Sosyal Medya

Raporlar

2019’da bankacılık sektörü:   Yavaş büyüme, daha az kar

Büyümede yavaşlama 2019 yılında ekonomideki dengelenme sürecinin devam etmesini bekliyoruz. TL kredilerde %7, kur etkisinden arındırılmış toplam kredi büyümesinin %4…

2019’da bankacılık sektörü:   Yavaş büyüme, daha az kar

Büyümede yavaşlama

2019 yılında ekonomideki dengelenme sürecinin devam etmesini bekliyoruz. TL kredilerde %7, kur etkisinden arındırılmış toplam kredi büyümesinin %4 seviyesinde olmasını öngörüyoruz. Enflasyondaki trendin, kredi faizleri ve büyüme iştahını değiştirecek önemli bir etken olacağını düşünüyoruz.

Karşılık giderleri

Temel senaryomuza göre, takipteki krediler oranının 2019 yılı sonunda %6 seviyesini aşmasını bekliyoruz. Takibe düşen kredilerde devam eden trend ve muhtemel yeniden yapılandırılan krediler ile, karşılık giderlerinin yüksek seviyede kalabileceğini düşünüyoruz. Tüketici kredilerindeki takibe düşen kredilerin, işsizlik oranı trendi ile paralel artışa geçebileceğini düşünüyor olsak da, büyük montanlı ticari kredilere göre, risklerin daha yönetilebilir olacağını düşünüyoruz.

Marjlardaki toparlanma enflasyon trendine oldukça duyarlı

Bankaların yüksek kredi-mevduat faiz makasını korumaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Böylelikle, düşük kredi büyümesi marjlarda da yavaş toparlanmaya neden olabilir. 2019 yılı için net faiz marjında ortalama 35 baz puan gerileme öngörüyoruz. Ancak, enflasyon trendindeki olası bir değişiklik, marj görünümünü hızlı bir şekilde değiştirebilir.

Kar büyümesi daha arka planda

 

Bankaların güçlendirilmiş sermaye yapılarına rağmen ihtiyatlı davranarak 2019 yılında kar büyümesini geri planda tutabileceklerini düşünüyoruz. Kredi kalitesindeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak, bankaların likidite ve sermaye oranlarına odaklanacaklarını düşünüyoruz.

 

En beğendiğimiz hisseler Garanti ve Vakıfbank

Garanti ve Vakıfbank’ı, güçlü sermaye oranları ve cazip risk-getiri anlamında tercih ediyoruz. Akbank, Isbankası ve TSKB için TUT; Halkbank ve Albaraka Türk için sınırlı yükseliş potansiyeli nedeni ile Endeks Altı Performans tavsiyesini sürdürüyoruz. Değerleme için kullandığımız %17,5 risksiz faiz oranındaki her 50 baz puanlık değişim, hedef değerleri ortalama %4 değiştirmektedir.

 

 

Yapı Kredi Yatırım araştırma raporundan alıntıdır…

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler