Sosyal Medya

Teknik Analiz: GÜMÜŞ, Göstergeler İçerisinde Sıkışık Seyrini Sürdürmektedir

10 Nisan 2019

 

2019 yılı başında “Gümüş, Kritik Bölgeye Yaklaşmak / Ulaşmak İsteyebilir” isimli uzman görüşü raporumuzda, kıymetli metal için 2003 Nisan’dan beri pozitif trend görünümün 377 aylık üssel hareketli ortalama ile desteklendiğine dikkat çekmiş, 15,55 seviyesi üzerindeki seyrin devam etmesi durumunda da 50 aylık üssel hareketli ortalamaya doğru olası çıkış düşüncesinin gündemde yer alacağını izah etmiştik hatırlarsak.

 

15,60 seviyesi civarındayken paylaştığımız rapor sonrasında Gümüş fiyatında yukarı yönlü çıkışlarda istekli bir profil izlendi ve bu düşünce ile 50 aylık üssel hareketli ortalamaya yaklaşıldı. 16,40 seviyesine ulaşan Gümüş, ilgili ortalamanın güncel seviyesi 16,95 bariyerini aşamadığı için baskı gördü ve bu baskı ile birlikte 14,88 seviyesine ulaşarak 377 aylık üssel hareketli ortalama ile 50 aylık üssel hareketli ortalama arasındaki sıkışma eğilimini sürmesine imkân tanıdı.

 

Teknik olarak Gümüş fiyatına yönelik pozitif ya da negatif beklenti vurgusunun daha güçlü bir şekilde telaffuz edilebilmesi için, 50 ve 377 aylık üssel hareketli ortalamaların dışındaki kalıcı hareketler dikkate alınmalıdır (İlgili ortalamalar 14,10 ve 16,95 seviyelerini temsil etmektedir). Aksi takdirde uzun zamandır olduğu gibi ilgili göstergeler içerisindeki sıkışık seyir bir müddet daha devam etmek isteyebilir.

 

***  Bu süreçte 2003 yılından beri önemli bir trend hareketini destekleyen 377 aylık üssel hareketli ortalama üzerinde pozitif görünümün devam etmesi sebebiyle Gümüş fiyatına yönelik olası geri çekilmelerin ilgili gösterge üzerinde kaldığı müddetçe trend fırsatı olarak dikkate alınabileceğini ve bu doğrultuda tekrar 50 aylık üssel hareketli ortalamaya yaklaşma eğiliminin gündemi meşgul edebileceğini söyleyebiliriz. 14,10 seviyesine doğru negatif fiyatlama davranışı kısa – orta vadeli olarak gündemde yer alır mı sorusunun cevabında ise 15,55 seviyesini takip etmeyi sürdürmekteyiz.

 

Özetle: 377 aylık üssel hareketli ortalama (14,10) üzerinde ana pozitif trendin devam ettiği Gümüş, ilgili çıkışını 50 aylık üssel hareketli ortalama (16,95) üzerine taşıyamadığı için tekrar ana trend bölgesine geri dönme düşüncesini gündeme taşımıştır. Kritik iki gösterge arasında sıkışma eğilimini gündemde tutan Gümüş için hangi göstergeye doğru bir fiyatlama davranışı oluşabilir sorusunun cevabında kontrol noktası 15,55 seviyesi yakinen takip edilmelidir

 

*** Orta – Uzun vadeli teknik görünümde kritik bilgileri paylaştıktan sonra şimdide kısa vadeli olarak dikkat edilmesi gereken seviyeler üzerinde duracağız.

 

13,88 seviyesinden başlayan yükseliş rallisinin 16,40 ile sınırlanması ardından Gümüş fiyatının kaydettiği geri çekilmenin teorik olarak Fibonacci %61,8’lik düzeltme oranı 14,84 ile sınırlanması dikkat çekmektedir. Eğer Gümüş fiyatı 14,84 seviyesi üzerinde kalmayı başarırsa bu durum ralli içerisindeki tepkinin sona erdiği anlamına gelebilir ki bu düşünce ile Gümüş tarafında 16,40 seviyesine doğru tekrar çıkışlar izlenebilir. 16,40 öncesindeki olası trend seviyeleri de 15,44 başta olmak üzere 15,80 ve 16,12 olarak kaydedilmiştir. 14,84 seviyesi altındaki olası hareketlerde ise tepkinin trend değişimine yönelik önemli bir kırılım oluşturduğuna yönelik beklenti teorik tarafta gündemi meşgul edebilir.

 

Özetle: 14,84 seviyesi üzerinde Gümüş fiyatı kısa vadeli pozitif fiyatlama davranışına devam etmek isteyebilir.

 

Kudret Ayyıldır

 

Yazarın diğer incelemeleri için GCM FOREX websitesini ziyaret edin

 

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları