göre 10 milyar dolar büyüklüğünde olabilir. İhaleye Aselsan GE ile ortaklaşa katılacak. Önemli bir rakip de Vestel-Philips ortaklığı. İhale 2018 yılından ertelendi. Türkiye’de savunma sanayi harcamaları halihazırda yüksek olup, önümüzdeki yıllarda da yüksek kalması beklenmektedir. Ayrıca, yerli savunma sanayi sektöründen alımların sürekli artırılması planlanmaktadır. Aselsan’ın ciro büyümesi geçmişteki sektör büyümesine paralel gerçekleşti.

Çarpan bazında Aselsan uluslararası benzer şirketlere göre primli işlem görüyor. Ancak bu şirketlerin ortalama büyümesinin çok üstünde büyüme gösterdiği için Aselsan’ın bu primi hak ettiğini düşünüyoruz.

 

 

GARANTİ BANKASI

Özellikle rakiplerine göre daha yüksek düzeyde sermaye rasyolarına sahip olması ve sorunlu kredi karşılık rezervlerinin (serbest karşılıklar dahil) olası bir dalgalanma durumunda rakiplerine kıyasla daha kuvvetli koruma sağlaması nedeniyle Garanti Bankası’nı Model Portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz. Banka, ayrıca bilanço yapısı ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin sağlayacağı katkı ile marjlarını savunma konusunda avantajlı görünüyor.

Garanti Bankası 1Ç19’da büyüme tarafında ihtiyatlı bir politika izleyerek, marjların korunmasına yönelmiş görünüyor. Özellikle dengeli vade yapısı ve swap finansmanın etkin kullanımı ile marjların artan faizlere rağmen direncini koruduğunu düşünüyoruz.

Diğer taraftan aktif kalitesinde olası bozulmalar bankanın kârlılığını baskılama riski taşısa da kredi kompozisyonunun dengeli oluşu ve karşılıkların yeterli olması olası bir bozulma durumunda hasarı sınırlayacaktır.

Banka için kâr tahminlerimiz yıllık ortalama %20 gibi bir artışla 2019-2020 için sırasıyla 7,2 milyar TL ve 9,5 milyar TL düzeyinde bulunuyor. Buna göre özkaynak kârlılığının da 2020’de %16,0’a yaklaşacağını düşünüyoruz.

 

ÖNEMLİ NOT:  Rapor 4 Nisan tarihinde yayınlanmıştır

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler