Sosyal Medya

Piyasalar

SABAH Raporu:  Ticaret Savaşı yeniden başlarken, piyasalar “yeter artık” dedi

  ABD Ticaret Bakanı Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin basın toplantısında Çin’le müzakerelerin süreceği, fakat Cuma günü 200…

SABAH Raporu:  Ticaret Savaşı yeniden başlarken, piyasalar “yeter artık” dedi

 

ABD Ticaret Bakanı Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin basın toplantısında Çin’le müzakerelerin süreceği, fakat Cuma günü 200 milyar dolar değerinde ithalat üzerinde verginin %10’dan %25’e yükseltileceğini teyit ettiler. Eğer Perşembe- Cuma günü Washington’da görüşmeleri sürdürecek Çin Başkan Yardımcısı  Lıu He geri adım atmazsa, 500 milyar dolarlık ithalatın tümüne de vergi gelebilir.

 

Beyaz Saray’a göre bu ani yön değişikliğinin nedeni Beijing’in ilk turlarda verdiği bazı taahhütlere sadık kalmaması. Örneğin tüm mütabakat metni Çin yasalarıyla güvence altına alınacaktı, fakat bundan cayılmış. Tabii, bu Beyaz Saray’ın savunması. Çin kaynakları ise Beyaz Saray’ın bir anlaşma sağlansa dahi yürürlükteki ek vergileri kaldırmak niyetinde olmadığını gerekçe gösteriyor.  Henüz en kötümser senaryo olan tüm mal ve hizmetlere ek vergiler salınması ve akabinde ticaret dışı engellere başvurulmasından kaygılanmaya neden yok, fakat yatırımcı Trump’dan gelen cesaret verici mesajlara kanarak %100 Ticaret Barışı fiyatlamıştı. 1Ç2019’da   yatırımcıların bir numaralı kaygısı olan global resesyon ve Çin ekonomisinde deprem gündemden düşüyordu.

 

Neticede Wall Street dün akşam “yeter artık” diyerek, Dow Jones ve SP500’ü sırasıyla %1.79 ve %1.59 sattı. Korku endeksi VIX carry trade’i olumsuz etkileyecek 20 düzeyine kadar yükselirken, altın  %1 değerli.  Japon Yeni de değer kazanırken, Fitch Ticaret Savaşı’nın genişlemesi senaryosundan global risk iştahında gerileme ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’dan (GOP, Ülkeler = GOÜ) sermaye  kaçışı yaşanacağını öngördü.

Bu sabah da asya satıcılı açılrken (Şangay %2 civarında kayıplı, TSİ ile 06:00), dün MSCI GOP Hisse Endeksi %0.6 değer yitirdi. Hemen bütün GOÜ para birimleri de dolara karşı değer yitirirken, TL yine başı çekenler arasındaydı.

 

Tahvil Kralı lakabıyla meşhur DoubleLine varlık yönetim şirketi CEO’su  Jeffrey Grundlach Ticaret Savaşı’nın sürmesine %50’den fazla ihitmal tanırken, borsaların ayı pazarına girebileceği  uyarısını yaptı.

 

CNBC’ye konuşan teknik analiz uzmanları SP500’de %20’lik bir düzeltmenin eşiğine gelindiğini öngördüler.

 

En son olarak ise, Fed FOMC açıklama ve tutanaklarında Ticaret Savaşları’ndan derin kaygı ifade ederek piyasaları rahatlatan “güvercin duruşuna” dönmüştü. Fakat, bu günlerde Fed henüz piyasaları destekleyeceğine dair sinyal vermedi.

 

Fed Başkan Yardımcısı Richard  Clarida Bloomberg Television’a ABD ekonomisi ve Fed’in para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Clarida, son dönemlerdeki düşük enflasyonda geçici faktörlerin etkili olduğunu söyledi ve “Faizlerin aşağı ya da yukarı yönde hareket etmesi için güçlü bir temel görmüyoruz” dedi.

 

Dış ticaretin ekonomi üzerinde şimdiye kadar büyük bir etkisi olmadığını söyleyen Clarida ekonomi ve para politikasının iyi durumda olduğunu ve para politikasının sıkılaştırma ya da gevşetme yönünde bir eğilim olmadığını belirtti. (Kaynak: BloombergHT)

 

Artık yatırımcılar Washington’da Ticaret Görüşmeleri’ne hipnotize oldu. Eer Liu He son anda Trump’ı beklemeye ikna ederse, çok ani bir coşku rallisi beklenir, fakat bu senaryo düşük ihtimal. Çin delegasyonunun açıklama yapmadan ABD’yi terketmesi ise yeni bir panik atağına neden olabilir.

Türkiye açısından seçim belirsizliği göz önüne alındığında, GOP’da risk iştahı düzelmeden mali varlıkların yukarı hareketi olası değil.

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler