Sosyal Medya

Güncel

Sabah Gündemi:  BİST ivme kaybediyor

Teknik açıdan bakarsan TL bazında endeks bütün üstel hareketli ortalamalarının üzerinde hareket ediyor. Cuma günü yaşanan satışlar ise yukarı yönlü hareketin güç kaybettiğini destekliyor.

Sabah Gündemi:  BİST ivme kaybediyor

Cuma günü, küresel piyasalardaki iyimser havaya rağmen, BİST-100 endeksi %1,29 değer kaybıyla 98.987,48 TL’den kapandı. Haftalık %0,65 yükselirken aylık %0,69 azaldı. Geçen seneye göre %6,22 yukarıdan işlem gördü. BİST dolar bazında ise günlük %1,66 gerileyerek 17.319,13$’dan alıcı buldu. Haftalık olarak %2,26 değer kazandı.

 

Teknik açıdan bakarsan TL bazında endeks bütün üstel hareketli ortalamalarının üzerinde hareket ediyor. Cuma günü yaşanan satışlar ise yukarı yönlü hareketin güç kaybettiğini destekliyor. Dolar bazında ise endeks 200 günlük üstel hareketli ortalamasının altında işlem görüyor.

 

Bu sabah 5 yıllık CDS primi 372.08 seviyesine gerilerken dolar 5.7096 TL’den ve Euro 6.25 TL’den alıcı buluyor. 10 senelik TL faizi %15,17 ve 2 senelik TL getirisi %15,28’den işlem görüyor.

 

ABD endeksleri ise, Nasdaq dışında, yeşil alanda günü tamamladılar. ABD ekonomik verilerinin beklentiye paralel gelmesi hem ABD hem de küresel endeksleri desteklemeye devam edebilir. Fakat, istihdam verisinin beklenti altında kalması FED’in 25 baz puan daha faiz indirimine gitme ihtimalini destekliyor.

 

Powell İsviçre’de yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu teyit ederken risklerin de devam ettiğini belirtti. Fed Başkan’ı her ne kadar “resesyon” beklemediğini açıklasa da ters getiri eğrisinin devam etmesi bu ihtimalin masadan ayrılmadığını gösteriyor.

 

Asya tarafı güne her ne kadar pozitif başlasa da Hong Kong ve Hindistan kırmızı alanda işlem görüyor. Hafta sonu Hong Kong’da devam eden protestolar yaşanan satışların nedeni olabilir. Çin’in geç adım atması üzerine protestocular taleplerini yükseltti ve ABD Başkan’ı Trump’tan “Özgürlük ve Demokrasi” adına yardım çağrısı yapmaya başladılar.

 

ABD – Çin arasında geçen “ticaret savaşına” yönelik yeni bir açıklama olmaması küresel riskli varlıkları desteklemeye devam edebilir. Bu durumda global tahvil satışları devam edebilir.

 

Altında yaşanan hafif değer kazancı ise küresel yatırımcıların yaşadığı kararsızlığı göstermeye devam ediyor. Açıklanacak herhangi bir olumsuz haber rüzgarı tekrardan önden esmesine neden olabilir. İngiltere’nin “Brexit” konusu Avrupa’nın devam eden riskleri arasında yer alıyor.

 

Asya’daki pozitif açılışa paralel olarak BIST 100’de güne alıcılı başlama ihtimali oldukça kuvvetli görünüyor.

 

Can Ilker

Ekonomist

Makro Araştırmacı / Stratejist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler