Sosyal Medya

Piyasalar

Sabah Bülteni:  Güçlü risk iştahı, dolar zirvesi

Doların küresel anlamda gücünü korumasıyla salı gününe başlıyoruz. Yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kuponsuz tahvil ihalesi takip edilecek.   ABD-Çin…

Sabah Bülteni:  Güçlü risk iştahı, dolar zirvesi

Doların küresel anlamda gücünü korumasıyla salı gününe başlıyoruz. Yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kuponsuz tahvil ihalesi takip edilecek.

 

ABD-Çin ticaret görüşmelerine odaklanan küresel piyasalar bugün sakin bir makroekonomik veri takvimine sahip. 1 Mart öncesinde Çin ve ABD’nin bir anlaşma sağlayıp sağlayamayacağı belirsizliğini korumakta. Her ne kadar taraflardan dün ılımlı açıklamalar gelse de belirsizlik sürmekte. Çin, ABD ile görüşmelerden olumlu bir sonuç alınmasını beklediklerini dile getirirken; Beyaz Saray Danışmanı ABD ile Çin liderlerinin yakın zamanda buluşmasının mümkün olabileceğini ifade etti.

 

Dolar endeksi ise, Euro Bölgesi’nde yavaşlamadan dolayı güvenli liman tercihi olarak güçlenmeye devam ederken; bugün sabah saatlerinde endeks 97 seviyelerinde. ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında ticaret gerilimini sonlandıracak bir anlaşmanın belirsizliği ve ABD’de federal hükümetin kapatılmasına yönelik endişeler de dolar endeksinde etkili olmakta.

Avrupa tarafında açıklanan zayıf veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceğine işaret etmekte ve Euro’yu baskılayarak, doları güçlendirmekte. Dün açıklanan verilere göre İngiltere ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 beklentisine karşın %0,2 büyüme gösterdi. Yıllık bazda da %1,4 beklentisine karşın %1,3 büyüme sergiledi. Özellikle aralık ayı sanayi üretiminin aylık bazda %0,2 artış beklentisine karşın -%0,5 daralması ve yıllık bazda ise -%0,4 daralma beklentisine karşın -%0,9 gerilemesi, Sterlin ve Euro’yu baskı altında bıraktı.

Neticede perşembe ve cuma günü açıklanacak küresel büyüme verileri piyasanın merceğinde olacaktır.  (Ziraat Yatırım)

 

 

BİST100’de Yeniden 106.000 Hedef Olabilir mi?

Yeni haftaya oldukça iyi bir başlangıç yapan BİST100 endeksi gün sonunda değer artışını %1,90 seviyesine taşıyarak 104.500 direncinin hemen altında 104.394 puandan ilk işlem günün tamamladı. Endeksin bu yükselişindeki en büyük destek %4,37 değer artışıyla iletişim sektörü hisseleri olurken, madencilik sektöründe %0,88’lik değer kaybı devam etti.

Veri açısından sakin olan bu işlem gününde ABD/Çin arasındaki üst düzey görüşmeler, Trump açıklamaları ve Brexit’e dair haber akışının öne çıkacağını düşünüyoruz. Küresel Piyasalarda doların, tüm para birimleri karşısında değer kazanımına rağmen hisse senedi tarafında risk iştahındaki artışlar endekslere destek vermeye devam ediyor.

Endeksin 104.500 direncinin hemen altında kapanışı sonrası 105.000-106.000 yeni hedef değerler olarak ortaya çıkarken, olası geri çekilmelerde 103.500 önemli destek konumunu korumakta. Bununla Birlikte MSI dünya endeksinde 17 hissenin bugün itibari ile eklendiğini ve 1 hissenin de çıkarıldığını notlarımıza ekleyelim Gün genelinde yeniden 97’nin üzerine çıkan dolar endeksi ve Dolar/TL’deki seyir piyasaları takip edeceğimiz rehberlerimiz olacaktır.  (A1 Capital)

 

 

JPMorgan’ın 4. çeyrek dolar/TL tahmini 6.3’e geriledi-bloomberght.com

 

Londra’da JPMorgan stratejisti Meera Chandan, Pazartesi günkü  raporunda gelişen piyasalar için görünümün Fed’in güvercin duruşunun  ardundan “temkinli yapıcı” olduğunu belirtti.

bloomberght.com’un haberine göre, bununla birlikte Chandan, büyüme  verilerinde bir iyileşme olmadan gelişen piyasalardaki yükselişin  sınırlı olabileceği uyarısında bulundu.

Latin Amerika ile Asya vasıtasıyla gelişen piyasa paralarında  ağırlık artıran JPMorgan, EMEA paralarında görünümünü “ağırlık  azalt”tan “nötr”e yükseltti.

Raporda EM büyüme tahminlerinin bir çeyrek için istikrarını  koruduğunu ve Fed’in rahatlama sağladığı ifade edildi.

 

 

Kaynaklar:  FOREKS, Yatırım bültenleri, BloombergHT

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler