Sosyal Medya

Piyasalar

Piyasalarda tsunamiye hazır mısınız?

2019 için Gelişmekte Olan Piyasalar’ın (GOP, Ülkeler = GOÜ) altın yılı diyorlar, performanslar da bunu teyit ediyor. Haftayı 8 ayın…

Piyasalarda tsunamiye hazır mısınız?

2019 için Gelişmekte Olan Piyasalar’ın (GOP, Ülkeler = GOÜ) altın yılı diyorlar, performanslar da bunu teyit ediyor. Haftayı 8 ayın zirvesinde kapatan MSCI GOP Hisse Endeksi yanında,  F/X cinsinden tahviller de sene başından bu yana %5-6 kazandırdı.  Doların tahminlerin aksine gücünü korumasıyla GOÜ F/X ve yerel para cinsinden tahviller az prim yaptı, ama kimse de zarar etmedi.

Bu iyimser manzara ortasında aşağıda tabloda gösterdiğim TL varlıkların performansı gerçekten içler açısı:

Bu hafta havanın iyice kararıp, fırtına patlaması ihtimali çok yüksek. Öncelikle, Berat Albayrak’ın ABD’de yatırımcılar karşısında  gösterdiği performans hakkında gaddarca eleştirilere kulak vermiyorum. Fakat, Türkiye’de  yaptığı Reform Paketi açıklamalarının ötesinde detay bekleyen katılımcıların hayal kırıklığına kapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bir kısmı satmak ve pozisyonları büyütmek arasında kararsız duran fonların bu hafta satışa geçerek TL varlıkları baskılaması  olası.

 

Cumhuriyet’in haberine göre:  “İstanbul’da sayımların sürdüğü tek ilçe olan Maltepe’de sayım bitmiyor. 1089 sandığın 913’ünün sayılmasının ardından, sayımlar AKP ve MHP’liler tarafından durdurulmuştu. Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, AKP ve MHP’nin başvurusu üzerine sayımı tamamlanan 400 sandığın tekrar sayılmasına karar verildiğini aktardı. Bu durumda sayımı yapılacak sandık sayısı 576’ya yükseldi. Sandık kurulu da yeniden 12’den 2’ye düşürüldü. CHP karara itiraz etti”.

Bu tartışmada hangi tarafın haklı olduğu bir stratejist gözüyle kaleme aldığım bu incelemede beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Önemli olan, İstanbul seçimi belirsizliğinin bir-iki hafta daha devam edecek olması. Yerleşikler geçen hafta ufak miktarda döviz sattı, ya da firmalar F/X borç-faiz ödemesi yaptı, döviz birikimi durdu. Fakat İstanbul seçimleri etrafında kopan fırtına ve karşılıklı ağır ithamlar geleceğe duyulan güvensizliği hortlatarak yeni bir dövize kaçış dalgası  başlatma potansiyeli taşıyor.

Berat Albayrak ayrıca ABD’de hükümet yetkilileriyle de görüştü. Bu görüşmelerde S-400 sorununun gündeme geldiği düşüncesindeyim, fakat elimde delil yok. Bildiğim şu ki IMF-Dünya Bankası toplantıları için Washington’u ziyaret edip bu konularda bilgi sahibi 3 uzman bana ABD’nin yaptırım uygulama kararlılığından bahsetti. Bu yaptırımların ekonomik boyutu da olacak. Geçen sene Rahip Brunson krizini hatırlayalım. Beyaz Saray’ın Rahibi geri almakta kararlı olduğunu ortaya koyması ve Ankara’nın direnmesi derhal hem fonlar hem de bankaları korkuttu ve Türkiye’ye giren fonlar bıçak gibi kesildi. Bu kez de sendikasyon ve vadesi gelen F/X tahvillerin yenilenme maliyeti artabilir, ya da gecikmeler yaşanabilir. Bu senaryo TL’yi zayıflatır,  DİBS faizlerini de yukarı iter.

Size İş Bankası Araştırma’nın Şubat  ödemeler dengesi raporundan bir kesit sunayım:

“Diğer yatırımlar kaleminde Şubat ayında 128 milyon USD tutarında sermaye çıkışı kaydedildi. Bu dönemde bankalar 206 milyon USD, diğer sektörler ise 677 milyon USD net kredi geri ödemesi gerçekleştirdi. Böylece 12 aylık kümülatif verilere göre bankacılık sektörünün uzun vadeli borç çevirme oranı %73 düzeyine inerken, diğer sektörlerde bu oran %123’e geriledi. Öte yandan, Ocak ayında hızlı biçimde artan yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatının Şubat ayında 711 milyon USD azalması dikkat çekti”.

 

Bunlar Şubat verileri, daha sonra ne olmuş?

International Institute of Finance’in tweetine göre, “Sıcak para kaçışları Mayıs ve Ağustos 2018’den daha kapsamlı. Türkiye panik atağı (sudden stop diyorlar nazikçe) ortasında  olabilir.”

Herkes ayağını denk alsın. TCMB’nin  TL’yi savunacak dövizinin azaldığı bu günlerde orta ölçekli dövize kaçışlar dahi sert sarsıntılar yaratabilir. İyimser olmam için İstanbul seçimleri ve S-400 anlaşmazlığının tüm tarafları tatmin edecek biçimde acilen çözüme kavuşması gerekir.

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumlarına  anında ulaşmak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler