Sosyal Medya

Güncel

Reform Paketi’ne ilk yorum TEB Yatırım/Işık Ökte’den geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Albayrak “Yeni Ekonomi Programı” kapsamındaki reform paketini açıkladı. Yeni Ekonomik Program’da 2019-2021 dönemi için belirlenen…

Reform Paketi’ne ilk yorum TEB Yatırım/Işık Ökte’den geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Albayrak “Yeni Ekonomi Programı” kapsamındaki reform paketini açıkladı. Yeni Ekonomik Program’da 2019-2021 dönemi için belirlenen uzun vadeli yolun parçası olan 2019 için geçerli politikalar üzerine bir sunum yapıldı. Daha fazla detay paylaşılacağını düşünenlere, Sn. Albayrak sunumun bir çerçeve ve aksiyon planı olduğunu, detayların sonraki sunumlarda paylaşılacağını söyledi.

 

Bankacılık sektörü (Pozitif)

 

Devlet bankalarını desteklemek için 28 milyar TL nakit dışı sermaye enjeksiyonu yapılacak. 2019 bütçesinde tahsis edilmişti. Tahvillerin bilançoda sermaye tarafının bir parçası olarak Grup1 olarak kaydedilmesini bekliyoruz. Bu varlık tarafında ikinci el değeri ve piyasası olmayan özel tahvillerle dengelenecektir. Tahvillerin likidite yaratmak için merkez bankası ile repo işlemlerinde kullanılması muhtemeldir. Yaptığımız çalışmada, devlet bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının (SYR) 2.9 puan artacağını hesaplıyoruz. HALKB/VAKBN/Ziraat bankası için pozitif görüyoruz.

 

Bankacılık sektörü için pozitif bulduğumuz bir diğer detaysa, krediyle yaşatılan ödeme güçlüğü içindeki şirketlerin tasfiyesini düzenleyici önlemlerin alınacağını öğrenmemizdir. Varolan kredi yapılandırma programları altında sürekli takipteki kredilerin yüzdürülmesi konusundan endişe duyuyorduk. Bugünkü planın şeffaf bir yaklaşımla banka bilançolarına yük olup yaşatılan, ödeme güçlüğü çeken şirketlerin tasfiyesi ve banka varlık kalitesi yönünde rahatlama yaratacak ilk adımı attığına inanıyoruz.

 

Sermaye yeterlilik oranlarını desteklemek için yasal tedbirler uygulanmaya devam edilecek – bankacılık sektöründe sermayedarlara yapılacak nakit temettü ödemelerine ve üst düzey yöneticilere yapılacak prim ödemelerine sadece bu yıl için değil, bir süre daha limit getirilecek.

 

Hükümet, 100 milyon TL’nin üzerinde finansal kaldıraca sahip herhangi bir şirket için daha sıkı risk raporlama ve açıklama gereklilikleri getiriyor.

 

Takipteki alacakları tasfiye planı (Nötr)

 

Takipteki alacakların, yerel ve uluslararası yatırımcıları içerecek bir Enerji ve Gayrimenkul fonuna taşınması planlanmaktadır. Kamu fonları bu operasyonda kullanılmayacaktır. Bankacılık sektörü için potansiyel pozitif ancak uluslararası kurumsal yatırımcıların bu tür fonlara hangi şartları kabul ederek dahil olabileceği ve nasıl bir iskonto talep edecekleri ana soru işaretidir.

 

Enerji ve gayrimenkul sektörleri için atılan adımı YKBNK POZİTİF yorumluyoruz.

 

BDDK en kötü senaryoda takipteki kredilerin %4.2’den %6.0’ya yükseleceğini öngörmektedir:  %6.0 senaryosu 2019 sonu beklentilerimizle uyumludur.

 

Mali Disiplin (Pozitif) 

 

76 milyar TL tutarında tasarruf devreye alındı ve maliyet azaltıcı önlemler konusunda detaylar eksik olmasına rağmen, Sn. Albayrak’ın tasarruf adımları mesajını olumlu gördük. 44 milyar TL tasarruf bütçeyi desteklemeye devam edecek görüşündeyiz.

 

Kurumlar vergisi oranının düşürülmesi (Pozitif)

 

Kurumlar vergisi oranlarının kademeli olarak azaltılması gündeme geldi. Geçici olarak, 2018 kazancından 2 puan artırılarak %22’e yükselen kurumlar vergisi oranının, 2020’nin sonunda %20’ye çekileceği açıklandı. %2’lik kurumsal vergi oranında düşüşün daha da erken gerçekleşmesini de olası görüyoruz.  Geniş bir perspektiften bakarsak, vergi muafiyetini azaltmak, yüksek kazancı olan gruplar için vergileri artırmak, doğrudan alınan vergilerin tüm vergiler içinde payını artırmak, vergi tabanını genişletmek ve kayıtdışı ekonomiyi azaltmak için önlemler alınacağı açıklandı.

 

Vergi muafiyeti cephesinde, GYO’ların mevcut sıfır kurumlar vergisi oranında bir artış bekliyoruz, ancak Ar-Ge’deki muafiyetlerin azaltılmasını öngörmüyoruz.

 

7 stratejik sektör (Pozitif) 

Kaynaklar katma değer ve döviz geliri yaratma potansiyeli olan 7 stratejik sektöre yönlendirilecektir:

1)           Enerji (ENJSA, ZOREN),

2)           Madencilik (KOZAL, KOZAA),

3)           Petrokimya (PETKM, SASA, TUPRS),

4)           Turizm (THYAO, PGSUS, TAVHL),

5)           IT/Bilgi teknolojileri/ Yazılım (KFEIN, LOGO),

6)           Yerli elektrikli oto üretimi (Zorlu Grubu-VESTL, TCELL, AGHOL)

7)           İlaç (DEVA)

 

 

BES/Kıdem Tazminatı

Hükümet uzun süredir beklenen kıdem tazminatı sistem reformunu bu sene tamamlamayı planlamaktadır. Kıdem tazminatı fonlarını bireysel emeklilik fonları (BES) ile birleştirme yoluna gidilebilir. Emeklilik ve hayat sigortası şirketleri için potansiyel pozitif yorumlarız ancak daha çok detay görmeye ihtiyacımız var. ANHYT/AVISA (Potansiyel Pozitif)

 

Gıda enflasyonunu düşürme amaçlı aksiyon planı tarım bakanlığı tarafından Mayıs ayında açıklanacak: Taze sebze için yeni üretim hatları devreye girecek.

 

Yargı konusundaki reform planı yıl içinde açıklanacak.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler