Atilla Yeşilada

Tahvil pazarından başımıza taş yağacak

4 Ocak 2019

Hani Yılbaşı Gecesi hayatımızı değiştirecek kararlar almak adettendir ya. Ben de öyle yaptım; bu yıl hiç bir karar almamaya karar verdim. Alkole zam gelmeden son bir kez komalık oluncaya kadar içip saat 22:00’de sızdım ve Taksim’de Suriyeliler bayrak açmadan da geceyi kapattım. Eğer ayakta olsaydım, Odin şahidim olsun ki, oraya koşar, o hayasızları ellerimle parçalardım diyecektim ama, göbek adım Mülayim olduğu için bu da yalan olur.

 

Bolsanaro, Maduro, Duerte, Orban, Trump ve Putin’in yönettiği bir dünyada Başkanım Erdoğan’ın en bilge devleti adamı seçilmesi için kampanya başlatacağım bir yıldan bahsediyoruz. Salmışım ipin ucunu abi.   Meşhur pop şarkıcısı, filozof ve atlet Mike Tyson “ringe çıkarken herkesin bir oyun planı vardır, ama burnunun ortasına ilk yumruğu yiyince, unutur gidersin” demiştir.  Ne zaman demiştir?  “Ulan  adamım zenci, niye herifin kulağını ısırıp yedin?” diye sorduklarında.

 

Gazetelerde yazılan her perhiz formülünü uygulayacağım; 3 gün sonra Canan Karatay’ı dinleyip  kebap-whisky yapacağım. Benimle yatmak isteyen her canlıyla yatacağım, her filme gideceğim, her kitabı alacağım, her siyasi partiye oy verebilirim ve artık her komploya da inandığım gibi, her kilise, cami, havra, cem evi, tapınak ve medivenaltı Satanist tapınağındaki bütün ayinlere de katılacağım. Hatta, asla yapmam dediğim bir şeyi yapıp Avrasya tünelinden geçip metrobüse bile binebilirim. Lise yıllarından beri fordlanmadım, ölmeden o hissi bir daha tatmak isterim.

 

Aralık’ta geçmiş yıllarda ne yazmışım diye bakarım hep. Hani belki Odin biraz utanma duygusu verir de, bir daha yazmam bu kadar hatadan sonra diye. Olacak iş değil, yazdığım her şey çıkmış. Mesela, geçen sene ilk makalelerimden biri “siyasal İslamın sonu”. Dün  Konda bir anket açıklıyor, aşağıdaki grafikte sonuçlarından biri var.

 

Anketi de bu linkte okuyun, AKP İslamı bitirdi bu ülkede.

 

Son beş yıldır enflasyon başımıza bela olacak diye yazmışım, yıl başı yetmemiş, hemen her enflasyon istatitistiğinden sonra yine çenesini tutamayan efemine kocalar gibi dırdır edip “enflasyon..enflasyon.enflasyon.enflasyon…” diye vızırdamışım. Neye yarar ki?

 

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM)  “Gençlerde Finansal Okuryazarlık Araştırması”na göre; Türkiye’de gençlerin yüzde 80’i ülke ekonomisini takip etmiyor, yüzde 84’ü para ve finansal konularda bilgi sahibi değil, 4 gençten 3’ü enflasyon kelimesinin anlamını bilmiyor. Her iki gençten biri ise para harcama ve para yönetiminde başarılı olduğunu düşünüyor”.

 

Taktığım diğer bir konu ki, karım, Tanrıçam, Sahibem bu kez beni boşayacak biliyorum, sık sık avukatlarla chat yapıyor, miras hukuku okumaya başladı,  Türk milletine ABD bono ve tahvil pazarının anlam ve önemini anlatmak.  Siktir edin doları, S&P500’ü ya. ABD 2-10 yıllık getirileri 10 baz puan oynasa, burada deprem oluyor, ama kimseye anlatamadım.

 

Bir daha deneyeceğim:  1-2 ay içinde ABD DİBS pazarından başımıza öyle bir taş yağacak ki,  18 tekerlikli TIR altında kalmış salyangoz gibi olacağız.

 

Hikaye şudur abicim. Yeni Yıl’ın ilk işlem gününde “futures piyasaları” Fed’in 2019 yılında faiz artırmayacağını, 2020 yılında da parasal gevşemeye döneceğini fiyatlamaya başladı-grafik aşağıda.  ABD’den zayıf PMI ve ISM verisi açıklnadı. FOMC’de oy hakkı olmayan, ama Powell’le kanki olduğu bilinen Dallas Fed  başkanı Kaplan da “Whallavvv, bana kalsa bir-iki çeyrek faize hiiiiiç dokunmam, beklerim toz-duman yatışsın”  deyince, ABD’de 10 yıllık tahvilin getirisi %2.60’la 2017 ortalarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.  Japon 10 yıllıklarında getiri yine eksiye döndü.

 

 

Özetle, ABD resesyona giriyor, Ticaret Savaşları tırmanacak, Trump artık tamamen ”delir” butonuna bastı,  Fed artık faiz artırmayacak!  Öyleyse nedir yeni slogan?

 

LOWER FOR LONGER

 

Yani, faiz daha uzun süre düşük kalacak.

 

Ben de dün gidip mabadıma bir döğme yaptırdım

 

HARDER AND BIGGER  THAN  YOU  CAN HANDLE

 

Yani…..Neyse yanisi yok. Belki basın savcısı Brooklyn zenci İngilizcesi bilmiyordur da 3 yıl ve ötelemeyle yırtarız.

 

Ticaret Savaşı bitti kardeşim. Trump ve Xi Jinping yusuf yusuf; Wall Street  ve ekonomi  batıyor diye. Verilerdeki zafiyetin başlıca nedeni de bu. Tüketicinin bilançoları tertemiz, kurumsal kaldıraç trendin çok üstünde değil (grafik aşağıda), küresel finansal koşullar sıkılaşıyor, ama tarihi normlara göre hala “sıkı” değil. Geçmişte  resesyon tetikleyen talep fazlası, yüksek enflasyon, spekülatif köpükler, finansal sistemde aşırı risk iştahı, petrol fiyatlarında parlama gibi arz şokları, ya da Fukuşima türü doğal afetler ufukta yok.

20’den fazla yatırım bankası raporu okudum, bırakın 2019’u, 2020’de dahi resesyon var diyene rastlamadım.

 

Bir ay içinde o ABD DİBS getirileri yukarı gelmeye başlar. Bloomberg anketi yıl sonu tahmini %3.44. Benim tahminime göre Fed Nisan-Mayıs’ta başlayıp 3 kez faiz artırımı yapar, 10 yıllık kağıdın getirisi yılı %4 civarında kapatabilir. Ama, 2 faiz artırımı ve %3.44 diyelim. Yani altı ay içinde uzun vadeli faizler 88 baz puan artacak. Bu ne demektir biliyormusunuz?

ABD faizlerinde 100 baz  puan artış bizim GSYİH’den EN AZ  0.8 puan traşlar. GOP’tan 15-30 milyar dolar arasında para kaçar.

 

Dikkat etmedik, çünkü o yemek komşuda pişti de pek bize düşmedi, GOP’a 12 haftadır aralıksız para giriyor. Yaban mandası mentaliteli fon yöneticileri “kriz ABD’de, AB’de, haydin GOP’a kaçalım” diye, yüklendiler mala. Herkes bu sene GOP’un çok kelepir kaldığını, prim yapacağını bekliyor. Fed faiz artırmaya başlarsa, dolar yine güçlenir ve o GOP’a yapılan 15-20 milyar dolar yatırımın   üstüne bir 15-30 milyar daha kaçabilir.

Ya ABD resesyona girecek ve Trump hepimizin defterini dürecek. Ya da girmeyecek, ve Fed alacak sazı eline. Hangisinden alırdınız, burada mokokomuz var, taze, bu tabakta da ölünceye kadar mokoko.

 

FÖŞ artık video da çekiyor. Dünya  ekonomisinden beyin göçüne kadar, bilmek istediğiniz veya istemediğiniz her konuya çomak soktuk, linki burada.

 

 

Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları