Sosyal Medya

Piyasalar

Turizm Savaşlarında Bir Türk Yatırımcısı: Neşet Koçkar 187 Yıllık İngiliz Şirketini Kurtarabilecek mi?

Sadece Finans ve mal ticaretinde değil hizmet sektörü, burada da bilhassa turizmde adeta ticaret savaşları benzeri bir pazar savaşı sürüyor. Bunun son örneği ise bir Türk yatırımcısını Neşet Koçak'ı dünya çapında konuşulur hale getirdi.

Turizm Savaşlarında Bir Türk Yatırımcısı: Neşet Koçkar 187 Yıllık İngiliz Şirketini Kurtarabilecek mi?

Tur operatörü Anex Tour’un sahibi Neşet Koçkar, geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın ikinci büyük seyahat grubu Thomas Cook’un yüzde 6,7 hissesini satın almıştı.

Neşet Koçkar, daha sonra Thomas Cook’taki hissesini yeni alımlarla arttırdı ve hisse oranını yüzde 8’e yükseltti.

Neşet Koçkar’ın peş peşe yaptığı alımların ardından Thomas Cook hisseleri yüzde 100 civarında değer kazanarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 2 Ağustos’ta 3,45 pence olan Thomas Cook’un hisse başına değeri, yaklaşık iki kat artarak cuma gününü 9,11 pence ile kapattı. Hisseler pazartesi günü ise 10,65 pence çıktı.

Koçkar’ın hamleleri bunlarla da sınırlı kalmadı. Anex Tour, Saga PLC’ye ait Saga Sapphire isimli kruvaziyer gemisini satın almak için anlaşma imzaladı. Böylelikle, tur operatörlüğü, hava yolu şirketi ve konaklama sektörlerinde faaliyet gösteren Anex Turizm Grubu, kruvaziyer operatörlüğüne de adım atmış oldu.

Saga Sapphire’in 2020 ortalarında Anex Tour’a teslim edileceğini belirten Neşet Koçkar, teslim edildikten sonra ilk seferini ana liman olarak belirlenen Antalya’dan yapacağını ve bunun ayrıca ana limanı Antalya olan ilk kruvaziyer rotası olacağını belirtti.

Peki bütün bu olup bitenler bize neyi anlatıyor?

Öncelikle sadece finans piyasalarında ve devletler arasındaki mal ticareti alanında bir savaş hüküm sürmüyor… Para ve malın dışında dünyada hizmet sektöründe, özellikle turizm alanında da neredeyse savaş denebilecek bir rekabet hüküm sürüyor.

Turizm firmaları kendiişlerinde ve kendi pazarlarında belli bir doygunlukla karşılaşınca risklerini azaltmak için başka pazarlara ve alanlara açılmak zorunda kalıyor. Aynı zamanda kâr oranlarını arttırabilmek için hava ve deniz yolu taşımacılığı işlerinde de daha etkin olmanın yollarını arıyor.

Neşet Koçak’ın Antalya merkezli Anex’i Bloomberg’in haberine göre yıllık 2,4 milyar dolarlık ciroya sahip. Asıl olarak işi Rus ve Doğu Avrupalı turistleri Türkiye’ye getirmek. Alman piyasasında da etkili… Şimdi bu hisse alımıyla İngiltere piyasasında da daha etkili olabilir.

Fakat % 8’lik bir pay o şirketi kontrol edemeyeceğine göre asıl amaç ne? Birçokları Koçak’ın hisseleri belli bir kâr ile satacağından kuşku duysa da Bloomberg’e verdiği demeçte Koçak amacının hisse spekülasyonu yapmak olmadığını şirketi geliştirmek istediğini belirtiyor.

Thomas Cook, 187 yıllık köklü bir şirket. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa piyasasında paket tatillerin popülaritesinin azalması sonucu kâr marjı düşmüş, borçları da artmıştı. Geçtiğimiz ay şirketin hisse senetleri hızla değer kaybetmiş ve Mayıs 2018’e göre piyasa değerinin % 94’ünü yitirmişti.

Çinli Fosun şirketi şirketin % 18’ine sahip ve bir kurtarma planı açıkladı; banka ve yatırımcılarla da belli bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma 750 milyon poundluk (911 milyon dolar) bir kurtarmayı planlıyor. Fosun şimdiden banka ve yatırımcılarla 300 milyon poundluk bir acil fonlama üzerinde anlaştı. Bu anlaşmada hisse takasları ve şirket hisselerinin ciddi bir sulandırılması (dilution) etkisi de içerildiğinden anlaşma sonrası hisseler düşmeye devam etti.

Koçkar işte tam bu sıralar devreye girdi. Görünüşe göre Çinlilerle direkt bir teması yok. Bazı Rus yatırımcıları ile ise olabilir. Çünkü onun hemen ardından bir başka yatırımcı Lilia Rodionova, hisse alımına girdi ve Çarşamba günü bunun duyurusu sonrası hisselerde bir miktar yükselme vuku buldu.

Buna rağmen hisseler en son 9,5 pence’den işlem görüyordu ve demek ki yükselişler sürekli olamıyor.

Koçkar’ın Anex’i Batı’daki pazar payını arttırmaya çalışırken yeni otel ve cruise yatırımlarıyla Vietnam ve Dominik Cumhuriyeti’de de yatırımlar yapıyor.

Bloomberg’e verdiği demeçte Koçkar, Thomas Cook’un bozuk bir makine sanıldığını ama iyi yönetilirse oldukça verimli ir makine olduğunun görüleceğini söylüyor. Koçkar çyle anlaşılıyor ki bu hisselerle mevcut kurtarma planına dahil olma çabasında… Çünkü verdiği demeçte, kurtarmak için bu kadar para konulmasının gereksiz olduğunu asıl sorunun yönetim ve know how eksikliklerinde olduğunu e bunların da kendisinde mevcut olduğunu özellikle vurguluyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler