Sosyal Medya

Piyasalar

SABAH yorumu: Merkez Bankalarının günü

Herkes susacak, Merkez Bankaları konuşacak!

SABAH yorumu: Merkez Bankalarının günü

A1 Capital: TCMB’de Karar Anı

Haftanın üçüncü işlem gününde BİST100 endeksi 4 ayın en yüksek seviyesi olan 103.457 puandan kapanış gerçekleştirirken, endeks 901 puanlık yükseliş ve %0,88 değer artışı gerçekleşti . Toplam işlem hacmi 6,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi %0,45, holding endeksi %0,89 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %3,02 ile finansal, kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise %0,75 ile menkul, kıymet, yatırım ortaklığı oldu. BİST100 endeksi böyle TCMB Faiz Toplantısı öncesi 3. Hedef seviyemiz olan 103.500 seviyesinden kapanırken gözler bugün saat 14:00 açıklanacak olan Faiz Kararına çevrildi.

TCMB Ne Yapar?

 

Gelişmekte olan ülke Merkez Bankalarının Fed’in Genişleme sinyali vermesi ardından faiz indirimlerine geçmesiyle birlikte gözler TCMB Faiz Kararına çevrildi. Genel beklenti MB’nın enflasyonda düşüş eğilimin başlaması ve yıl sonu enflasyonun %15-%17 seviyesinde gerçekleşme ihtimalinin kuvvetlenmesi gerekçesi ve Fed’in bu yıl içinde toplamda 75 baz puan faiz indirimi ihtimalinin olduğunu gösteren opsiyon fiyatlamalarıyla birlikte swap piyasasında  TCMB nın 2019 yılı içinde yaklaşık 650/700 baz puan indirim yapabileceği fiyatlamasının TCMB nın bu toplantıdan itibaren;

  • Fed’in 25-50 baz puan indirim adımını atabileceği
  • Yıl sonu enflasyon rakamının %14-%15 gerçekleşebileceği beklentisiyle birlikte adımlarını sıkılaştıracağı yönünde.

Yıl sonuna kadar faiz indirim beklentileri 500 ile 700 baz puan arasında değişirken bizim beklentimiz TCMB ‘nın daha önce gerçekleştirdiği 625 baz puanlık artışı da dikkate alarak :

  • TCMB’nin faizi % 24,
  • 2 yıllık devlet tahvilinin faizi (gösterge faiz) % 17,96.
  • USD/TL Kuru 5,74.

TÜFE  Temmuz % 15,72 gerçekleşmelerini dikkate alarak ve Fed’in 31 Temmuz Toplantısında beklentiler dahilin 50 baz puan değil 25 baz puan indirim yapabilme olasılığını da dikkate alarak temkinli bir adım olarak 250/300 baz puanlık adım ile faiz indirimi yapma ihtimalini daha kuvvetli görmekteyiz. Fed’in Faiz konusunda yol haritasının netlemesi ardından yıl sonuna kadar faiz indirimini küresel bazdaki riskleri de dikkate alarak gerçekleştireceği görüşümüz korumaktayız. %15,72 seviyesinde enflasyon ve %24 seviyesinde olan Politika Faizini göz önünde bulundurduğumuzda aradaki yaklaşık 8 puanlık farkı hemen giderme yerine ABD/Türkiye arasındaki Yaptırımlar konusundaki gelişmeleri göz ardı etmeyecek şekilde dengeli duruşunu koruyacaktır.

 

BİST100 endeksinde ve Dolar/TL’de faiz kararına kadar olası geniş bantta dalgalanmalara dikkat. Yukarıda 104.500-105.000 gerilemelerde ise 103.500-101.200 önemli desteklerimiz. Bugün aynı saatlerde ECB Faiz kararını da takip ediyor olacağız. ECB den faizlerde bir değişim beklenmezken son bir haftalık fiyatlamalarda 10 baz puan faiz indirim ihtimalinin de bu fiyatlara yansıdığını görmekteyiz. ECB den faiz indirimi beklememekle birlikte Genişleme adımlarına dair net bir yol haritası sunabilir.

 

 

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü:  Yurt içinde bugün TCMB faiz kararı açıklanacak…

TCMB’nin politika faizini 250 baz puan düşürmesi bekleniyor.   Yurt içinde ayrıca reel kesim güven endeksi verileri açıklanacak.     Yurt dışında ise  Avrupa Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.

Yurt içinde bugünün en önemli gelişmesi, 14:00’te açıklayacağı  para politikası kararı olacak. Piyasa medyan beklentisi, politika  faizinin 250 baz puan düşürülmesi yönünde ancak indirimin sınırlı  kalabileceği ya da 250 baz puanın oldukça üzerinde olabileceğini  değerlendiren piyasa oyuncuları da mevcut. Yurt içinde yıllık  enflasyon geçtiğimiz yıl sonundaki %20,3 düzeyinden Haziran ayında  %15,72’ye gerilerken, 24 ay sonrası enflasyon beklentisi ise Temmuz  ayında, Kasım 2018’de gördüğü %12,97 yüksek düzeyinden, %11,0’e düştü.

Son aylarda  gelişmiş ülke merkez bankalarından faiz indirimi  beklentilerinin de güçlenmesi de, TCMB’nin faiz indirimi yapabileceği  yönündeki piyasa beklentilerine destek veriyor. Karar öncesi, $/TL  güne 5,71 düzeylerinden başlarken, $/TL kuru 1 aylık ima edilen  volatilitesi de, %16,2’de, Mart – Nisan aylarında gördüğü göreli  yüksek seviyelerden belirgin gerilemiş durumda. Devlet iç borçlanma  piyasasında 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise %17,96  düzeyinde. Yurt içinde bugün ayrıca Temmuz ayı reel kesim güven  endeksi ile kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.

Dün yurt dışında açıklanan beklenti endeksleri, gelişmiş ülkelerde  imalat sanayinde yaşanan durgunluğun devam ettiğine işaret etti.  Euro  Bölgesi öncü imalat sanayi beklenti verisi, Temmuz ayında 46,4  düzeyine geriledi. Bölge genelinde hizmet sektöründeki gerileme ise  çok daha sınırlı. Euro Bölgesi hizmet sektörü beklenti endeksi,  Temmuz’da 53,3 ile 50 eşik seviyenin üzerinde seyrini sürdürdü.

Ülkeler bazında ise  özellikle Almanya imalat sanayi beklenti  endeksinde devam eden düşük seyir dikkat çekiyor  Temmuz’da 43,1  seviyesinde gerçekleşti. ABD’de de imalat sanayi beklenti anketi,  ılımlı yükseliş beklentilerinin aksine 50 eşik seviyesine geriledi.  Hizmet sektörü beklenti endeksi ise, sınırlı yükselişle 52,2 düzeyinde  gerçekleşti.

 

AMB’dan kritik toplantı

 

Yurt dışında günün en önemli gelişmesi ise, Avrupa Merkez Bankası  kararı olacak. Dün açıklanan ekonomik beklenti endeksi verisinin  ardından kurumun daha destekleyici bir para politikası çerçevesi  açıklayacağına yönelik beklentiler güçleniyor. Gelişmeler öncesi  Euro/$,  1,1135 düzeylerinde, Mayıs sonundan bu yana en düşük düzeylerinde  seyrediyor. Dolar endeksi, ise 97,7 düzeylerinde günlük bazda göreli  yatay seyrini sürdürürken, ABD 10 yıllık devlet tahvil getirileri %2,04 düzeylerinde. Küresel hisse senedi piyasalarında  dün ABD’de,  özellikle teknoloji hisse endekslerinde yaşanan yükselişlerin  ardından, bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında daha karışık bir  seyir söz konusu. Yurt dışında, bugün ayrıca Almanya Ifo iş dünyası  güven endeksi ile ABD dayanıklı mal siparişleri verileri takip  edilecek.

Dün, Sterlin’de bir miktar toparlanma görüldü. İngiltere Başbakanı  Boris Johnson dün görevi devralırken, kendi kabinesini de kurmaya  başladı. Dün 1,2520’leri aşan GBP/USD, bu sabah 1,2475’lerde. USD/JPY  hafif düşüşle 108,1’lerde. Gelişmekte olan ülke para birimleri güne  olumlu bir başlangıç yapıyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler