Sosyal Medya

Piyasalar

SABAH Bülteni:  Borsa için zorlu hafta

Fitch'in not indirimi sonrası haftaya S-400 yüzünden yaptırım iddiaları damgasını vuracak. Çin verileri ve Powell açıklamaları izleniyor.

SABAH Bülteni:  Borsa için zorlu hafta

A1 Capital’den Borsa yorumu ve teknik analiz

 

S-400 teslimatlarının başladığı geçen haftanın son işlem gününde, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama faaliyetleri “uluslararası hukuka aykırı olduğu” gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı için Dışişleri Bakanları düzeyinde  bir araya geleceği haberleriyle birlikte başlayan satışlar ardından BİST100  endeksi, günü % 2,32 değer kaybıyla 2.308 puanlık düşüşle  97.098,34 puandan tamamladı.

Piyasaların satıcılı kapanışı ardından Fitch gece yarısı TCMB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınmasını gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu bir basamak indirerek BB- olarak belirledi.  Fitch kurumsal yapıda bozulma ve kredibilitenin zedelenmesine dikkat çekti.

Bu haberlerin ardından Türkiye piyasalarının 15 Temmuz Demokrasi Günü nedeniyle tatil olduğu günde AB Dışişleri Bakanları Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım kararı aldı. Karar, AB’den aktarılan kaynaklarda kesinti ve AB ile Türkiye arasındaki Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin durdurulmasını kapsıyor.

Bu yoğun haber akışında S&P’den de açıklamalar geldi. Türkiye’nin ülke notu analisti Maxim Rybnikov, “Amerikan yaptırımlarının ılımlı bir görünüm alması ve bankaları olumsuz etkilememesi takdirinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil” ifadelerini kullandı. S&P, olası ABD yaptırımlarının Türkiye’deki bankacılık sektörünü hedef almaması halinde ülkenin kredi notunun değişmeyeceğini belirtti.

BİST100

Endeksin 98.500-99.300 bandındaki sıkışma ve sonrasında gelen haber akışıyla önce 98.000 ve ardından 97.500 desteklerinin aşağı yönlü kırılmasıyla birlikte 97.000 seviyesinden kapanış ardından not indirimi ve AB Yaptırım kararı ile birlikte bugün 96.400 desteğinde tutunamaması durumunda  95.500 e aşağıda 94.600 destekleri test edilebilir. Günün yakın izlenecek dataları DXY – Türkiye CDS-Türkiye Yıllık Tahvil Faizi ve Dolar/TL olacak.

 

 

 

Ahlatcı Yatırım Tarafından  Hazırlanan Forex Bülteni: Global Piyasalarda ABD Verileri ve Fed Başkanı Powell’ın  Açıklamalarına Ön Planda…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Konut  Fiyatları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3  düzeyinde artış gösterdi. Çin’de açıklanan GSYH verisinde göre, yılın  ikinci çeyreğinde Çin ekonomisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 ve  bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,2 düzeyinde büyüdü.

Çin’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Haziran ayında bir önceki  yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 ile beklentilerin üzerinde artış  gösterdi. Çin’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Haziran ayında bir  önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 düzeyinde artış gösterdi.

ABD’de açıklanan New York Empire State İmalat Endeksi verisi Temmuz  ayında piyasa beklentisi üzerinde 4,30 değerinde gerçekleşti. ABD  borsaları günü yükseliş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Haftanın ilk işlem gününde  Yurtiçinde piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı iken global  piyasalarda dolarda yaşanan dalgalanma ile birlikte kurun  fiyatlamalarda 5,6949-5,7309 aralığında hareket ettiği ve günü 5,7113  seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi Cuma gününü  yüzde 2,32 düşüş ile 97.098 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 6,9  milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Cuma günü yüzde 23,89 düzeyinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil  getirisi yüzde 0,16 düşüş ile yüzde 18,97 ve on yıllık tahvil getirisi  yüzde 0,94 yükseliş ile yüzde 17,22 düzeyinde Cuma gününü tamamladı. 5  yıllık ülke CDS risk primi 399,24 seviyeleri civarında olduğu  izleniyor.

