Sosyal Medya

Piyasalar

Reuters:  Riskten kaçış sürüyor, Türkiye piyasalarını baskılıyor

Son dönemde yaşanan sert satış baskısının ardından aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan piyasalar güne tepki alımlarıyla başlasa da, iyimserlik satış baskısını terse döndürecek kadar kuvvetli olmadı.

Reuters:  Riskten kaçış sürüyor, Türkiye piyasalarını baskılıyor

Trump’ın Ticaret Savaşı’nda uzlaşma istediğine dair mesajları ve Arjantin’de satışların durulması ile küresel piyasalar bugün alıcılı seyrediyor. AMB ve Fed’in Eylül’de “ağır toplarını ateşleyerek” piyasalara destek vereceği beklentisi adeta dini bir doktrin konumuna yükseldi. Bunlara karşın, piyasalarda güven çok kırılgan, çünkü konjünktürel iyileşmelerin ötesinde Resesyon Hortlağı tüm varlık gruplarını tehdit ediyor. Tatsız bir gün sonunda dolar/TL 5.57’den günü kapatırken, BİST ikinci işlem gününde de satıcılıydı.  CDS’ler 400 baz puanı aşarken, 10 yıllık DİBS getirileri de yükseldi.

 

Reuters’in detaylı yorumu ise şöyle:

 

Küresel riskten kaçış yavaşlasa da sürüyor, resesyon endişeleri Türkiye piyasalarını da baskılıyor

 

Küresel riskten kaçış, merkez bankalarının desteklerini kuvvetlendirebileceği beklentileriyle yavaşlasa da sürerken, resesyon endişeleri Türkiye piyasalarını da baskılıyor.

 

Son dönemde ticaret savaşları, ters verim eğrisi, Hong Kong ve Arjantin endişeleri sert satış baskılarına neden olurken; küresel resesyon endişelerinin ABD verileri ve Çin’in ekonomide net gelir artırıcı tüketim teşviklerine gideceği açıklamalarıyla bu sabah oldukça azalmıştı.

 

Son dönemde yaşanan sert satış baskısının ardından aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan piyasalar güne tepki alımlarıyla başlasa da, iyimserlik satış baskısını terse döndürecek kadar kuvvetli olmadı.

 

Küresel hisse senedi piyasaları, merkez bankalarının ekonomiye daha fazla teşvik vereceğine dair beklentilerin artarak, yavaşlayan ekonomik büyümeyle ilgili endişeleri azaltması sonucunda yükseldi ancak hâlâ üçünü haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

 

ABD tahvil piyasasının resesyon alarmları vermesinin ardından ABD’li tüketicilerin Temmuz ayında oldukça fazla harcama yapmaya devam ettiğini gösteren veriler yatırımcıları rahatlattı. Geleneksel olarak ABD resesyonlarından önce yaşanan ters verim eğrisi, Çin-ABD ticaret savaşının ekonomik etkisi konusunda yeni kaygılar yarattı.

 

Hong Kong’da hafta sonunda daha fazla protesto bekleniyor. Bu durum ABD-Çin ticaret savaşında yeni bir jeopolitik gerilim noktası olabilir ve bu savaşı daha da karmaşık hale getirebilir.

 

Ve..Türkiye

 

Türkiye piyasalarının bu haftanın ilk üç işlem gününde kapalı olduğu dönemde yaşanan küresel satış baskısı, dün ilk işlem gününde Türkiye piyasalarına yansımıştı.

 

Tatil öncesi son hacimli gün olan 9 Ağustos’ta dört ayın en düşük seviyesinde 5.45 civarında işlem gören dolar/TL, illikit dönemde 5.63’ü test ettikten sonra dün günü 5.60’ın hemen altında tamamlamıştı.

 

Dolar/TL küresel risk iştahındaki toparlanma ile bugün 5.55’in altına geriledi. Kur en düşük 5.5350’ye gerilese de kalıcı olmadı ve saat 17:02’de 5.5700/5.5780 seviyesinden işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 5.8690/5.8784, euro/TL 6.1679/6.1788 seviyesindeydi.

 

Analistler TL’de yüksek getiri, küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesi ve TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

 

ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge konusu da piyasalarda takip edilirken, TSK’nın dünkü açıklamasına göre bölgede insansız hava araçları görev almaya başladı.

 

Tahvil piyasasında ise dün anlamlı bir işlem olmadı. Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz %15.37, valörde son işlemde %15.38 oldu. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Bugün son işlem %15.55 oldu.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler