Powell’in esneklik mesajı paniği bitirdi

Yeni yıla şiddetli bir satış dalgasıyla başlayan S&P500 ve riskli varlıklar, Perşembe-Cuma günü gelen bir dizi olumlu haberle moral buldular.…
06:365 Ocak 2019
Powell’in esneklik mesajı paniği bitirdi
Yeni yıla şiddetli bir satış dalgasıyla başlayan S&P500 ve riskli varlıklar, Perşembe-Cuma günü gelen bir dizi olumlu haberle moral buldular.…

Yeni yıla şiddetli bir satış dalgasıyla başlayan S&P500 ve riskli varlıklar, Perşembe-Cuma günü gelen bir dizi olumlu haberle moral buldular. Cuma akşamı Wall Street’te S&P500 ve DJ30 %3.5 civarında ralli yaparken, Türkiye’nin de dahil olduğu MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP)  Hisse Endeksi günü %1.1 primle kapadı.

 

Neydi bu iyi haberler?

 

  • Önce, beklentinin gerisinde kalan dünya imalat sanayi PMI ve ABD PMI-ISM ardından açıklanan ADP özel sektör istihdam anketinde aylık 271 bin artış ekonominin resesyona sürüklendiği algısını çürüttü.
  • ABD-Çin Ticaret Barışı görüşmeleri bu hafta başlıyor, ateşkesin Mart’ın ötesine uzaması ihtimali var.
  • Çin MB PBoC munzam karşılıkları 100 baz puan indirerek ekonomiye likidite ve moral verdi.
  • ABD’de Aralık tarım dışı istihdam ve ücret artışı beklentiyi misliyle aştı.

 

Haber-analiz:  ABD’de istihdam patlaması

 

 

Fed başkanı Powell:  Piyasaları duyuyoruz, esnek olacağız

 

Cuma akşamı eski başkanlar Janet Yellen ve Ben Bernanke ile bir panel yapan Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin gücünü muhafaza ettiğini  kaydederek, yatırımcıların korkularına esir düştüğünü ifade etti. Yine de, Powell eğer gerekirse bilanço daraltma operasyonunu askıya alabileceğini eklerken, bu sürecin piyasadaki çalkantıyı tetiklemediğini de iddia etti.

 

Para politikasının otopilota bağlanmadığını hatırlatan Powell, faiz artırımları hususunda sabırlı ve esnek olunacağı mesajını da ekledi.

 

Powell’den önce iki FOMC üyesi,  Loretta Master ve Robert Kaplan da faiz artırımına mola vermenin uygun olduğu görüşünü savunmuştu.

 

Bir çok uzman ücretlerin yükseliş trendeni geçtiği ve istihdamın patladığı bir gelecekte Fed’in 2019’da parasal normalleşmeye ara vereceğinden şüpheli, ama Fed’in piyasaları duyduğunu ve gerekirse rota değişikliğine giderek finansanl çalkantının reel ekonomiye sıçramasına izin vermeyeceğini en resmi ağızdan beyan etmesi moralleri düzeltti.

 

FÖŞ yazdı:  Tahvil pazarında başımıza taş yağacak

 

Global imalat sanayinde yavaşlama

Yorumlar

Son güncelleme: 06:365 Ocak 2019
Paylaş Tweet