 

USDTRY analizi

 

Dün, Yurtiçinde resmi tatil nedeniyle piyasalar kapalıydı. Gün  içerisinde, global piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyir ile  birlikte kurun fiyatlamalarda 5,6949 seviyeleri civarına kadar  gerilediği görüldü. Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan  kısmi gerileme TL fiyatlamalarına olumlu yansımaları izleniyor. ABD’de  açıklanan New York Empire State İmalat Endeksi verisi Temmuz ayında  piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşirken, açıklanan veri sonrasında  dolarda kısmi değer kazanımları yaşandığı görülürken kurun gün içi  kayıplarının bir kısmını telafi ettiği izleniyor.

Bugün, Yurtiçinde açıklanacak olan İşgücü İstatistikleri verisi ve ABD’de yoğun veri akışı takip edilecek. Ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın  açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden  olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 100 günlük üssel hareketli  ortalaması olan 5,7290 seviyesi iyatlamaların seyri açısından  belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda  kısa vadede 5,7550, 5,7840 ve 5,8000 direnç seviyeleri takip  edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa  vadede 5,6770, 5,6500 ve 5,6200 destek seviyeleri izlenebilir. (FOREKS Haber Merkezi)

 

İstanbulAnalytics piyasa yorumu

 

Trump yaptırım açıklasa dahi, bunların ceza değil, nazik bir uyarı mahiyetinde olup döviz kurunda sert çalkantılara neden olmayacağı görüşündeyiz. Ama, Erdoğan’ın Cumartesi gazete editörleriyle yaptığı toplantıda açıklamaları bizi abartılı bir parasal gevşeme döngüsüne gireceğimiz yönünde endişelendirdi.

 

Erdoğan:

“Şu anda bizim enflasyonumuz 15,7’ye düşmüş vaziyette. Bu yıl sonuna kadar hedefimiz tek haneli rakama enflasyonumuzu düşürmek. Tek haneli rakama enflasyonumuzu yıl sonuna kadar düşürdüğümüz anda, faiz oranlarında yıl sonuna kadar belli bir hedefimiz var. Bunu da başaracağız. Ciddi manada bunu düşüreceğiz. Bu düştüğü anda enflasyonun ciddi manada düştüğünü göreceksiniz. Şu andaki hedeflerimizi belirledik. Adımlarımızı buna göre atacağız.” diye konuştu.

 

İlkin, Erdoğan’ın para politikası yol göstermesi anlamına gelecek bu ifadeleri kullanması bile Fitch’in not indirim gerekçelerini doğruluyor. Para politikasının dizginlerinin TCMB’den Saray’a geçtiği görüntüsü dahi enflasyon beklentilerini bozar. İkincisi, bir yanda ekonomiyi ısıtacak tedbirler, öte yanda tek haneli enflasyon ve faiz, bunun yolu yok ki?  Eğer Erdoğan’ın yüksek faizin yüksek  enflasyon yol açtığı görüşünü de varsayım olarak kullanırsak, faiz indirimlerinin enflasyonda gerilemeden önce gerçekleşeceği düşüncesi ortaya çıkar ki, bu da Temmuz PPK’da 400-500 puanlık bir indirim anlamına gelebilir.

 

Başka türlü ifade edelim:

  • Trump ilk tur yaptırımları açıklasa dahi, dövizde büyük çalkantı yaratmaz. Trump pas geçerse ralli yaşarız.
  • TCMB PPK’da 200 baz puanı aşarsa, ciddi kaygı oluşur, satış baskıları başlar.
  • FOMC 31 Temmuz’da faiz indirip “bu kadar yeter” derse, “kur şoku” sath-ı mahaline gireriz.

 

 

İstanbulAnalytics raporlarına erişmek için linki ziyaret edin

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler