Sosyal Medya

Güncel

Piyasaları hareketli günler bekliyor

Bu hafta Amerikan piyasalarını ve dolayısıyla global piyasaları hareketli günler bekliyor. Yayınlanacak önemli verilere ek olarak, Brexit anlaşmasının geleceği, ticaret…

Piyasaları hareketli günler bekliyor

Bu hafta Amerikan piyasalarını ve dolayısıyla global piyasaları hareketli günler bekliyor.

Yayınlanacak önemli verilere ek olarak, Brexit anlaşmasının geleceği, ticaret müzakereleri, Amerikan hükümetinin yeniden kapanıp kapanmayacağı gibi bir çok belirsizliğin olduğu bir haftaya başlıyoruz.

Amerikan Hazine bonosu yatırımcıları gelecek hafta deja vu hissedebilirler – kendilerine tanıdık gelen jeopolitik riskleri çözümlemeye çalışırlarken bir yandan da Fed’in para politikası için büyük önem taşıyan ekonomik veri akışını takip edecekler.

Brexit müzakereleri, ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşmeler ve ABD hükümetinin bir kez daha kapanma riskiyle karşı karşıya olması, küresel ekonomi hakkındaki endişelerin başlıca kaynağı durumunda. Piyasadaki faizler de tanıdık bir yere döndü: 10 yıllık gösterge bononun faizi, Ocak ayının başında gördüğü son 11 ayın en düşük seviyelerine yaklaşıyor ki bu noktadan sonra Fed biraz da piyasaları sakinleştirmek için ‘sabırlı’ olacağının sinyallerini vermişti.

Başkan Jerome Powell’ın geçen ay yaptığı açıklamada bundan sonraki faiz artırım kararlarında enflasyonun daha fazla dikkate alınacağını belirtmesi göz önüne alındığında, Çarşamba günü açıklanacak olan tüketici fiyat enflasyonun önemi bir kat daha artmış durumda. Piyasadaki beklenti, açıklanacak yıllık enflasyonun 2016’dan bu yana en zayıf rakam olması yönünde. Fakat rakam ne gelirse gelsin, Fed’in bir sonraki hareketinin faiz artırımı değil indirimi olacağını düşünen oyuncuların da olduğu piyasada bir miktar oynaklık yaratacağı neredeyse kesin.

Societe Generale’in ABD faiz oranlarından sorumlu stratejisti Subadra Rajappa, “Ekonomik cephede bir miktar iyi haber, getiri eğrisinin uzun vadeli kısımlarında bir miktar satış baskısı yaratacaktır. Ancak insanların daha güvercin bir Fed fiyatlamasından ötürü getiri eğrisi dikleşecektir” dedi.

Hazine tahvillerindeki üç haftalık bir rallinin ardından, 10 yıllık kâğıtlar yüzde 2,63 civarında bir getiri sağlıyor. Küresel büyümedeki yavaşlamaya rağmen Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği endişesinin yaşandığı dönemlerde, 4 Ocak’ta faizler bir noktada yüzde 2,54’e kadar düşmüştü. Bu dönemde piyasadaki enflasyon beklentileri de düşüş gösteriyor. Beş yıllık enflasyona bağlı Hazine kâğıtlarındaki başa baş oran geçen çeyrekte gördüğü yüzde 2,08’den yüzde 1,7’e gerilemiş durumda.

Pacific Investment Management Co.’daki (PIMCO) ABD ekonomisti Tiffany Wilding “ABD’de enflasyonist baskıların Fed’in gerçekten faiz artırımlarını hızlandırmasını gerektirecek noktaya geldiğini gösteren çok fazla kanıt görmüyoruz” diyor ve ekliyor: “Fed’in uzun bir süre beklemede kalacağını, daha sonra belki gelecek yıl içerisinde bir kez daha faiz arttırmak için fırsat kollayabileceğini bekliyoruz.”

Özellikle ABD ile Çin arasında korumacılık kavramının artması riski, zaten hali hazırda yavaşlayan dünya ekonomisinde yatırımcıların kaygı listesinde üst sıralarda yer alıyor. İki taraf, Başkan Donald Trump tarafından belirlenen 1 Mart tarihine kadar bir anlaşmaya varamazsa, küresel ticaret savaşı konusundaki endişeler yoğunlaştırabilir.

Bu hafta, Avrupa Komisyonu Euro bölgesi için ekonomik tahminlerini aşağı yönlü güncelledi, İngiltere Merkez Bankası İngiltere’nin son on yıldaki en düşük büyümeyi gerçekleştirme riskini vurguladı ve son olarak Avustralya Merkez Bankası’nın ülkenin büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürdüğünü söyledi.

250 Milyar Dolar’lık bir varlık yöneten Loomis Sayles & Co şirketinin Başkan Yardımcısı Dan Fuss’a göre bu belirsizliğin en büyük kaynağı, iyi gitmeyen ticaret savaşı pazarlıkları ve bu durumun şirketleri endişelendirmesi. Fuss, jeopolitik kaygı ve olayların ekonomide asla küçümsenmemesi gerektiğini düşünenlerden.

Haftanın ajandasında neler var?

ABD’nin Bakan Mnuchin dahil olmak üzere üst düzeyde Pekin ziyareti ve müzakerelerde yeni perde; Başta Powell olmak üzere Fed Fomc üyelerinin konuşmaları

11 Şubat: Fed Guvernörü Michelle Bowman San Diego’da konuşacak

12 Şubat: Powell, Mississippi’de kırsal yoksulluk hakkında konuşacak; aynı gün Cleveland Fed’den Loretta Mester ve Kansas City Fed’den Esther George’un da konuşmaları olacak

13 Şubat: Mester Kentucky’de, Atlanta Fed’den Raphael Bostic ise Dublin’de konuşacak; Philadelphia Fed’ten Patrick Harker’ın konuşması da ekonomik görünüm hakkında

14 Şubat: Harker’ın bu günkü konuşması liderlik üzerine

15 Şubat: Atlanta Fed’den Bostic Alabama’da konuşacak

Ekonomik verilerde haftanın en önemlileri perakende satışlar ve tüketici fiyatları:

12 Şubat: NFIB küçük işletme güven endeki; Jolts iş ilanları

13 Şubat: MBA ipotek uygulamaları; tüketici enflasyonu, aylık bütçe beyanı

14 Şubat: Perakende satışlar; üretici fiyatları; işsizlik maaşı başvuruları; Bloomberg tüketici güven endeksi; işletme envanterleri

15 Şubat: Empire üretim endeksi; ithalat / ihracat fiyatları; endüstriyel üretim; Michigan Üniversitesi güven ve görünüm endeksleri; Aralık ayı için Hazine Bonolarının uluslararası stok değişimleri

ABD Hazine’sinin borçlanma programında ise sadece bono ihaleleri var.

11 Şubat: 45 milyar dolarlık üç aylık bono; 39 milyar dolarlık altı aylık bono

14 Şubat: Dört ve sekiz haftalık bono ihaleleri

 

İLGİLİ HABERCan alıcı verilerin beklendiği yeni bir haftaCan alıcı verilerin beklendiği yeni bir hafta

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler