Sosyal Medya

Piyasalar

Strateji: BİST-100 nereye gidiyor?

Global…   ABD’de başlayan bilanço açıklama dönemi, geçtiğimiz hafta Wall Street endekslerini destekleyen öncelikli faktör oldu. Teknik anlamda kar satışlarının…

Strateji: BİST-100 nereye gidiyor?

Global…

 

ABD’de başlayan bilanço açıklama dönemi, geçtiğimiz hafta Wall Street endekslerini destekleyen öncelikli faktör oldu. Teknik anlamda kar satışlarının öne çıktığı dönemde JP Morgan ve Wells Fargo’nun açıkladığı olumlu finansallar endeksleri zirvelerine yaklaştırdı. S&P500 endeksi tarihi zirvesine yaklaşık %1 uzaklıkta. Gelişmiş ülkeleri temsil eden MSCI Dünya endeksi 2019 yılı bazında %14.6 oranında prime sahipken, Çin ve Rusya’nın olumlu ayrıştığı MSCI gelişmekte Olan Piyasalar endeksi ise %12.7 oranında değer kazandı.

 Yeni haftada ticaret görüşmelerine ilişkin haber akışı ile birlikte ABD’de açıklanacak bilançolar yeni haftanın da izlenecekleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte özellikle gelişmiş ülke hisse piyasalarında toparlanmanın ulaştığı seviyeler itibariyle haftalık bazda açıklanacak makro verilerinde önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu paralelde 18 Nisan tarihinde Avrupa’da açıklanacak PMI ve ABD’de açıklanacak perakende satış verileri ile 19 Nisan Cuma günü açıklanacak ABD ilk çeyrek büyüme rakamları hisse yatırımcıları açısından takip edilecektir.

 

Lokal…

Küresel tarafta hisse piyasası fiyatlamasından bu aşamada olumsuz ayrışan ve politik gelişmelerin gündemde ön planda kaldığı Türk hisse piyasası 2019 yılının en zayıf performanslarından birine sahip. USD bazında MSCI endeksleri içinde %5.8’lik kayıpla Katar, %3.3’lük kayıpla Türkiye, %2.1lik kayıpla Malezya yıllık bazda negatif tarafta işlem görmektedir.

Orta vadeli görünüme ilişkin beklentilerimizde önemli bir değişiklik bulunmuyor. Olası fırsatlar açısından güçlü destek bölgeyi BİST’in piyasa değeri ve GSYH verisiyle oluşturduğumuz rasyomuzdaki %15-%16 (USD bazında ~14,000-16,000); direnç bölgeyi USD bazında 20,500-22,000 aralığı olarak öngörmeyi sürdürmekteyiz.

Ancak kısa vadeli görünümde BİST-100 endeksinde volatilite oldukça yüksek. BİST100 endeksinin 30 günlük bazdaki volatilitesi 2018 yılındaki yüksek seviyesine yaklaştı. Her ne kadar yurtdışı gündemde haftalık bazda izlenecek veri ve haber akışı fazla olsa da, BİST açısından geçtiğimiz hafta olduğu gibi yurtiçi kaynaklı gelişmeler öncelikli olacaktır. Politik taraftaki gelişmelerle birlikte 15 Nisan tarihinde açıklanacak işsizlik oranı ve 16 Nisan tarihinde açıklanacak sanayi üretimi verileri izlenecekler arasında yer alıyor..
Haftalık bazda belirsizliğin sürdüğü görünümde ilk aşamada 94,800-97,500 işlem bandının ön planda kalmasını bekliyoruz. Söz konusu belirsizliğin aşılamaması 97,500-98,000 direnç bölgesi altında destek arayışları 94,800 ve 93,900 seviyelerine yönelik eğilimi gündemde tutabilir.

Garanti Yatırım Glokal raporundan alıntıdır

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler