Sosyal Medya

Piyasalar

Piyasalarda tedirgin bekleyiş

SABAH raporumuz emrinizdedir.

Piyasalarda tedirgin bekleyiş

 

Dün gece 600 puan çalkalanan DJ30 günü çok az kayıpla kaparken, bu sabah Asya’da borsalar Çin’in ihracatının Temmuz’da %3.3 artması teşvikiyle iyimser bir havada. Fakat yuan dolara karşı güç kaybetmeye devam ediyor. CNBC’ye göre, Beijing gerekirse resesyonu göze alarak Trump’ın taleplerine direnecek ve onu 2020 Kasım seçiminde yenilgiye uğratmak için seçici misillemeler uygulayacak.  Dün gece Latin Amerika borsaları prim yaparken, FX dolara karşı değer yitirdi. Tahminlerin aksine Dolar Endeksi 97.58’de gücünü koruyor. Gelişen Piyasalardan para kaçışı var, altın ve yen her gün yeni zirveleri deniyor.  Dünya piyasalarında ralli bitmiş olabilir.

 

FOREKS haber merkezi sabah gündemini şu şekilde verdi:

 

Dolar/TL, bu sabah 5,48 seviyesinde başladı.

– Dolar/TL bugün en düşük 5,4740, en yüksek 5,4990 seviyesini  gördü.

– TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 19,65 (Önceki  yüzde 19,63) oldu.

– BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 19,16 olarak gerçekleşti

(Önceki yüzde 19,24).

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de güvenli bölge  kurulmasına ilişkin, “Amerikalılar ile birlikte bir harekat merkezinin  kurulması kararı verildi. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle  buradaki süreç başlatılacaktır” dedi.

– Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in politikasını geçtiğimiz  yıldan bu yana önemli oranda gevşettiğini, ancak cansız enflasyon  ve ticaret görünümüne ilişkin endişelerin daha fazla faiz indirimine  ihtiyaç olduğu anlamına gelebileceğini söyledi.

– Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği’nden (AB)  ayrılmasının ardından Birleşik Krallık’la serbest ticaret anlaşması  imzalamak istediğini duyurdu.

– Çin’in Temmuz ayında ihracatı beklenmedik şekilde artarken,  ithalatı ise beklentilerin altında bir düşüş gösterdi.

– ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticarette yaşanan gerileme  piyasaların verdiği reaksiyonun öngörülen bir durum olduğunu ve  kendisinin ABD ekonomisinin gücüne güvenmeye devam ettiğini söyledi.

– Çin Merkez Bankası, yuanın ABD Doları karşısında günlük hareket  bandı orta noktasını bu sabah 21 Nisan 2008’den bu yana ilk kez 7  seviyesini üzerinde belirledi.

– ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, nükleer silahlardan arınma  konusunda Kuzey Kore ile müzakerelerin önümüzdeki haftalarda yeniden  başlayacağından umutlu olduğunu söyledi.

(10.00).

– ABD’de haftalık işsizlik başvuruları (15.30), toptan stoklar

(17.00) verileri açıklanacak.

– Avrupa Merkez Bankası(ECB) ‘Ekonomik Bülteni’ açıklanacak (11.00).

 

 

 

FÖŞ anlattı:  Dünya piyasalarında ralli bitti, Türkiye ne kadar dayanabilir?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler